30 centymetrów śniegu, a turyści na letnich oponach. "To skrajnie nieodpowiedzialne"

Zakopiańska policja apeluje do osób, które planują spędzić ferie w górach, aby solidnie przygotowały do tego swoje samochody i nie przyjeżdżały na całorocznych bądź letnich oponach. - To niebezpieczne i nieodpowiedzialne - mówią funkcjonariusze.
Zobacz wideo

- Niestety w ostatnich dniach obserwowaliśmy takie sytuacje - mówi o autach na letnich oponach Roman Wieczorek, rzecznik małopolskiej policji. I przypomina, że na niektórych odcinkach drogi umieszczone są nawet informacje o tym, by na opony zakładać łańcuchy śniegowe. Zwłaszcza, że warunki nie są łatwe.

Tylko we wtorek w powiecie tatrzańskim doszło do kilkunastu kolizji i wypadków. - To wybitnie wysokogórskie tereny, z dużą ilością podjazdów. Przyjeżdżanie zimą na letnich oponach do stolicy Tatr jest skrajnie nieodpowiedzialne - podkreśla Wieczorek.

W Zakopanem jest teraz 29 cm śniegu, a niebawem będzie pewnie więcej. W najbliższych godzinach i dniach synoptycy zapowiadają opady. - Warunki do chodzenia po górach są bardzo trudne - mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wysoko w górach jest nawet półtora metra śniegu. Ogłoszono 3. stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są nieprzetarte, poruszanie się po nich jest bardzo męczące.

- Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który w połączeniu z tym świeżym śniegiem powoduje, że łatwo jest zgubić ścieżkę. Do poruszania się w takich warunkach konieczna jest bardzo dobra znajomość topografii - mówi taternik Jan Krzeptowski. I zaznacza, że osoby bez doświadczenia i zimowego przygotowania nie powinny wybierać się powyżej schronisk. Bezpieczne są teraz jedynie szlaki w Tatrach Reglowych - Rusinowa Polana, Dolina Lejowa.

Wybierając się w góry, pamiętać trzeba o standardowym wyposażeniu: detektor, łopatka, sonda. Te rzeczy - w razie przysypania przez lawinę - pozwalają szybko rozpocząć akcję ratunkową. Wysoko w górach niezbędne są też raki, czekan i kask.

Z zimowych warunków cieszą się turyści - zarówno narciarze, jak i snowboardziści. Bardzo dobre są też warunki dla skitourowców.

Ferie zimowe

W ostatni poniedziałek (16 stycznia) ferie zimowe zaczęli uczniowie z pięciu województw (lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie). Zimowy wypoczynek trwa dwa tygodnie. Ostatnia tura w tym roku wypada na okres od 13 do 26 lutego, kiedy na ferie udadzą się uczniowie z Dolnego Śląska, Mazowsza, Opolskiego i Zachodniopomorskiego.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z