Bydgoszcz. Ceny za parkowanie w płatnej strefie idą w górę. A to nie koniec zmian

W Bydgoszczy od dziś (wtorek) kierowcy płacą więcej za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Czterkorotnie wzrosła też opłata za brak biletu parkingowego. I to nie koniec zmian, bo w drugiej połowie roku strefa zostanie znacznie poszerzona.
Zobacz wideo

O podwyżce opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania zdecydowali bydgoscy radni pod koniec października ubiegłego roku. Jak mówili, jest to reakcja na rosnące ceny paliwa, energii elektrycznej i inflację. Władze miasta liczą, że dzięki podwyżce do budżetu wpłynie dodatkowych 5 mln zł.

Od 1 lutego kierowcy muszą głębiej sięgnąć więc do kieszeni. - Za pierwszą godzinę w podstrefie A zapłacimy nie 3 zł a 3,80 zł. Natomiast w podstrefie B zamiast 1,50 zł jest 2,60 zł - wyjaśnia rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej Tomasz Okoński.

Nowe ceny za parkowanie w podstrefie A:

  • do pół godziny 1,90 zł,
  • za pierwszą godzinę 3,80 zł,
  • za drugą godzinę 4,50 zł,
  • za trzecią godzinę 5,40 zł,
  • za czwartą i każdą następną godzinę 3,80 zł.

Granice podstrefy AGranice podstrefy A ZDMiKP Bydgoszcz

Nowe ceny za parkowanie w podstrefie B:

  • do pół godziny 1,30 zł,
  • za pierwszą godzinę 2,60 zł,
  • za drugą godzinę 3,10 zł,
  • za trzecią godzinę 3,70 zł,
  • za czwartą i każdą następną godzinę 2,60 zł.

Granice podstrefy BGranice podstrefy B ZDMiKP Bydgoszcz

Opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do 17. W soboty, niedziele oraz święta parkowanie w obydwu podstrefach jest bezpłatne.

Co ważne - radni podnieśli też opłatę dodatkową za brak biletu. - Do tej pory było to 50 zł, od 1 lutego kierowcy zapłacą już 200 zł, jeśli nie będą mieć biletu - wyjaśnia Tomasz Okoński.   

Podwyżki nie będą za to obowiązywały mieszkańców, którzy kupują abonament. Za miesiąc parkowania w podstrefie A zapłacą dalej 30 zł, a w podstrefie B 20 zł. Muszą być jednak zameldowani w Bydgoszczy i opłacać tu podatki. - Nowością jest to, że mieszkańcy mogą wskazać nie jedną, a dwie ulice, na których chcą parkować swoje auto. Pierwsza to ta, przy której mieszkają i druga do niej przylegająca - dodaje Okoński.

Strefa Płatnego Parkowania będzie większa

Miasto planuje też znaczne rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania. W sumie znajdzie się w niej aż 4500 miejsc. Pierwsze drobne korekty już zostały wprowadzone - w podstrefie A znalazł się popularny parking przy ul. Ustronie.

Pozostałe ulice będą włączane do strefy w drugiej połowie roku. I tak, do podstrefy B trafi ulica Grunwaldzka - aż do Wrocławskiej, ulica Graniczna, a także część Śląskiej. SPP sięgać będzie też do ulicy Toruńskiej na wysokości hali Łuczniczka. Obejmie także okolice ulicy Ogińskiego, Skłodowskiej-Curie i Sułkowskiego, jak również ulicę Chodkiewicza, Lelewela, Emilii Plater, Kilińskiego i Cichą.  

Część ulic z podstrefy B trafi też do droższej podstrefy A. Chodzi o tereny na Sielance przy ulicy Markwarta i Alejach Ossolińskich, a także między ulicami Pomorską i Gdańską (ulica Kościuszki, Świętojańska i Chocimska)

Dodatkowo w mieście pojawi się trzecia strefa C, obejmująca budowany właśnie parking przy ulicy Grudziądzkiej. Zostanie on podzielony na dwie części, w tym jedna będzie dostępna dla klientów pobliskiego Urzędu Miasta. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny