Dzięki wirtualnej rzeczywistości będą na miejscu zbrodni i zabezpieczą ślady morderstwa

REKLAMA
Studenci kryminologii w jednej z łódzkich uczelni zyskają pracownię wirtualnej rzeczywistości. Dzięki niej będą mogli zdobyć praktykę normalnie dla nich niedostępną - dokonać oględzin zwłok czy zabezpieczyć ślady. To pierwsza taka pracownia w regionie.
REKLAMA
Zobacz wideo

W nowej pracowni znajduje się 10 stanowisk wyposażonych w komputery, monitory, gogle i kontrolery, telewizor oraz rzutnik. Dzięki temu studenci będą mogli zdobywać praktykę, co w realnym świecie jest raczej niemożliwe. - Studenci studiujący kryminologię nie mogą zobaczyć na żywo i nabyć umiejętności pracy z materiałami kryminologicznymi, ponieważ nikt nie byłby w stanie zaprosić ich na miejsce prawdziwej zbrodni. Byłoby to niebezpieczne - mówi dr hab. Wojciech Welskop, rektor w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

REKLAMA

Natomiast symulatory wirtualnej rzeczywistości mogą ich bezpiecznie tam przenieść. Dzięki temu studenci nie tylko mogą obejrzeć ofiarę, ale także dokonać oględzin i zabezpieczyć ślady w miejscu, gdzie zostały ujawnione zwłoki. Wszystko po to, aby w następnej kolejności szukać przyczyn dokonania morderstwa i sprawcy.

- Widzą ofiarę, ślady, przestrzeń, w której zostało popełnione przestępstwo. Może to być prywatna posesja czy też otwarta przestrzeń, jak park, podwórko, ulica - mówi dr Leszek Kuras, dyrektor Instytutu Prawa i Kryminologii w WSBiNoZ w Łodzi. - Cała grupa zakłada gogle. Mogą pracować, dyskutować, zbierać ślady grupowo i razem rozwiązywać problem - dodaje.

pracownia VRpracownia VR zdjęcie udostępnione przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Kończąc studia, studenci będą potrafili odnaleźć się na miejscu zbrodni. Będą wiedzieli również, jak nie należy się zachować, aby nie zniszczyć śladów. - Tutaj mają możliwość pomyłki, bo dopiero się uczą, natomiast na realnym miejscu zbrodni na pomyłkę miejsca nie ma. Zdobędą więc unikatowe umiejętności - dodaje Welskop. Dzięki goglom studenci będą mogli przenieść się także na salę sądową i wcielić w rolę sędziego, adwokata czy prokuratora.

REKLAMA

Technologia na czasie

Pierwsi studenci już mieli możliwość założenia gogli. - Przeniosłem się do wirtualnego środowiska. Znajduję się przed domem jednorodzinnych, w środku znajdują się ślady traseologiczne, czyli odciski butów. W salonie na podłodze leżą zwłoki kobiety. Najpierw powinienem je sfotografować, a później w odpowiedni sposób zabezpieczyć - opowiada jeden ze studentów.

Większość młodych ludzi miała już do czynienia z technologią VR. Potrafią poruszać się w świecie wirtualnym, a gogle na zajęciach to dla nich dodatkowa atrakcja. - Na pewno jest to urozmaicenie studenckiej codzienności. Nowoczesna technologia daje możliwość rozwoju i mam nadzieję, że będziemy z tego często korzystać - dodaje student.

pracownia VRpracownia VR zdjęcie udostępnione przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Pracownia na razie jest testowana przez wykładowców, którzy poznają nową technologię i opracowują pomysły na zajęcia, które będą prowadzić z jej wykorzystaniem. - Dla nas jest to bardzo ekscytujące i nowe. Sprawdzamy, jakie są możliwości. Będziemy prowadzili zajęcia warsztatowe, aby się z tym obyć, a w nowym roku akademickim ruszymy już z wykorzystaniem tej pracowni na regularnych zajęciach - zapowiada Leszek Kuras.

REKLAMA

Co to za kierunek?

Kryminologia istnieje w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu od dwóch lat. Po niej można szukać pracy w policji i służbie więziennej, ale nie tylko. Jest to kierunek interdyscyplinarny, bo mają też przedmioty takie jak: socjologia, psychologia, patologie społeczne i przeciwdziałanie patologiom. Absolwenci mogą więc szukać pracy w ośrodkach socjoterapii czy w domach dziecka.

WSBiNoZ proponuje studia I i II stopnia. Nie ma takiego kierunku na innych uczelniach w województwie łódzkim. W kolejnym roku akademickim wyjdzie pierwszy rocznik. Można również pójść na studia podyplomowe, czyli na kryminologię w praktyce. Studia trwają trzy semestry.

Zajęcia na uczelni prowadzą policjanci, prokuratorzy, adwokaci, praktycy z obszaru psychologii czy patologii oraz kadra akademicka. Praktyki zawodowe odbywają na komisariatach policyjnych, w zakładach karnych, ośrodkach socjoterapii i domach dziecka. Na trzecim roku studenci mają również zaplanowane zajęcia praktyczne w zakładzie patomorfologii i prosektorium.

W pracowni VR będą również organizowane warsztaty dla młodzieży ze szkół średnich z Łodzi i regionu. W planach w tym miesiącu jest spotkanie on-line z prof. Brunonem Hołystem, prawnikiem, który specjalizuje się w sprawach kryminologii i kryminalistyki. Będzie ono w formie ogólnodostępnego webinaru. W lutym studenci spotkają się z Tomaszem Patorą, autorem książki "Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu". W marcu natomiast na uczelnię przyjedzie Halszka Witkowska, znana specjalistka w zakresie suicydologii, z którą studenci będą rozmawiać o samobójstwach.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory