Bydgoszcz. Drożeją bilety komunikacji miejskiej. Niektóre opłaca się kupić na zapas

Od 1 stycznia 2022r. w Bydgoszczy drożeją przejazdy komunikacją miejską. Za normalny, jednorazowy bilet pasażerowie zapłacą o 80 gr więcej, a za bilet miesięczny - o 20 zł. Podwyżki będą także w Strefie Płatnego Parkowania.
Zobacz wideo

Za jednorazowy, normalny bilet na autobus czy tramwaj trzeba będzie zapłacić 3,80 zł zamiast 3 zł, a za ulgowy - 1,90 zł zamiast 1,50 zł. Jak mówi rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy Tomasz Okoński, aktualne bilety zachowują jeszcze ważność. - Wystarczy po 1 stycznia dokupić w kiosku bilet uzupełniający w cenie 80 gr normalny i 40 gr ulgowy i skasować go w pojeździe razem z obecnym biletem - tłumaczy rzecznik.

Bilety uczniowskie, malucha i dobowe bez zmian

Podwyżka dotyczy także biletów miesięcznych i 30-dniowych ważnych w I strefie na liniach dziennych. Pasażerowie zapłacą za nie 108 zł zamiast dotychczasowych 88 zł. Sieciówkę na styczeń opłaca się kupić jeszcze w starym roku. - Bilet miesięczny kupiony przed Nowym Rokiem będzie obowiązywał przez cały styczeń po starej, niższej cenie - dodaje Okoński.

Pasażerowie będą też mogli korzystać z nowych biletów czasowych. Za 20 minut jazdy zapłacą 3 zł (1,50 zł ulgowy). Podwyżki nie obejmą biletu dobowego, który nadal będzie kosztować 12 zł, a także tanich biletów uczniowskich i malucha, za które rodzice płacą tylko 10 zł miesięcznie lub 100 zł rocznie. Także seniorzy powyżej 65 roku życia nadal będą jeździć komunikacją miejską za darmo.

Od lutego parkowanie w centrum będzie droższe

Podwyżki czekają także kierowców, którzy od 1 lutego zapłacą więcej za postój w Strefie Płatnego Parkowania. W podstrefie A cena za pierwszą godzinę wzrośnie z 3 zł do 3,80 zł, w podstrefie B - z 1,50 zł do aż 2,60 zł. SPP zostanie też poszerzona m.in. o obszary znajdujące się na Okolu, Wilczaku, Bielawach, Babiej Wsi i o parking przy ul. Ustronie. Ponadto część dzisiejszej podstrefy B zostanie wcielona do droższej podstrefy A. Będą to m.in. ulice na Sielance i obręb ulicy Gdańskiej od ul. Cieszkowskiego w kierunku ul. Kamiennej. W sumie od 1 lutego 2022 r. w mieście będzie 4500 miejsc w SPP.

Kara za brak biletu parkingowego wzrośnie z 50 zł do 200 zł. Władze Bydgoszczy liczą, że podwyżki w Strefie Płatnego Parkowania przyniosą budżetowi miasta 5 mln zł dodatkowych wpływów.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny