Łódź będzie miała swoją wersję Monopoly. "Trwa burza mózgów. Zbieramy pomysły"

Piotrkowska, Manufaktura czy też Port Łódź - mieszkańcy już zgłaszają propozycje lokalizacji, które powinny znaleźć się na planszy łódzkiej wersji popularnej gry planszowej Monopoly. Ta powstaje na zlecenie miasta, z okazji 600. rocznicy nadania Łodzi praw miejskich. Kiedy będzie dostępna?
Zobacz wideo

Prace nad Monopoly Łódź właśnie się rozpoczynają. - Trwa burza mózgów. Zbieramy pomysły razem z firmą, która na zlecenie miasta wykona grę - mówi Daria Głowacka z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Łódzka wersja popularnej planszówki będzie się różnić od klasycznej głównie jej lokalnością. Wszystko co się na niej znajdzie, będzie związane z miastem. - Z założenia pojawią się najbardziej rozpoznawalne łódzkie lokalizacje. Chcielibyśmy, aby było jak najwięcej kategorii. Zależy nam na tym, aby zaprezentować Łódź jako miasto bardzo atrakcyjne - zapowiada Głowacka.

Pomysł narodził się w związku z obchodami 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi. Pudełko będzie wyróżniać specjalne, okolicznościowe logo.

Pomysły na kolejne okienka

Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądała plansza. Wiadomo jednak, że będzie wzorowana na oryginalnej grze Monopoly. Ta ma 40 pól. Wśród nich miasta - nawiązujące do najbardziej popularnych ulic, dworce, a także takie parking czy więzienie (na których gracz traci kolejkę). - W miejscu więzienia można zrobić nasze, które znajduje się na Smutnej - zauważa Julia Józefacka, mieszkanka Łodzi.

- Z dworcami również nie powinno być problemu. Tutaj można dać dla przykładu Łódź Chojny, Łódź Fabryczną, Łódź Kaliską i Łódź Widzew - wylicza inna łodzianka Anna Olczak.

Na planszy na pewno znajdą się najbardziej charakterystyczne miejsca i ulice, wśród nich Piotrkowska, która - zdaniem mieszkańców - powinna być najdroższa (czyli znajdować się na końcu trasy). - Być może to będzie Piotrkowska z jej charakterystycznymi punktami. Mogą to jednak być również budynki, takie jak hotele, restauracje, obiekty sportowe lub kulturalne - mówi Daria Głowacka.

- Uważam, że trzeba tam [na planszy] znaleźć miejsce dla Manufaktury, Portu Łódź czy Stajni Jednorożców. Według mnie to są podstawowej punkty Łodzi. Z drugiej strony jest wiele pięknych kamienic, szczególnie na Księżym Młynie. Ciężko będzie się zdecydować - twierdzi łodzianka Anna Smolec.

Wielu mieszkańców miasta widziałoby planszę podzieloną na osiedla. Z każdego z nich należałoby wytypować dwie lub trzy ulice, tak jak to wygląda w oryginale. - Mamy Bałuty, Widzew, Śródmieście, Górną, Teofilów, Polesie, Radogoszcz i Chojny. Ja bym chciała zaproponować właśnie te rejony Łodzi. Na nich główne ciągi komunikacyjne lub też zrobić głosowanie wśród mieszkańców, jaką ulicę oni na danym osiedlu uważają za najbardziej reprezentatywną czy ważną - mówi mieszkanka miasta Zuzanna Piotrowska.

Na planszy mogą pojawić się również przedsiębiorstwa wodociągowe i energetyczne. Spersonalizowane będą także karty szansy oraz kasy społecznej. Możliwe, że pojawią się również specjalne łódzkie banknoty. 

- Jeśli chodzi o pionki to proponowałabym wykorzystać do tego środki komunikacji miejskiej - proponuje łodzianka Julia Człapa.

Premiera we wrześniu

Gra to pomysł Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Ma być jednym z elementów obchodów urodzin Łodzi. Powstanie we współpracy z firmą Winning Moves Polska, która chce zaangażować w proces tworzenia przedstawicieli kultury, biznesu, sportu i edukacji. - Chcemy zaangażować też mieszkańców. Dlatego to oni zdecydują, jak będzie wyglądać jedno z pól na planszy, dokładnie mówiąc, chodzi o dwunaste okienko - zapowiada Jan Jaźwiński z Winning Moves Polska, wydawcy Monopoly. 

Gra trafi do sprzedaży we wrześniu tego roku. Ma być dostępna w sieciowych sklepach detalicznych w całej Polsce. Do tej pory na świecie ukazało się już ponad 300 wersji tej gry. Podobne gry stworzono też m.in. dla Gdańska, Gdyni, Rzeszowa i Zielonej Góry. 

>> CZYTAJ WIĘCEJ WIADOMOŚCI Z ŁODZI <<

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z