Zabytkowy ołtarz i dziewięć sarkofagów. Tę kaplicę otwierają tylko raz do roku

REKLAMA
Tylko 1 listopada zwiedzający mogą wejść do zabytkowej kaplicy rodu Sanguszków w sercu Starego Cmentarza w Tarnowie. Wybudowany pod koniec XIX wieku obiekt przez lata był całkowicie zamknięty, a skrywa w sobie niejedną tajemnicę.
REKLAMA
Zobacz wideo

Sanguszkowie byli właścicielami Tarnowa od 1723 roku. Potomkowie tego rodu obecnie żyją we Francji i w Brazylii. W Tarnowie mieszkali do 1945 roku, ale ich związki z miastem trwają do dziś.

REKLAMA

- Po ucieczce Sanguszków z kraju - po roku 1945 - wszystkie ich dobra zostały rozparcelowane - mówi Ryszard Żądło z Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. - Należąca dawniej do rodziny zabytkowa kaplica, na kilkadziesiąt lat, stała się kaplicą cmentarną, z której wyprowadzano pogrzeby. Zmieniło się to po roku 90., kiedy Sanguszkowie zaczęli odzyskiwać swoje dawne majątki, wśród nich również kaplicę. Od tego czasu została ona przez rodzinę zamknięta - dodaje nasz rozmówca.

Wewnątrz kaplicy znajduje się ołtarz i pomniki nagrobne: Izabelli z Lubomirskich Sanguszkowej, Władysława Sanguszki i Romana Sanguszki. W krypcie umieszczono dziewięć sarkofagów.

Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie wynegocjował jednak z administratorami dóbr rodziny Sanguszków porozumienie, które umożliwia prowadzenie w niej prac porządkowych. Dzięki temu też raz w roku - właśnie 1 listopada - można kaplicę zwiedzać. Po raz pierwszy zabytek otwarto w ubiegłym roku. Teraz można go zobaczyć z przewodnikiem - prof. Tadeuszem Mędzelowskim z tarnowskiego komitetu. 

Kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza w Tarnowie

1 listopada na Starym Cmentarzu w Tarnowie odbywa się też kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. W tym roku to już 29. jej odsłona. Jak mówią przedstawiciele komitetu, potrzeby wciąż są ogromne, dlatego liczy się każda złotówka. 

REKLAMA

W ubiegłym roku kwestującym udało się zebrać rekordową kwotę 47 tys. złotych, za którą wyremontowana została m.in. część grobowca burmistrza Tarnowa Witolda Rogoyskiego.

- Udało nam się również odnowić 15 nagrobków w cmentarnej Kwaterze Legionistów, a także grobowiec Antoniny z Groblewskich Ligęziny i niewielki grób Galganiego - mówi Ewa Filipów, prezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. - Ludzie coraz chętniej wrzucają datki do puszek. To nas ogromnie cieszy. W dodatku w tym roku ponownie przyłączyły się do nas rady osiedli, m.in. Rada Osiedla "Starówka", która przekaże nam na ten cel 10 tysięcy złotych - dodaje prezes. 

Wśród kwestujących znajdują się członkowie grup rekonstrukcyjnychWśród kwestujących znajdują się członkowie grup rekonstrukcyjnych Fot. Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem

Kwesty prowadzone będą również na cmentarzach w Krzyżu, Mościcach i w Klikowej. Wszyscy członkowie komitetu pracują za darmo, społecznie. W tegorocznej zbiórce weźmie udział  kilkudziesięciu wolontariuszy oraz grupy rekonstrukcyjne, których członkowie pojawią się na cmentarzach w historycznych strojach.

REKLAMA

Zebrane fundusze komitet wykorzysta m.in. na dokończenie remontu piątej kwatery, odnowienie grobu Potaczewskiej i dokończenie remontu grobowca Rogoyskiego.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory