Kwesty na cmentarzach. Znani krakowianie będą zbierać na ratowanie zabytkowych nagrobków
Na najważniejszej nekropolii w Krakowie - Cmentarzu Rakowickim - po raz 42. kwestować będzie Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. Z puszkami staną też znani krakowianie. - Będzie z nami - tradycyjnie, od kilkudziesięciu lat - Anna Dymna. Będą aktorzy: Jerzy Fedorowicz i Tomasz Schimscheiner. Będą też aktywiści z różnych stowarzyszeń i ruchów miejskich - mówi Anna Kornecka, przewodnicząca Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa.
W ostatnich latach na Cmentarzu Rakowickim udało się odnowić m.in. nagrobek profesora Adama Bochenka - wybitnego lekarza, autora podręcznika do anatomii. Dla studentów medycyny to absolutny autorytet.
- Przez wiele lat pielgrzymowali tu studenci (przed egzaminem), którzy chcieli czerpać siłę, by zdać egzaminy. Nagrobek profesora był w złym stanie. Udało się go wyremontować i możemy widzieć przepiękny pomnik z metalowym ogrodzeniem. W ten sposób budujemy i wspieramy pamięć o tej osobie, bo jest ona ważna dla krakowian i wszystkich Polaków - mówi Anna Kornecka.
W ostatnich latach remontowane były groby powstańców styczniowych. Odnowiono również zabytkową latarnię - ostatnią oryginalną zachowaną na cmentarzu.
W zeszłym roku na Cmentarzu Rakowickim zebrano prawie 42 tysiące złotych. Na tym cmentarzu spoczywa wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta czy Wisława Szymborska.
Kwesta na Nowym Cmentarzu Podgórskim
1 listopada wolontariuszy z puszkami będzie można też spotkać na Nowym Cmentarzu Podgórskim. Od 2005 roku kwesty organizuje tam stowarzyszenie Podgórze.pl. Do tej pory udało się odnowić dziewięć nagrobków.
- Dla nas to duża liczba. Są to nagrobki, które są zaniedbane, nie mają swoich prawnych dysponentów i wymagają szybkiej pomocy konserwatorskiej - mówi Elżbieta Lang ze stowarzyszenia Podgórze.pl.
Kilka dni temu zostały zamontowane krzyże na dwóch nagrobkach przy głównej cmentarnej alei - rodziny Malewskich i Fialków. Odnowione kilka lat temu - dzięki podgórskim kwestom - groby uległy zniszczeniu podczas jednej z wiosennych wichur. Roztrzaskane wówczas krzyże zostały zrekonstruowane, a uszkodzone elementy zabezpieczone i zrekonstruowane. Organizatorzy zbiórki zachęcają nie tylko do wrzucania datków, ale też bycia wolontariuszem podczas kwesty. Zbiórka potrwa od 9 do 18.
Na Nowym Cmentarzu Podgórskim pochowany jest m.in. Antoni Mateczny - twórca uzdrowiska, Józef Kałuża - jeden z najsłynniejszych piłkarzy, związany z Cracovią, a także aktor Bronisław Cieślak.
Spacer po Starym Cmentarzu Podgórskim
W dzień Wszystkich Świętych będzie można też wybrać się na spacer po Starym Cmentarzu Podgórskim. Rozpocznie się o godzinie 12. To najstarszy cmentarz komunalny w Krakowie. Przypuszcza się, że został założony w latach '80 XVIII wieku - wówczas na terenie miasta Podgórza. Niestety nie wszystkie nagrobki zachowały się do obecnych czasów. Cmentarz zajmuje teraz zaledwie jedną czwartą dawnej powierzchni. Do największego uszczuplenia cmentarza doszło w latach siedemdziesiątych XX w. podczas budowy ulicy Telewizyjnej (obecnie Powstańców Śląskich). Wiele nagrobków uległo zniszczeniu.
- Stary Cmentarz Podgórski to kronika podgórskiej historii. Tutaj chowani byli najwybitniejsi przedstawiciele kultury, sztuki i rzemiosła podgórskiego. To przegląd dawnego miasta Podgórza - mówi Elżbieta Lang. Tutaj możemy odnaleźć grobowce burmistrzów miasta Podgórza, ale też na przykład grób Wojciecha Bednarskiego - nauczyciela i założyciela parku, który obecnie nosi jego imię. Na Starym Cmentarzu Podgórskim jest też grób Edwarda Dembowskiego - jednej z najważniejszych postaci powstania krakowskiego z 1846 roku.
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Ludzie uciekają, a oni strzelają z armat. Ekspert o "chorej logice" Rosji
-
Francja. Atak nożownika. Sześć osób rannych, w tym czworo dzieci. "To tchórzostwo"
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
- Iga Świątek wygrała z Beatriz Haddad Maią. Polka w finale French Open
- Ujarzmić kobiece lęki. Czego i z jakiego powodu się boimy?
- "Kanibalizować" partie opozycyjne, czy nie? Symetryści bez ogródek o marszu 4 czerwca
- Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
- ETPC podjął decyzję w sprawie skargi ośmiu kobiet. Oskarżały Polskę o brak dostępu do aborcji