Kraków. Mieszkańcy mogą za darmo wypożyczać rowery elektryczne

Charakterystyczne niebieskie i zielonożółte odblaskowe rowery ze wspomaganiem dostępne są na parkingach Park & Ride, na czterech stacjach - Czerwone Maki, Nowy Bieżanów, Mały Płaszów i Kurdwanów - mówi Marcin Wójcik z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.
Zobacz wideo

Rowerem można przejechać nawet 100 kilometrów, bez konieczności ładowania. Do dyspozycji mieszkańcy mają 80 rowerów, które dostępne są każdego dnia. Główne założenie jest takie, że kierowcy samochodów zostawiają swoje auta na parkingach park & ride i dalej jadą już rowerem. - Nie trzeba patrzeć na rozkłady jazdy, czekać na tramwaj czy autobus. Z roweru korzystamy jak z własnego, więc można nim jeździć przez cały dzień - mówi dalej Marcin Wójcik.

Wypożyczenie roweru jest bezpłatne, bo takie było założenie projektu unijnego, dzięki któremu jednoślady zostały kupione.

Z roweru Park-e-Bike można korzystać bez ograniczeń na terenie: od Węgrzynowic i Kościelnik w krakowskiej Nowej Hucie aż po Skawinę i Wolę Radziszowską, Grabie, Wielkie Drogi i Jaśkowice za Facimiechem. W przypadku dojazdu do pracy, na uczelnię czy na zakupy rower zostawia się w trybie postoju w dowolnym publicznym ogólnodostępnym punkcie, nie wolno go jednak zostawiać na terenach zamkniętych.

Wypożyczenie i zwrot roweru możliwy jest jedynie na terenie stacji na parkingu P+R. Punkty czynne są od godziny 6.00 rano do 21.00, przy czym ostatnie wypożyczenie może nastąpić o 20.00. Rowery wyposażone są w GPSy.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z