Tatry. Wszystkie informacje w jednym miejscu. Turyści mają duże ułatwienie
Geoportal Tatry znajdziemy, wchodząc przez stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego i specjalną zakładkę. TPN miał już kiedyś podobny portal, ale był on tworzony przez firmę zewnętrzną i dawno przestał działać. - Teraz postanowiliśmy zmienić troszkę tok myślenia. Zamiast kupować w jakiejś firmie gotowe rozwiązanie, to kupiliśmy narzędzia do tworzenia portali i sami ten portal przygotowujemy - mówi nam Katarzyna Dąbrowska-Stanik, starsza specjalistka do spraw danych przestrzennych w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Mapa pokazuje, który szlak jest zamknięty
Najważniejszą i najnowszą funkcją na geoportalu jest Informacja Turystyczna. To specjalna mapa w wersji na komputer i na smartfony. Dzięki niej na bieżąco można sprawdzić, które szlaki są zamykane. - To jest główny cel tej aplikacji. Żeby turyści mieli bieżący dostęp do tego, co się dzieje. To jest aktualizowane przez nasze koleżanki z informacji turystycznej, one są najlepiej poinformowane, a także przez koleżankę, która się bezpośrednio zajmuje zamknięciami szlaków - wyjaśnia Dąbrowska-Stanik.
Z mapy dowiemy się też o mniejszych utrudnieniach, na przykład o uszkodzonym mostku na szlaku. - To, co jest istotne i co może turystom przeszkodzić, to nanosimy - wskazuje Stanik. Z mapy możemy korzystać tylko on-line. Warto jednak pamiętać, że w Tatrach bardzo często brakuje zasięgu. Nie ma go na przykład na całej długości Doliny Chochołowskiej. - Najlepiej zatem sprawdzić mapę jeszcze w pensjonacie, przed wyjściem - radzi nasza rozmówczyni. - Przy wejściu na szlak może to być już niemożliwe. W Kuźnicach ostatnio tak była obciążona sieć komórkowa, że nie było internetu, chociaż teoretycznie zasięg był - wspomina.
Mapa pokaże też atrakcyjne miejsca na szlaku
Na mapie Informacji Turystycznej w Geoportalu Tatry - oprócz zamkniętych szlaków - znajdziemy też wiele innych przydatnych informacji. Jest dokładne położenie łańcuchów i innych sztucznych ułatwień. Są zaznaczone miejsca i daty ciekawych prelekcji przyrodniczych, opisane atrakcje na szlaku czy udogodnienia (ławeczki, toalety). Są też podane czasy przejść poszczególnych odcinków.
Geoportal - oprócz mapy turystycznej - oferuje też mapy z informacjami dla tych, którzy pasjonują się przyrodą czy dziedzictwem kulturowym Tatr. Można znaleźć na przykład mapę tatrzańskich kozic albo miejsc aktualnego wypasu owiec. Zakładka "Teledetekcja lotnicza" pokaże nam z kolei trójwymiarowy model Tatr. - Możemy tam obejrzeć Tatry w 3D w bardzo dużej rozdzielczości. Może się to nam przydać przy planowaniu wycieczki - zauważa Dąbrowska-Stanik. I zaznacza, że geoportal ma być cały czas rozwijany.
W Tatrach tłumy, ale szczyt sezonu jeszcze przed nami
Rekordy frekwencji w Tatrach padają zazwyczaj w czasie weekendu związanego z 15 sierpnia, ale od początku wakacji na szlakach są tłumy. Kolejki tworzą się szczególnie tam, gdzie są sztuczne ułatwienia, na przykład łańcuchy. Dotyczy to zwłaszcza kopuły szczytowej Giewontu, Rysów, Świnicy oraz Orlej Perci. Trzeba wziąć to pod uwagę przy planowaniu wycieczki.
TPN przypomina też o konieczności rezerwacji przez internet miejsca na parkingach przy wejściu na Morskie Oko. W sezonie nie mamy szans wjechać tam bez rezerwacji, już wcześniej auto zostanie zawrócone. Do kas - przy wejściach do TPN - również mogą się tworzyć kolejki. Ominiemy je, kupując bilet wstępu przez internet.
-
Trzecia Droga zaprosiła na konsultacje PiS i Konfederację. Na opozycji wybuchła awantura
-
Zwierzęta na fermie rzucane o beton, uderzane siekierą. "Nie jest to jednostkowy przypadek"
-
Atak rekina w Egipcie. Władze: Schwytano drapieżnika, który zabił obywatela Rosji
-
Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
-
Trzeci dzień Franciszka w szpitalu. Watykan podał najnowsze informacje o stanie zdrowia papieża
- Startuje cross-border.pl - KIG i Amazon pilotują eksport polskich MŚP
- Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
- "Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
- Kujawsko-pomorskie. Wybuch i wyciek gazu z rurociągu. Ewakuacja mieszkańców
- Ta zbrodnia doprowadziła do dymisji na szczycie władzy. Śmierć Jána Kuciaka i wyrok bez precedensu