Praca ciężka, a pensja nie powala. Łódź szuka opiekunek osób starszych. "Na początek płatny staż"

Najpierw kandydatki na opiekunki seniorów zrobią płatny staż, a później możliwe, że dostaną etat. I choć to ciężka praca, to wynagrodzenie wynosi najniższą krajową. Mimo to władze Łodzi zapewniają, że w poprzednich naborach udawało się znaleźć chętnych.
Zobacz wideo

Osób w wieku 65+ w Łodzi przybywa. Obecnie liczbę seniorów szacuje się na ok. 200 tys., a w domach pomocy społecznej podlegających miastu mieszka ich ok. 1850. Wielu z nich potrzebuje pomocy na co dzień. Są również tacy, którzy nie poruszają się o własnych siłach.

- Od samego rana opiekunki mają dużo pracy, bo trzeba pomóc seniorom w czynnościach związanych z higieną osobistą. W niektórych przypadkach jest to wymiana pampersów. Potem jest karmienie i pomoc przy posiłkach. A później zaczynają się codzienne czynności, których osoby starsze nie są w stanie wykonać samodzielnie - mówi Agata Baszczyńska z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krzemienieckiej. - Często potrzeba dwóch osób, żeby pomóc jednemu seniorowi - podkreśla.

Pani Basia już pracuje

Pani Barbara Kupis zgłosiła się na szkolenie podczas poprzedniego naboru. Przeszła kurs, zrobiła staż, a teraz pracuje na etacie w DPS-ie przy ul. Krzemienieckiej. - To bardzo odpowiedzialna praca, ale daje dużo radości. Skończyłam kursy i jestem dumna z tego, że pracuję. Wcześniej byłam osobą bezrobotną - opowiada.

Poza teorią podczas kursu pani Basia miała również zajęcia praktyczne, które zorganizowano w szkole przy ul. Kilińskiego. - Nie każdy się do tego nadaje - twierdzi opiekunka. - Trzeba lubić osoby starsze i wziąć pod uwagę, że jest to czasem ciężka praca - podkreśla.

Łącznie Urząd Miasta przeszkolił lub jeszcze przeszkoli 40 osób. Obecnie poszukiwanych jest 14 opiekunek.

Pieniądze nie są duże, ale praca satysfakcjonująca

Płatny staż trwa trzy miesiące. Kandydatka na opiekunkę otrzymuje w tym czasie 1600 zł miesięcznie. Później jest możliwość zatrudnienia takiej osoby na etat w którymś z łódzkich DPS-ów. Dotąd pracę dostało pięć kobiet, z czego cztery to opiekunki, a jedna jest pielęgniarką. Otrzymują najniższą krajową. - Jest to bariera i powód, dla którego wiele osób nie decyduje się na tę pracę. Osoby szukające zatrudnienia często w pierwszej kolejności pytają o warunki finansowe - mówi Agata Baszczyńska. - Mimo to nie mamy problemów ze znalezieniem pracowników na to stanowisko - dodaje.

Zdaniem wiceprezydenta Łodzi Adama Pustelnika osób starszych będzie przybywać, bo województwo łódzkie jest jednym z najszybciej starzejących się. Dlatego popyt na opiekunki i opiekunów dla seniorów będzie rósł. - Jest to wyzwanie systemowe i będziemy musieli na to spojrzeć również pod kątem finansowym. Program stażowy to dobry ruch na start, ale trzeba będzie się przyjrzeć temu tematowi i według mnie ludzie zatrudnieni na tym stanowisku będą musieli docelowo więcej zarabiać - mówi Pustelnik. - Kwota, którą obecnie oferujemy opiekunkom nie jest zawrotna, ale praca jest stabilna i pewna - dodaje.

Wśród podopiecznych łódzkich DPS-ów w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła średnia wieku - z 70 do 80-90 lat. - W związku z tym, że mamy coraz starszych mieszkańców, ich potrzeby opiekuńcze rosną - dodaje Baszczyńska.

Jak się zgłosić?

Poszukiwane są osoby o dużej empatii i wrażliwości, więc należy dobrze się zastanowić, czy to praca dla nas. Osoby zainteresowane mogą się zgłaszać na kurs do Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta Łodzi przy al. Politechniki 32, pok. 225a. Zgłoszenie można również wysłać e-mailem na adres: m.budziarek@uml.lodz.pl lub dzwoniąc pod numer 42 638 57 55.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z