Skok do studni bez dna i spotkanie z "polskim Edisonem". Tarnów ma nowe centrum nauki i techniki

Wynalazł kamizelkę kuloodporną, a także stworzył telektroskop, czyli prototyp telewizora. Jan Szczepanik, nazywany polskim Edisonem z Tarnowa, to jedna z postaci, której poświęcona została pracownia w tarnowskim Pasażu Odkryć. To nowoczesne centrum nauki i techniki w przystępny, nowatorski sposób prezentuje najważniejsze odkrycia, wynalazki oraz ich tarnowskich autorów.

W kamienicy przy Rynku 4 mieści się pięć profesjonalnie wyposażonych pracowni, nawiązujących do postaci słynnych tarnowian: astronomiczna do fizyka teoretycznego ks. Michała Hellera, hi-tech do pioniera polskiej elektryfikacji Jana Studniarskiego, techniczna do Jana Szczepanika, przyrodniczo-chemiczna do słynnego fizyka i chemika Karola Olszewskiego oraz ogólnorozwojowa do dziennikarki i pisarki Anieli Piszowej.

Studnia bez dna i lorneta z Tarnowem przyszłości

Pracownie usytuowane są na drugim piętrze, natomiast pierwsze piętro to zabytkowe wnętrze wypełnione specjalnie zaprojektowanymi interaktywnymi eksponatami. W pięciu salach można m.in. ujrzeć przez lornetę Tarnów przyszłości, wskoczyć do studni bez dna czy sprawdzić wiedzę z zakresu chemii.

- Chcielibyśmy, aby to było miejsce twórczych spotkań, wykładów, a dla najmłodszych - ciekawe miejsce poznawania świata - mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Odwiedzający aktywnie uczestniczą w procesie odkrywania nowych miejsc i zjawisk zachodzących we wszechświecie, a dzieci i młodzież mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych programów łączących zabawę z nauką.

W czasie Dni Otwartych, tylko jednego dnia Pasaż odwiedziło ponad 1000 osób.

Jan Szczepanik, polski Edison z Tarnowa 

Jedna z pracowni należy do genialnego polskiego wynalazcy, związanego z Tarnowem Jana Szczepanika. Wynalazca zwany polskim Edisonem czy Leonardem da Vinci z Galicji był samoukiem. Trafił do Tarnowa w 1902 roku.

- Przyjechał do naszego miasta za miłością swojego życia. Z Tarnowa bowiem pochodziła jego żona, Wanda Dzikowska - wyjaśnia Maria Zawada-Bilik z Biura Promocji i Współpracy Zagranicznej tarnowskiego magistratu. To z Tarnowa wyruszał w podróże po całym świecie, a swoje pracownie miał m.in. w Wiedniu, Berlinie i Dreźnie.

Nowatorskie pomysły Szczepanika nie zawsze trafiały na podatny grunt. - Tak było np. w przypadku telektroskopu, czyli prototypu telewizora - dodaje Zawada-Bilik. - Nikt nie mógł zrozumieć, jak można na odległość te obrazy trójwymiarowe przesyłać. W dodatku z dźwiękiem - wspomina.

Szczepanik był autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny barwnego tkactwa, techniki filmowej oraz fotograficznej. Jednak największą sławę przyniosła mu kamizelka kuloodporna, która uratowała w od śmierci w zamachu króla hiszpańskiego Alfonsa XIII. Polak został za to uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym.

W tym roku Tarnów świętuje 150. rocznicę urodzin Jana Szczepanika.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z