Zachęcali mieszkańców do wymiany pieców, teraz muszą się tłumaczyć. "Ceny dla tych osób wzrosły o 54 procent"

- Ci, którzy chcieliby wymienić kopciucha, będą trzy razy bardziej zastanawiać się nad tym albo w ogóle zrezygnują - obawia się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w obliczu rosnących cen gazu i energii elektrycznej. W mieście do wymiany jest jeszcze około 20 tys. starych pieców.
Zobacz wideo

Urząd Miasta oferuje właścicielom nieruchomości dopłatę w wysokości pięciu tys. zł, jeśli zamienią kopciucha na pompę ciepła, ogrzewanie gazowe, elektryczne lub z miejskiej sieci ciepłowniczej. Ponadto właściciele domków jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu, w ramach programu Czyste Powietrze.

Finansowe zachęty mogą jednak nie wystarczyć, bo - jak mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - przez szalejące ceny gazu i energii elektrycznej, mieszkańców coraz trudniej będzie przekonać do wymiany kopciucha.

- Docierają do mnie głosy tych, których namówiliśmy wcześniej, by zlikwidowali kopciuchy i przeszli na zasilanie gazem. Ceny dla takich odbiorców wzrastają teraz o 54 procent. Oczywiście ci mieszkańcy mają słuszne pytanie: panie prezydencie, do czego pan nas namawiał? Myślę, że ci, którzy dopiero chcieliby takie działania podjąć, będą się teraz trzy razy bardziej zastanawiać albo w ogóle z tego zrezygnują - przewiduje Bruski.

Punkty konsultacyjne na Miedzyniu i w Śródmieściu

Urząd Miasta - wspólnie z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju i Alarmem Smogowym - uruchomił punkty konsultacyjne dla mieszkańców chcących wymienić stary piec węglowy na ekologiczny. Powstały one na najbardziej zanieczyszczonych smogiem osiedlach: Miedzyniu - w Zespole Szkół nr 8 przy ul. Pijarów 4 (czynne we wtorki i czwartki w godz. 16 - 19:30) oraz w Śródmieściu - w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Gdańskiej 5 (czynne w poniedziałki i środy w godz. 16 - 19:30). Kolejne dwa punkty będą w Fordonie i na Osowej Górze. 

- Można tu uzyskać pomoc ekspertów ekologicznych przy wymianie bezklasowych pieców, których musimy pozbyć się do końca 2023 roku. Zostały już tylko dwa lata. Z kolei piece klasy III i IV trzeba wymienić do końca 2027 roku. Istnieje również możliwość wizyty domowej ekodoradcy - wyjaśnia Kamila Gawrońska-Dickson z Bydgoskiego Alarmu Smogowego. Numery telefonów do ekspertów znajdują się na stronie internetowej Czysta Bydgoszcz i Bydgoskiego Alarmu Smogowego.

Konsultacje są bezpłatne i dostępne dla wszystkich mieszkańców Bydgoszczy a realizowane w ramach projektu "Czy wiesz czym oddychasz – kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz czystszego powietrza" LIFE-MAPPINGAIR/PL, finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu finansowego LIFE oraz współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Działanie realizowane jest na zlecenie Miasta Bydgoszczy przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju z Torunia oraz Bydgoski Alarm Smogowy i Fundacją EkoRozwoju z Wrocławia.

Uchwała antysmogowa

W województwie kujawsko-pomorskim obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Wprowadziła ona zakaz instalacji urządzeń grzewczych na paliwa stałe tam, gdzie istnieje możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Nowe przepisy dotyczą wybranych miast i miejscowości uzdrowiskowych w województwie i weszły w życie 1 stycznia 2022 roku.

W praktyce oznacza to, że osoby budujące teraz nowe domy lub wymieniające źródło ciepła nie będą miały możliwości ogrzewania domu węglem. Alternatywą, oprócz sieci gazowej czy ciepłowniczej, mogą być również inne źródła, takie jak: kolektory, pompy ciepła czy instalacje na olej lub energię elektryczną.  

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny