"Nie dokarmiajmy ptaków resztkami". W Krakowie powiedzieli "dość" i otworzyli "kaczy bufet"

REKLAMA
W krakowskich parkach pojawiły sie kaczkomaty. To automaty z karmą dla kaczek i wodnych ptaków. - Mają pomagać mądrze dokarmiać ptaki i edukować ludzi - mówią urzędnicy. Niestety zdarza się, że mieszkańcy wyrzucają zwierzętom - także zepsute - jedzenie. To może im tylko zaszkodzić.
REKLAMA
Zobacz wideo

"Kacze bufety" pojawiły się m.in. nad Zalewem Nowohuckim, w parku Zaczarowanej Dorożki oraz nad Zalewem Bagry i w parku Duchackim. Dwie ostatnie lokalizacje to nowe miejsca - zrealizowane z budżetu obywatelskiego. W kaczkomatach bezpłatnie wydawana jest odpowiednio zbilansowana mieszanka ziaren, która dostarcza ptakom niezbędnych składników odżywczych.

REKLAMA

- Z jednej strony to pomaga dokarmiać mądrze ptaki. Z drugiej to przyczynek, by o tym rozmawiać i edukować. Trzeba pomagać z głową - mówi Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

"Kacze bufety" wydają karmę bezpłatnie. Wystarczy przekręcić pokrętło i odpowiednia ilość się wysypuje. Karma wydawana jest cztery razy na godzinę, aby uniknąć przekarmienia kaczek oraz marnowania pokarmu.

Ziarno, a nie chleb!

Miłośnicy zwierząt przypominają, by nie karmić kaczek i innych wodnych ptaków chlebem. To nie jest dla nich odpowiednie pożywienie. Zapycha im żołądki, a nie dostarcza niezbędnych mikroelementów oraz witamin. - Niestety często zdarza się, że chleb jest ptakom wysypywany, nawet w miejscach, gdzie obok jest tablica z rozpiską, czym ptaki powinniśmy karmić. Zwracajmy na to uwagę. Chleb zawiera dużo soli. Coś, co jest dobre dla ludzi, niekoniecznie jest dobre dla ptaków - podkreśla Mikolaszek.

Jeszcze gorsze jest podawanie zepsutego jedzenia, co niestety także się zdarza.

REKLAMA

Karma w kaczkomatach to granulat, który zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze. W parkach zresztą często są tablice informujące, jaki gatunek jakie jedzenie lubi. Można karmić słonecznikiem, zbożem czy orzechami. - Nie dokarmiajmy zwierząt resztkami. One też chcą zjeść smaczny i pełnowartościowy posiłek - podkreśla Aleksandra Mikolaszek.

Kiedy i jak dokarmiać kaczki?

Powinniśmy zacząć dokarmianie, kiedy pojawi się śnieg i temperatury spadają poniżej zera - wtedy zdobywanie pokarmu może być dla wodnych ptaków trudne. W cieplejsze dni, gdy nie ma śniegu, radzą sobie same. - Wtedy nasza pomoc nie jest konieczna, bo zwierzęta się do tego przyzwyczajają, rozleniwiają i potem mają problem z samodzielnym znalezieniem pożywienia - podkreśla Aleksandra Mikolaszek.

Co ważne, nie powinniśmy wrzucać karmy do wody - pokarm się rozkłada, gnije i zanieczyszcza zbiornik. Najlepiej wysypać na brzegu lub w miejscach, gdzie gromadzą się ptaki. A jak już zaczniemy dokarmiać wodne ptaki, to powinniśmy to robić regularnie, najlepiej w tych samych godzinach.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory