W Starej Kopalni w Wałbrzychu będą majsterkować i odkrywać. "Każdy znajdzie coś dla siebie"

W Starej Kopalni w Wałbrzychu otwarta została Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA. To lokalne centrum nauki, które powstaje w ramach większej inicjatywy, dzięki ministerstwu i popularnemu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Zobacz wideo

Wałbrzych znalazł się wśród 32 miast, które biorą udział w pilotażowym projekcie Ministerstwa Edukacji i Nauki, wspieranym przez Centrum Nauki Kopernik. Ekspozycja, która została otwarta, łączy ze sobą naukę i doświadczenie oraz bogatą górniczą historię wałbrzyskiej Starej Kopalni.

- Wystawa to tak naprawdę 18 interaktywnych eksponatów - mówi Tomasz Czeleń, specjalista w Dziale Marketingu i Promocji Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. - Każdy ma angażować do samodzielnego eksperymentowania i odkrywania nauki. To przestrzeń warsztatowa pełna logicznych wyzwań, która sprzyja także rozwijaniu współpracy i komunikacji - dodaje.

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA w Starej Kopalni w Wałbrzychu jest osiemnastym takim miejscem w Polsce. Przygotowania do jego uruchomienia trwały kilka miesięcy. - Sale to pomieszczenia, w których wcześniej znajdowała się sala koncertowa. W czasie pandemii odbywały się tu szczepienia przeciwko COVID-19. Teraz będzie to miejsce do odkrywania nauki - opowiada Czeleń. Jak dodaje, w strefie znajdziemy m.in. stanowisko, gdzie jest piasek kinetyczny czy powietrzna armata. - Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Bo interaktywna wystawa to tak naprawdę zabawa dla całych rodzin, dedykowana od siódmego roku życia - informuje.

Warto dodać, że Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu właśnie obchodzi ósme urodziny. Kiedyś była tu największa w mieście kopalnia węgla kamiennego "Julia". Obiekt został zrewitalizowany za ponad 160 mln złotych i teraz to atrakcyjny obiekt turystki poprzemysłowej w Polsce. Pierwsi zwiedzający odwiedzili Starą Kopalnię w 2014 roku. Tylko w tym roku zobaczyło ją już 120 tys. turystów. - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA zapewne przyciągnie kolejnych - mówi Tomasz Czeleń.

W Wałbrzychu otworzyła się Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA.W Wałbrzychu otworzyła się Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA. Facebook Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Strefy SOWA są inicjatywą ministra edukacji i nauki, który przyznał warszawskiemu Centrum Nauki Kopernik ponad 47 mln zł dotacji na uruchomienie lokalnych stref aktywności od 2021-25 roku. Powstają w całym kraju w już istniejących instytucjach, np. domach kultury, bibliotekach, mediatekach, galeriach sztuki czy muzeach.

W 2021 roku CNK otworzyło dwie pierwsze strefy: w Piotrkowie Trybunalskim i Raciborzu. W tym roku otwarto 18 kolejnych stref, a ostatnich 12 ma powstać w pierwszym półroczu 2023 roku.

- Otwarcie każdej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA to dla nas wyjątkowe doświadczenie - mówi rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka. - Poznajemy fascynujące miejsca i fascynujących ludzi, z którymi potem realizujemy działania edukacyjne i rozwijające - dodaje.

Oprócz projektu Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA i znajdujących się w nich eksponatów Centrum Nauki Kopernik udostępnia każdej placówce scenariusze zajęć, pomysły na wydarzenia oraz proponuje dołączenie do jednego z programów.

- Bardzo ciekawym miejscem w Strefach Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności są tak zwane Majsternie - mówi Nowicka. - To przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania, bez instrukcji, gdzie można się przekonać, iż dajemy sobie radę, jeśli tylko damy sobie szansę do rozwiązywania łamigłówek i wyzwań - dodaje. 

Każda Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności może liczyć na wsparcie. CNK szkoli też personel. Stref w zakresie obsługi eksponatów, ale też w zakresie animacji.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny