600 kostek na 600 lat. Budują wielki pomnik łodzian. Mieszkańcy mogą wylicytować swoją cegiełkę

Z okazji 600. urodzin Łodzi na placu Wolności stanie nietypowy pomnik. Ma mieć formę traktu, złożonego z tabliczek z nazwiskami mieszkańców. Kostki będzie można wylicytować. - Taka okazja zdarzy się dopiero za sto lat. Pamięć po łodzianach, którzy wykupią cegiełki, zostanie na długo - mówi prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej. Licytacja ma ruszyć w środę.
Zobacz wideo

Gdy rozmawiamy z mieszkańcami miasta, słyszymy, że zdania na temat nowego pomnika są podzielone. - To fantastyczna idea. W końcu plac Wolności to wizytówka Łodzi, a po remoncie będzie zapewne jeszcze piękniejszy. Chciałabym, aby moje nazwisko znalazło się na tym pomniku, ale sądzę, że licytacja może być zacięta - mówi jedna z łodzianek. - Nie wiem czy to dobry pomysł. Patrząc na kontrowersje, jakie budziło powstawanie kolejnych pomników w naszym mieście, to nie chciałbym, aby powstał kolejny - uważa jednak inny z przechodniów.

Władze Łodzi co do powstania pomnika są zdecydowane. - To będzie piękna pamiątka. Ma to być trakt pieszy usłany żeliwnymi tabliczkami z nazwiskami sześciuset mieszkańców miasta - mówi prezydent Hanna Zdanowska.

Tabliczki będzie można kupić podczas licytacji, którą poprowadzi Łódzka Organizacja Turystyczna. Jej strat już w środę. Mieszkańcy, którym uda się wygrać, otrzymają certyfikat potwierdzający zakup. Sam pomnik ma natomiast powstać do końca września tego roku. Wtedy zaplanowano uroczyste odsłonięcie.

Ile kosztuje cegiełka?

Koszt produkcji jednej żeliwnej cegiełki szacuje się na 600 złotych. Taka ma być cena wywoławcza. - Idea może się spodobać wielu łodzianom. To będzie najbardziej trwała pamiątka, jaką można po sobie zostawić. Uwiecznić możemy siebie, ale także może to być imię i nazwisko naszych dzieci czy też naszej firmy - informuje prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej Tomasz Koralewski.

Przychód ze sprzedaży tabliczek zostanie przeznaczony na honorarium dla gwiazdy, która wystąpi podczas głównych obchodów 600. urodzin Łodzi. Imprezę zaplanowano na koniec lipca.

Trwa remont Placu Wolności w Łodzi. Tutaj powstanie Wielki Pomnik ŁodzianTrwa remont Placu Wolności w Łodzi. Tutaj powstanie Wielki Pomnik Łodzian zdjęcie udostępnione przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi

Plac Wolności w remoncie

Plac Wolności, na którym ma stanąć nowy pomnik, jest obecnie w remoncie. Trwa on od kwietnia ubiegłego roku. Obecnie prowadzone są prace związane z budową torowiska tramwajowego na fragmencie od ul. Nowomiejskiej do ul. Legionów. Wkrótce rozpocznie się tu układanie kruszywa. Między ul. Pomorską a ul. Piotrkowską trwają roboty przy warstwach drogowych. - Widać już chociażby zarysy nowego przystanku na ulicy Nowomiejskiej. Jeśli chodzi o przyłącza wodociągowe, to wykonano już przepięcia w ulicach Piotrkowskiej i Pomorskiej, w pełni podłączono do sieci trzy posesje - mówi Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich. Rozpoczęto też roboty przygotowawcze do zainstalowania nowej fontanny.

droga gruntowa - zdjęcie ilustracyjneŁódź. Załatano asfaltem dziury w drodze gruntowej. Urząd miasta wyjaśnia

Będzie zielono

Do tej pory plac Wolności był zabetonowany. To nie podobało się wielu łodzianom. - Jesteśmy za tym, żeby wszędzie, gdzie to możliwe, tworzyć zielone zakątki, nawet w centrum miasta. Od niedawna sytuacja nieco się zmieniła. Wcześniej wszystkie place były betonowe. Jeśli na placu pojawi się zieleń, to na pewno będzie to miejsce bardziej przyjazne dla mieszkańców, dla środowiska i naszego klimatu - mówi łódzka społeczniczka Magdalena Gałkiewicz.

Po remoncie na placu mają zostać posadzone 64 wysokie drzewa, takie jak klony i grusze. Zarząd Inwestycji Miejskich zapewnia, że pojawią się tam tysiące krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych. - Trawa, którą chcemy tam posadzić, będzie z gatunków odpornych na deptanie - zaznacza Małgorzata Loeffler. - Wraz z drzewami stworzy minipark, w którym można będzie odetchnąć wśród zieleni - dodaje. Plac ozdobić mają również rabaty kwiatowe.

Plac Wolności w Łodzi w dniu rozpoczęcia przebudowy.Łódź. Plac Wolności czeka totalna metamorfoza. Ruszyły prace budowlane

Będzie się działo

Plac Wolności ma być miejscem do odpoczynku, a także do organizowania imprez miejskich. Mają powstać dwa kameralne skwery z ogródkami gastronomicznymi. - W projekcie są przyłącza prądu, co ułatwi instalowanie tam budek handlowych - mówi Loeffler. - Ruch samochodów zostanie na placu ograniczony wyłącznie do wjazdów pojazdów służb miejskich oraz mieszkańców i najemców lokali użytkowych - dodaje.

Finał inwestycji zaplanowano na kwiecień 2023 roku, a jej wartość to ponad 35 mln zł.

Łódź. Pracownicy oczyszczalni mają nową przyjaciółkę. Papuga Sonia 'udziela cennych rad'Łódzka czyszczalnia ma nowego pupila. Papuga Sonia "udziela cennych rad"

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z