Impreza urodzinowa u Smoka Wawelskiego. Przyjadą wojowie i muzykanci

Smok Wawelski świętuje w tym roku 50 urodziny. Z tej okazji na krakowskich Błoniach odbędzie się piknik. Na miejscu stanie średniowieczna osada, w której pojawi się drużyna wojów, białogłowy i muzykanci w strojach z epoki. Będzie oczywiście smoczy tort, smocze lody i ciastka.
Zobacz wideo

Tego lata Smok Wawelski jest w Krakowie wszechobecny. A to dlatego, że jego słynna rzeźba, która strzeże pieczary pod Wzgórzem Wawelskim, świętuje 50. urodziny. Z tej okazji miasto przygotowało szereg atrakcji, w tym kulminacyjne wydarzenie, czyli urodziny Smoka Wawelskiego.

Świąteczny piknik odbędzie się w niedzielę (14 sierpnia), w wczesnośredniowiecznej osadzie, którą na Błoniach odtworzy Drużyna Wojów Wiślańskich Krak. To najstarsza w Krakowie (i jedna z pierwszych w Polsce) grupa rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej, pomysłodawca i organizator m.in. tradycyjnego Święta Rękawki w Krakowie.

Miasteczko złożone z 20 namiotów zaludnią drużyny wojów, białogłowy, rzemieślnicy oraz muzykanci. Wszyscy w strojach z epoki, wyposażeni w uzbrojenie, narzędzia i instrumenty. Tego dnia książę Krak będzie przyjmował wnioski, skargi i zażalenia od swoich poddanych. W osadzie będzie się można zatrzymać u kowala, garncarza, jubilera, mincerza, tkacza i skórnika, a także zapoznać z warsztatem i tajnikami średniowiecznych rzemieślników.

Śmiałkowie - dzieci i dorośli, będą mogli spróbować swoich sił w zabawach plebejskich, takich jak: kręcioła, zwichrowane marsze, wyścigi w workach, słowiańskie zapasy czy zabawy w szewczyka i smoka. W strefie rozrywki odbędzie się również potyczka smoczych armii. Poza tym na własnej skórze będzie można się przekonać, ile waży kolczuga, miecz czy topór, a także zrobić sobie zdjęcie w pełnym rynsztunku.

Smoczy tort dla gości

Nie zabraknie tego, co jest podstawowym elementem każdych urodzin, czyli tortu. Smocze ciasto będzie miało cztery piętra. - Co ważne, wykonane zostanie w stu procentach z naturalnych składników - zapewnia team cukierniczy z krakowskiego Słodkiego Bazaru, który przygotuje danie. - Smak, na jaki się zdecydowaliśmy, to nasza bardzo popularna malinowo-czekoladowa radość - dodają krakowscy cukiernicy. Mieszanka wypełni całe ciasto, łącznie z głową smoka i skrzydłami. Jubilat będzie miał też imponujący ogon wykonany z około 600 muffinek.

Oprócz tortu będą inne smakołyki - smocze lody, ciastka i chlebki, przygotowane przez lokalne firmy gastronomiczne.

Nie może zabraknąć muzyki

Nie zapomniano też o muzyce. Dla gości zagra najpierw folkowa kapela "Daj Ognia", a potem - na scenie głównej - odbędzie się koncert finałowy z udziałem grupy Percival. To zespół, który powstał z fascynacji historią i kulturą dawnych Słowian. Jest m.in. współtwórcą muzyki do gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon", a także autorem muzyki do audiobooków i filmów dokumentalnych.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny