Kraków. Uchodźcy z Ukrainy są gotowi pracować w każdym zawodzie, choć ponad 60 procent ma wyższe wykształcenie

REKLAMA
Aż 63 procent Ukraińców, którzy przybyli do Małopolski, ma wyższe wykształcenie. Średnie deklaruje 36 procent. To głównie ekonomistki, nauczycielki czy kobiety z wykształceniem medycznym. Mimo wysokich kwalifikacji, są gotowe podjąć pracę w każdym zawodzie.
REKLAMA
Zobacz wideo

- To pokazuje, jak ważna dla Ukrainy grupa społeczna, z powodu wojny, znalazła się w Polsce - mówi Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego. Osoby z wykształceniem podstawowym to zaledwie 1 procent uchodźców. Zdecydowana większość ma wykształcenie wyższe (63 proc.), duża część średnie (36 proc.).

REKLAMA

Aż 95 procent uchodźców z Ukrainy szukających pracy w Polsce to kobiety. Wśród osób odwiedzających Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie tylko 5 procent stanowią mężczyźni.

Najwięcej osób, które przybyły z Ukrainy do Małopolski - bo aż 23 procent - przed wybuchem wojny pracowało w obszarach finansów i ekonomii, 17 procent ma wykształcenie techniczne i pedagogiczne, 10 procent medyczne. - Mimo wykształcenia, te osoby gotowe są podjąć pracę w każdej dziedzinie: na produkcji, w gastronomii czy w handlu - mówi Kamil Kłosowski z Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Potwierdza to wicemarszałek Gawron i podaje, że aż 94 procent uchodźców deklaruje gotowość pracy w każdym zawodzie.

Niestety najsłabszym punktem starających się o pracę uchodźców jest nieznajomość języka polskiego. Znajomość komunikatywną deklaruje 27 procent, 21 procent - słabą. 30 procent Ukraińców zna dodatkowo język angielski.

REKLAMA

W Małopolsce pracę znalazło do tej pory 3 tysiące uchodźców z Ukrainy. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory