Nie będzie już zalewać studentów AGH w Krakowie. Uczelnia zainstalowała 30 zbiorników retencyjnych

Na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zainstalowano 30 zbiorników retencyjnych. Dzięki nim budynki uczelni mają być lepiej chronione przed wodą, która wcześniej notorycznie wlewała się do środka.
Zobacz wideo

W poprzednich latach, w czasie intensywnych opadów deszczu, woda zalewała piwnice Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

- Powodem tych podtopień był brak rozdzielenia w Krakowie kanalizacji deszczowej od sanitarnej. Gdy mocno padało, w bardzo krótkim czasie na teren kampusu AGH spadało tyle deszczu, ile wynosi średnia kilkumiesięczna norma - wyjaśnia Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka uczelni. - Kanalizacja nie była w stanie tego przyjąć i woda wypływała w najniżej położonych miejscach - dodaje.

Aby problem rozwiązać, uczelnia zainstalowała 30 zbiorników retencyjnych. "20 z nich jest w stanie zgromadzić 5 tys. dm3 wody, pozostałe 10 zbiorników gromadzi po 2,5 tys. dm3 wody. Tym samym, gdyby założyć całkowite wypełnienie zbiorników, to łączna ilość zgromadzonej w ten sposób wody wynosi ok. 125 tys. litrów." - podaje uczelnia. Tym samym jej budynki chronione są przed wodą wdzierającą się wcześniej do niektórych pomieszczeń.

Gromadzona deszczówka wykorzystywana będzie do podlewania kwiatków. Zbiorniki rozmieszczone zostały w otoczeniu budynków i zieleńców. 

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z