Braterstwo i Siostrzeństwo zamiast Ferdynanda Focha. Kraków na jeden dzień zmienia nazwy ulic

Krakowskie ulice na jeden dzień zmieniają swoje nazwy. Plac Wszystkich Świętych stanie się placem Praw Człowieka, a Wielopole - ulicą Równego Traktowania. Miasto postanowiło w ten sposób uczcić przypadający na 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka to święto uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z okazji podpisania - w 1948 roku - Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. - Zmieniając ulicom nazwy, chcemy zwrócić uwagę na takie wartości jak szacunek i solidarność - mówi TOK FM Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta miasta ds. polityki równościowej.

I tak na przykład plac Centralny im. Ronalda Reagana jest w sobotę placem Sprawiedliwości Społecznej, ulica Krupnicza - ulicą Poszukiwania Dialogu, a aleja Focha przemianowana została na aleję Braterstwa i Siostrzeństwa.

- To pewna konsekwencja działań na rzecz równości, które od dłuższego czasu podejmujemy w mieście. Jesteśmy na zaawansowanym etapie prac nad miejskim programem "Kraków dla równości". W przyszłym roku będziemy chcieli przedstawić całościowy program - zapowiada w rozmowie z nami Nina Gabryś.

Tablice z nowymi nazwami, które na jeden dzień zajmują miejsce dotychczasowych, zmienił Zarząd Transportu Publicznego. - To tablice w charakterystycznym kremowym kolorze. Dokładnie takie, jakie w przyszłości wieszane będą w ramach nowego systemu informacji miejskiej - wyjaśnia Maciej Piotrkowski z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z