Zachęcają mieszkańców do oszczędzania. Aktywiści kręcą głową. "Wcześniej nikt się tematem nie interesował"

REKLAMA
Katarzyna Giedrojć
Władze Łodzi stworzyły "Łódzki dekalog oszczędzania", który ma pokazać mieszkańcom, jak - prostymi sposobami - można zmniejszyć rachunki za prąd czy ogrzewanie. - Przyszedł kryzys energetyczny i nagle wszyscy zaczynają oszczędzać. Nie mam nic przeciwko temu, bo to akurat jest dobre. Powinniśmy jednak robić to na co dzień - komentuje Beata Borowiec z Koalicji Klimatycznej.
REKLAMA
Zobacz wideo

"Łódzki katalog oszczędzania" powstał w ramach kampanii społecznej, która ma zachęcić mieszkańców do oszczędzania. To 10 rad, które mają pomóc zmniejszyć rachunki za prąd, wodę, gaz czy ogrzewanie. - Wcześniej, gdy był dobrostan energii, nikt nie interesował się za bardzo tym tematem. Traktowaliśmy to jako dobro powszechne. Teraz przyszedł kryzys energetyczny i nagle wszyscy zaczynają oszczędzać. Nie mam nic przeciwko temu, bo to akurat jest dobre. Powinniśmy jednak robić to na co dzień, a nie tylko w czasach kryzysu. Mam nadzieję, że taki cel przyświeca władzom Łodzi, które zaczęły głośno mówić o oszczędzaniu energii elektrycznej - mówi Beata Borowiec z portalu ekowyborca.pl, rzeczniczka Koalicji Klimatycznej.

REKLAMA

W ramach kampanii przygotowano serię artykułów prasowych. W windach i na klatkach schodowych pojawiły się plakaty. Urzędnicy zachęcają do oszczędzania też w mediach społecznościowych i w listach wysyłanych do mieszkańców. - Myślę, że niezależnie od kampanii każdy w swoim domu wprowadził już oszczędności takie, jakie mógł. Ceny idą w górę drastycznie, więc robimy to chociażby po to, żeby nie płacić więcej, a właściwie dużo więcej, bo rachunki i tak wzrosły - mówi pani Joanna Gręda z osiedla Widzew.

10 prostych rad

Poradnik podzielono na kilka części. Autorzy zachęcają w nim chociażby do ekonomicznego gotowania, w tym przede wszystkim do używania pokrywek czy też garnków z grubym dnem, które dłużej utrzymują ciepło. - To są bardzo proste rady, których niby z jednej strony jesteśmy świadomi, ale z drugiej czasem, z jakiś powodów, nie stosujemy. Jak zaczniemy zwracać na to uwagę, wejdzie nam to w nawyk i oszczędzanie stanie się nie wyrzeczeniem, a czymś naturalnym - mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu w Urzędzie Miasta Łodzi.

W łódzkim poradniku zachęca się też do montażu urządzenia do automatycznej regulacji temperatury na grzejnikach w każdym pomieszczeniu. - Samo zainstalowanie termostatów na kaloryferach daje 20 procent oszczędności - twierdzi Rimer. - Do tego dochodzi uszczelnianie okien, szybkie wietrzenie pomieszczeń, zainstalowanie izolacyjnych materiałów za kaloryferem. Wtedy ciepło będzie się odbijało od ściany i do nas wracało - wyjaśnia.

Urzędnicy proponują również zmienić oświetlenie na ledowe. - Dla mnie wymiana żarówek nastąpiła automatycznie. Od pewnego czasu z mężem kupowaliśmy już tylko te energooszczędne i sukcesywnie wymieniliśmy je w całym domu. Wymiana sprzętu nie jest jednak możliwa, bo większość z nich jest kupowana z myślą, że posłuży nam jakieś 15 lat - mówi Joanna Gręda.

REKLAMA

Czy kampania się opłaca?

Porady Łódzkiego Dekalogu Oszczędzania przygotowano w formie artykułów prasowych, infografik i ulotek, które rozdawane są łodzianom. - Te wskazówki są oczywiste, ale jakże potrzebne w dzisiejszych czasach. Chodzi nie tylko o zaoszczędzenie pieniędzy, ale także o dbanie o środowisko - twierdzi przewodniczący rady miasta Marcin Gołaszewski z Nowoczesnej. - Energia dla samorządów może wzrosnąć wielokrotnie. Sami wprowadzamy w życie te wszystkie zasady. Zależy nam również na tym, aby rozpropagować je wśród mieszkańców miasta - dodaje.

Kampania ma potrwać do końca roku. Miasto przeznaczyło na nią 200 tys. zł. Wszystkie porady udostępnione zostały na specjalnej podstronie internetowej. - Najefektywniejsza, najekonomiczniejsza i najbardziej ekologiczna energia to ta, której nie zużyjemy - podsumowuje Riemer.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory