Tysiące biegaczy opanuje Piotrkowską. Będą duże utrudnienia w ruchu

Około 4600 zawodników weźmie udział w sobotnim Biegu Ulicą Piotrkowską. To największa taka impreza w Łodzi, w tym roku organizowana już po raz 20. Z okazji jubileuszu nagrody czekają nie tylko na najlepszych. Będzie też 70-kilogramowy tort.
Zobacz wideo

Start i meta biegu, podobnie jak w ubiegłym roku, zostaną zorganizowane na ul. Piotrkowskiej przy Białej Fabryce. - Cieszymy się, że nasz bieg w tak znacznej części odbywa się tą najbardziej prestiżową ulicą miasta. To bardzo znana w kraju impreza, a teraz mamy szczególny bieg, bo łączy w sobie kilka jubileuszy - mówi organizator Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run Robert Blesiński. - Po pierwsze jest to dwudziesta edycja samego biegu, po drugie mamy sześćsetne urodziny Łodzi, a po trzecie nasz główny sponsor, czyli Rossmann, świętuje trzydziestolecie pojawienia się w naszym mieście - dodaje.

Mieszkańcy muszą przygotować się na spore utrudnienia w ruchu. Odcinek Piotrkowskiej pomiędzy placem Reymonta a ulicą Milionową będzie zamknięty w sobotę, 27 maja, od godz. 10 do 21.30. Bieg odbędzie się ulicami: Piotrkowską, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Tuwima, Kilińskiego, Piotrkowską i Mickiewicza. Zakończy się przy Białej Fabryce, co oznacza, że biegacze na koniec ponownie wbiegną na Piotrkowską.

Wymienione ulice będą zamknięte w godz. 18-20.30, ale ruch pojazdów będzie wstrzymywany czasowo również na ulicach przecinających bieg. - Policjanci zabezpieczający imprezę czuwać będą nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników tego wydarzenia sportowego. Jednocześnie apelujemy, aby w miarę możliwości nie planować podróży w podanych godzinach i wskazanymi ulicami ze względu na możliwe utrudnienia - podają policjanci z łódzkiej drogówki.

- Jak co roku apelujemy do kierowców, aby się nie denerwowali, a raczej cieszyli z tego powodu, że tyle osób jest aktywnych i że jest organizowane wydarzenie, które jest pozytywną reklamą Łodzi - podkreśla z kolei Blesiński

Mieszkańcy posesji przy trasie biegu powinni wziąć pod uwagę to, że w sobotę wieczorem wjazd i wyjazd będzie utrudniony. Dotyczy to również pasażerów autobusów i tramwajów. Komunikacja miejska na czas trwania imprezy zostanie wstrzymana lub pojedzie zmienionymi trasami.

Łódź, ul. Piotrkowska. Zdjęcie ilustracyjne Łódź. Samochód odjechał bez kierowcy. Mógł spowodować "galante" szkody

Przebiegną 10 kilometrów

Do biegu zgłosiło się około 4600 osób. Zawodnicy wystartują o godz. 19. Swój udział zapowiedział m.in. Adam Kszczot - lekkoatleta, wielokrotny medalista mistrzostw Europy, halowych mistrzostw Europy, mistrzostw świata oraz halowych mistrzostw świata. Będzie również Zbigniew Bródka - Polak, który zdobył Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 metrów. Pobiegnie też dyrektor sportowy biegu Jacek Chmiel. - Obiecuję, że będę na mecie bardzo szybko - mówi.

Bieg odbywa się na dystansie 10 kilometrów, ale kategorii, w których można zdobyć nagrody, jest więcej. Każdy biegacz automatycznie jest przypisywany do zmieniającej się co 10 lat kategorii wiekowej - zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Są też kategorie branżowe, na przykład nauczyciele, lekarze, policjanci, strażacy czy studenci. Nagrody będą też dla małżeństw, bliźniaków i mam. Vouchery o wartości tys. zł otrzymają osoby, które przybiegną na metę kolejno na miejscach: 20 i 600. Uczestnicy, którzy uplasują się na miejscach: 30, 200, 2000, 3000 i 4000, nagrodzone zostaną voucherami o wartości 2 tys. zł. Będą one do wykorzystania w pięciogwiazdkowym hotelu w Dźwirzynie.

Będzie piknik

Przyjść i kibicować może każdy. O godz. 15 zacznie działać miasteczko biegowe. Podczas pikniku będzie sporo atrakcji. - Mamy strefę foodtracków i strefę zdrowotną. Będzie się działo bardzo dużo. Z okazji jubileuszu każdy dostanie kawałek tortu. Myślimy, że wystarczy, bo zamówiliśmy 70 kilogramów - zachęca Blesiński.

W planach jest również zrobienie pamiątkowego zdjęcia łodzian. Wszyscy, którzy chcą się na nim znaleźć, powinni przyjść na godz. 15.15. Zdjęcie będzie zrobione z góry.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z