W Krakowie będzie drugi Ośrodek Wsparcia i Testów dla osób niepełnosprawnych. "Małopolska jest ewenementem"

Za kilka dni w Krakowie otwarty zostanie drugi Ośrodek Wsparcia i Testów dla osób z niepełnosprawnościami. Placówkę przy ulicy Podchorążych będzie prowadzić stowarzyszenie "Klika". Pierwszy taki punkt od kilku tygodni działa w Hali 100-lecia KS Cracovia.
Zobacz wideo

Ośrodki Wsparcia i Testów to placówki tworzone w całym kraju ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie mogą tam przetestować i wypożyczyć technologię asystującą, a także skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów. Docelowo w każdym województwie powinien działać przynajmniej jeden taki ośrodek. W Krakowie w lutym otwarto taki punkt w Hali 100-lecia KS Cracovia przy alei Focha.

Darmowe powiększalniki, pętle indukcyjne

4 kwietnia zacznie działać drugi w Krakowie OWiT. Prowadzić go będzie Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Klika". Będzie zlokalizowany przy ulicy Podchorążych 3, gdzie obecnie funkcjonuje warsztat terapii zajęciowej.

- Osoby z niepełnosprawnościami, głównie narządów wzroku, słuchu i kończyn górnych, będą mogły za darmo wypożyczać sprzęt elektroniczny i oprogramowanie, czyli szeroko rozumiane technologie asystujące, które mają im pomóc w komunikowaniu się ze światem - mówi prezes "Kliki" Grzegorz Sotoła.

Wśród tych technologii są na przykład lupy i powiększalniki elektroniczne (które ułatwiają osobie niedowidzącej czytanie tekstów) czy pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących. Są też na przykład linijki brajlowskie czy odtwarzacze książki mówionej. - Małopolska jest ewenementem, w innych województwach jest po jednym takim ośrodku. W Krakowie będą dwa. Nasz punkt będzie miał też filie w Gorlicach i tam jeden dzień w tygodniu też będzie można przyjść - zapowiada Grzegorz Sotoła. Oprogramowanie można będzie wypożyczyć za darmo na jeden miesiąc.

OWiT przy alei Focha już działa

Pierwszy OWiT w Małopolsce zaczął działać w lutym przy alei Focha. Tutaj do dyspozycji są też sprzęty z zakresu komunikacji alternatywnej - tablety z programem Mówik czy eye-tracker do posługiwania się komputerem za pomocą gałek ocznych. Na miejscu, oprócz wypożyczenia technologii, można skorzystać z pomocy specjalistów z zakresu psychologii, surdopedagogiki, tyflopedagogiki, oligofrenopedagogiki oraz rehabilitacji. Jest też doradca zawodowy i tłumacz języka migowego.

- Beneficjenci nie płacą za żadną poradę czy sprzęt, to wszystko jest darmowe - mówi Łukasz Kosiara, dyrektor merytoryczny OWiT przy alei Focha. Aby skorzystać ze wsparcia trzeba wypełnić ankietę na stronie PFRON i umówić się na wizytę. Dostępną technologię można wypożyczyć na trzy miesiące.

Razem można więcej

W ciągu pierwszego roku działalności każdy z krakowskich ośrodków udzieli wsparcia przynajmniej 70 osobom. Oba ośrodki mają zamiar współpracować. - Chcemy działać partnersko, wymieniać się informacjami o potrzebach. Będziemy słuchać opinii ludzi co do doposażenia ośrodków w sprzęt i technologię asystującą. To cały czas się rozwija - dodaje Kosiara.

OWiT przy alei Focha działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, placówka przy ul. Podchorążych będzie czynna we wtorki, środy i czwartki w godzinach 15-19.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z