Łódzkie otwiera dwa nowe ośrodki opieki psychologicznej. "Sytuacja się poprawia, ale to wciąż za mało"

REKLAMA
Katarzyna Giedrojć
"Pomoc psychologa dla mojej córki potrzebna od zaraz" - zrozpaczeni rodzice walczą o lepsze jutro dla swoich dzieci. Z roku na rok w Łódzkiem młodych ludzi z problemami psychicznymi przybywa. Tylko w ubiegłym roku łódzki NFZ zrefundował leczenie antydepresantami dla prawie 7 tys. nastolatków.
REKLAMA
Zobacz wideo

Młodzi ludzie cierpią na depresję i stany lękowe. Liczba dzieci z zaburzeniami psychicznymi zwiększyła się w wyniku pandemii i rośnie cały czas. W Łódzkiem otwarto dwa nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży z umową z łódzkim Narodowym Funduszem Zdrowia.

REKLAMA

- Potrzeb wciąż jest o wiele więcej. Widać, że sytuacja dotycząca opieki psychologicznej poprawia się, ale mimo to nie jest najlepiej. Kiedy trafiają do Stowarzyszenia Tęczowi Społecznicy osoby, które potrzebują pomocy w danym momencie, to nie ma takiej możliwości. Miałem sytuacje, że matka z córką błagały mnie o znalezienie pomocy dla dziewczynki i mimo uruchomienia swoich znajomości terminy były bardzo odległe - mówi nam Mariusz Ławnik ze Stowarzyszenia Tęczowi Społecznicy.

W podobnym tonie wypowiada się prof. Dorota Merecz-Kot z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. - Łatwiej jest się dostać do psychologa prywatnie niż państwowo. Sytuacja rzeczywiście jest coraz lepsza, ale mimo to - jeśli chodzi o zdrowie psychiczne - działanie powinno być szybsze - stwierdza.

Jak działają nowe ośrodki?

Dwa nowe ośrodki powstały w Łowiczu i Poddębicach, czyli w powiatach, w których do tej pory nie było specjalistów gotowych do realizowania takiej opieki. - Dzieci i młodzież do 18. roku życia uzyskają tu bez skierowania pomoc terapeutów i psychologów. Znakomita większość tych dzieci potrzebuje wyłącznie wsparcia terapeutycznego i ma szansę, by odzyskać zdrowie psychiczne bez leków. Wsparcie terapeutyczne w ośrodkach uzyskają zarówno dzieci, jak i ich bliscy - informuje rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ Anna Leder.

W takich ośrodkach można korzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, porady domowej lub środowiskowej. Co ważne - za darmo.

REKLAMA

- Istotą takich ośrodków jest to, żeby były jak najbliżej miejsca zamieszkania dziecka po to, żeby mogło ono wracać do zdrowia psychicznego w swoim naturalnym środowisku, na przykład wśród swoich bliskich, w rodzinie, w swojej szkole, w swoim środowisku rówieśniczym. Tutaj współpracuje się też z otoczeniem szkolnym pacjenta - wyjaśnia Leder.

W Łódzkiem jest już - wraz z nowo otwartymi - 27 ośrodków, z czego siedem w Łodzi. Pierwsze zaczęły opiekę nad pacjentami w kwietniu 2020 roku. W ubiegłym roku skorzystało z nich ponad 24 tys. dzieci.

Leczenie psychotropami

Młodzi ludzie w wieku 13 i 17 lat to grupa chorych poniżej 18. roku życia, dla której w Łódzkiem wypisano w 2022 roku najwięcej opakowań leków przeciwdepresyjnych. Przykładowo dla 13-latków łódzki NFZ zrefundował 4,6 tys. opakowań leków przeciwdepresyjnych, a dla 17-latków prawie 11 tys. opakowań. Leki przeciwdepresyjne na receptę w Łódzkiem zrefundowano dla prawie 7 tys. nastolatków.

- Staramy się, aby pomoc doświadczonych terapeutów była coraz lepiej dostępna i tak się dzieje. Ogłaszamy z determinacją konkursy, by młodzi ludzie i ich bliscy mieli pewność uzyskania wsparcia, gdy tego potrzebują. W 2020 roku zaczynaliśmy z siedmioma ośrodkami, dziś jest ich niemal czterokrotnie więcej - podsumowuje dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Artur Olsiński.

REKLAMA

Nowe ośrodki otwarto w Tarczynie w powiecie łowickim w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy ul. Świetojańskiej 1/3 B oraz w Poddębicach w Neuroclinic-Centrum Terapii i Rozwoju przy ul. Miłej 27.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory