Wypisują na receptach uśmiech 4 razy dziennie i hehedynę. "Oni na nas po prostu czekają"

REKLAMA
To nietypowi doktorzy, bo w swojej terapii wykorzystują śmiech. W ten sposób motywują do walki z chorobą i wspierają proces leczenia. W Łodzi Fundacja Dr Clown działa od 2008 roku. Ostatnio ich hasłem przewodnim stało się: "Uśmiech kosztuje mniej od elektryczności, a daje więcej światła".
REKLAMA

Katarzyna Szczęsna to Doktor Oczko. Wcześniej była Doktor Mumą, potem Doktor Mumią, aż wreszcie znalazła dla siebie właściwą ksywę. Taką ma każdy wolontariusz-clown. To z nią powiązany jest zwykle strój, w którym przychodzi na oddział. Na czas pobytu zwykły człowiek zmienia się w konkretnego przyjaznego doktora. Pani Kasia ma w stroju wiele elementów związanych z okiem. - Noszę ze sobą wielkie, sztuczne oko. Takie widnieje również na torbie, którą używam w życiu codziennym. Mam też oczy, które się zakłada na palec - wylicza Katarzyna Szczęsna. - Czasem rzucam okiem i wtedy wszyscy się śmieją. Innym razem puszczam oko. I na moje oko to działa - dodaje.

REKLAMA

Katarzyna Szczęsna jest koordynatorką wolontariuszy w regionie łódzkim. Do fundacji trafiła przypadkiem. Wolontariuszką chciała zostać Weronika, niepełnosprawna córka pani Katarzyny. Dziewczyna chciała pomagać, ale po operacji miała problem z poruszaniem się. Dlatego mama zaprowadzała ją na wolontariat i czekała aż skończy. Obserwowała, co robi jej córka i inni wolontariusze. W końcu sama zdecydowała się przebrać. I tak 12 lat temu zaczęła się przygoda z fundacją.

Są na oddziałach dla dzieci i zaczarowują rzeczywistość

Łódzki oddział Fundacji Dr Clown rozwija się prężnie. Pod opieką mają kilka szpitali, a w nich nawet po kilkanaście oddziałów. Odwiedzają m.in. Centrum Zdrowia Matki Polki, Szpital im. Marii Konopnickiej na ul. Spornej, Szpital Korczaka oraz szpitale psychiatryczne przy ul. Aleksandrowskiej i ul. Czechosłowackiej. Jeżdżą też do Ossy pod Rawą Mazowiecką, gdzie przebywa kilkanaście sierot z Ukrainy. Planują otworzyć oddział w Skierniewicach oraz pojawiać się na oddziałach dla osób starszych.

Dlaczego to jest ważne? - Zdarza się, że pacjenci przekazują kolejnym pacjentom, że my przyjdziemy. Oni na nas po prostu czekają. Niektórzy jak wiedzą, że my przyjdziemy następnego dnia, a mają dostać wypis do domu, próbują przedłużyć swój pobyt - mówi Doktor Oczko.

Na oddział wchodzą w przebraniach klownów i reszta dzieje się sama. Strój jest podstawą, bo to na niego pozytywnie reagują pacjenci. - Wchodząc w rzeczywistość szpitalną, często smutną, nudną i przerażającą, my zaczarowujemy rzeczywistość na chwilę. Przez moment jest inaczej, są rozbawione dzieci i odstresowani rodzice, jest też uśmiechnięty i radosny personel - opowiada koordynatorka wolontariuszy.

REKLAMA

Mają dużo różnych narzędzi, zasobów i metod, żeby wywołać uśmiechy. Korzystają m.in. z pedagogiki cyrku. Może to być żonglerka, magiczne sztuczki, czy iluzja. Ich nieodłącznym atrybutem są kolorowe balony z których można zrobić wszystko. Mają też specjalne noski doktorów clownów, które rozdają pacjentom.

- Każdy z pacjentów otrzymuje receptę. W końcu jesteśmy doktorami - mówi pani Kasia. - Przepisujemy na przykład szeroki uśmiech (2500 mg) 4 razy dziennie, chichonox max, czy hehedynę.

Potrzeba więcej doktorów

Do 31 marca trwa nabór wolontariuszy, którzy chcieliby udzielać się społecznie w łódzkim oddziale fundacji. Osoby, które dołączą będą mogły sprawdzić się na wielu polach. - Wolontariuszem może zostać prawie każdy, kto jest pełnoletni. Mówię prawie, bo jednak są pewne cechy charakteru, które warto posiadać przy tej pracy. To otwartość, umiejętność pracy z ludźmi, kreatywność i na pewno ogromna empatia. Trzeba też mieć spory dystans do swojej osoby, bo śmiejemy się z samych siebie - wymienia koordynatorka wolontariuszy.

Wolontariusze najpierw przejdą szkolenie podstawowe i dołączą do którejś z obecnie działających grup, lub też powstanie nowa dostosowana do ich możliwości czasowych. Mogą wybrać dzień lub dni, kiedy chcą chodzić do szpitali. Obecnie prężnie działa grupa niedzielna. W trakcie roku organizowane są również szkolenia np. aktorskie, cyrkowe, z improwizacji czy z zakresu psychologii.

REKLAMA

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie na profilu fb łódzkiego oddziału Fundacji Doktor Clown.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory