W egzoszkielecie czują się jak w filmie. Nowoczesny sprzęt pomaga maluchom. "Postęp widać z godziny na godzinę"

- Pewnych efektów nie mogliśmy wcześniej uzyskać, a teraz one są. Dzieci zaczynają wykonywać pewne czynności i mają nowe możliwości - mówi przedstawiciel Fundacji Kolorowy Świat. Organizacja zakupiła nowoczesny sprzęt do rehabilitacji i, jak słyszymy od specjalistów, w efekty aż trudno uwierzyć.
Zobacz wideo

Nowoczesny sprzęt pojawił się w Fundacji Kolorowy Świat kilka miesięcy temu, a już widać pierwsze efekty. - Te metody rehabilitacji wybiegają w przyszłość. Tutaj z godziny na godzinę widać postępy naszych podopiecznych - twierdzi Piotr Hulewicz, rzecznik fundacji.

Dokonują niebywałych rzeczy

Największą popularnością wśród pacjentów cieszy się terapia wirtualna. Dzieci lubią z niej korzystać. Wiedzą, że dzięki goglom VR przeniosą się w zupełnie inny świat i będą mogły robić rzeczy, których w rzeczywistym życiu nie mogą. - Na przykład po raz pierwszy zjeżdżają na nartach. Uczą się balansować swoim ciałem dzięki temu, że muszą na przykład pokonywać muldy. Nasi terapeuci są zaskoczeni postępami - opowiada Hulewicz.

I dodaje, że ta terapia to nie tylko gogle, ale również oprogramowanie umożliwiające działania dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego dziecka. - Korzystają z niej dzieci z mózgowym porażeniem, z autyzmem, z zespołem Downa i innymi dysfunkcjami rozwojowymi. To jest pierwsza w Polsce tego typu terapia - twierdzi rzecznik. - Nasi terapeuci widzą, jakie to daje możliwości. Pewnych efektów nie mogliśmy wcześniej uzyskać, a teraz one są. To wspomaga tradycyjną terapię. Dzieci zaczynają wykonywać pewne czynności i mają nowe możliwości - cieszy się nasz rozmówca.

Ojciec z dzieckiem - zdjęcie ilustracyjne Łodzianin płacił alimenty. Po 10 latach wyszło, że nie jest ojcem

Kombinezon do chodzenia

Kolejnym urządzeniem służącym do pomocy podopiecznym fundacji jest egzoszkielet. Jak słyszymy, dzieci lubią go zakładać choćby z tego powodu, że czują się w nim jak na filmie. - Kombinezon przeznaczony jest do rehabilitacji pacjentów z porażeniami i niedowładami w obrębie kończyn dolnych. Egzoszkielet jest mobilną, zewnętrzną powłoką, którą zakłada się na pacjenta i indywidualnie dopasowuje do jego potrzeb. Zasilany jest akumulatorowo, a jego ruchy sterowane są za pomocą silników - wyjaśnia Hulewicz.

Ten nietypowy "strój" w pewien sposób uczy pacjenta chodzić. - Wymusza poszczególne ruchy. (...) My nakładamy ten "kombinezon" na małego pacjenta, ale w terapii dorosłych też takie rozwiązania się sprawdzają. Szczególnie przy osobach, które mają uszkodzony rdzeń kręgowy lub są po wypadku samochodowym - podkreśla rzecznik fundacji.

Fizjoterapeuci widzą ogromne postępy u dzieci, mimo że korzystały z egzoszkieletu zaledwie kilka razy. - Dla nas nie jest to nic nadzwyczajnego, że chodzimy, ale po naszych dzieciach widzimy, jak to jest dla nich ważne i ile daje im to radości - dodaje nasz rozmówca.

Do terapii neurologopedycznej wykorzystywany jest natomiast najnowocześniejszy obecnie system VitalStim. Służy on do elektrycznej stymulacji nerwowo-mięśniowej. - Tutaj są przyklejane elektrody do twarzy, które mają stymulować odpowiednie mięśnie - wyjaśnia Hulewicz. - To ma wspomagać proces mówienia, ale też na przykład połykania - dopowiada.

Zbierają na kolejny sprzęt

Fundacja Kolorowy Świat miała możliwość zakupu tak drogiego sprzętu dzięki prowadzonym zbiórkom i darczyńcom. Zbierając kolejne fundusze, będą mogli kupić następne urządzenia, które pozwolą ich podopiecznym odzyskać przynajmniej częściową sprawność. - Bardzo dziękujemy. Liczymy na to, że ludzie, oglądając efekty fizjoterapii dzieci, będą chętnie wspierać takie inicjatywy. Na rynku jest wiele nowoczesnych sprzętów do rehabilitacji, które byłyby bardzo przydatne w rehabilitacji naszych podopiecznych - podsumowuje Hulewicz.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z