Popularny lekarz organizuje koncert dla WOŚP. "Potrzebujemy sprzętu dla osób w najcięższym stanie"
Zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy - taki jest cel zbliżającego się 31. finału WOŚP. Tym razem zbiórka nie dotyczy konkretnej grupy pacjentów, a każdego, który będzie potrzebować sprzętu w razie zakażenia. Tradycyjna kwesta na ulicach odbędzie się 29 stycznia, ale akcję można wesprzeć także wcześniej - podczas koncertu organizowanego w Łodzi.
Jego pomysłodawcą jest lekarz Tomasz Karauda, pulmonolog, specjalista chorób wewnętrznych. Na co dzień pracuje w Klinice Pulmonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. - Nawet w ciągu ostatniego tygodnia walczyłem o życie dziewczyny, która na mój oddział przyjechała z sepsą. Bardzo potrzebujemy sprzętu dla osób, które są w tym najcięższym stanie - mówi. - Łódź to dobre miejsce dla ludzi o otwartym sercu, dlatego organizujemy tutaj imprezę charytatywną. W dniu finału będzie się działo bardzo dużo, więc nasze wydarzenie robimy dwa tygodnie wcześniej - dodaje.
Co się będzie działo?
Koncert odbędzie się w niedzielę (15 stycznia), w klubie Wytwórnia w Łodzi (ul. Łąkowa 29) o godz. 19. Na scenie pojawią się zarówno soliści jak i zespoły. - Rzadko w Polsce organizowane są tego typu przedsięwzięcia. Będzie to miks muzyki musicalowej, gospel, filmowej i form teatralnych. Usłyszymy na przykład motyw z "Titanica" zagrany na flecie czy fragmenty "Skrzypka na dachu". Widz w żadnym momencie nie będzie wiedział, co wydarzy się na scenie za chwilę - opowiada Karauda.
Gwiazdą wieczoru będzie zespół Sound’n’Grace. - Nazwa zespołu nie jest tak znana jak utwory, które gra. Jeśli ktoś kocha film "Listy do M.", to jest to właśnie ich repertuar. Muzyka często leci w radiu - dodaje organizator koncertu.
Wystąpią również: Łukasz Karauda, Marta Słociak-Wiszniewska, Marcin Jajkiewicz, Agnes Violin, Dizzy Boys Brass Band, Jazzowy Chór Wytwórni i Teatr "Cogito". Poza muzyką będą pokazy taneczne i krótkie formy teatralne.
Pierwsza zbiórka
Będzie to pierwsze wydarzenie w Łodzi, które odbędzie się w ramach 31. finału WOŚP. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale będą wolontariusze z puszkami, do których można wrzucić dowolny datek. - To warunek nieformalny - mówi Karauda. - Wrzućmy do puszki tyle ile możemy - apeluje.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że sepsa jest przyczyną prawie 20 procent wszystkich zgonów, z czego prawie połowa zachorowań dotyczy dzieci. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym większa jest szansa na wdrożenie właściwego leczenia.
Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Trwa walka nerwów". Gen. Bąk wskazuje, kiedy spodziewać się "istotnych zmian" na ukraińskim froncie
-
Poseł Rutka cytuje hejterskie teksty z TVP. O kim mowa? Karolina Lewicka zgadła od razu
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Ile może dorobić emeryt w 2023 r.? Od 1 marca obowiązują nowe limity
- Dni wolne w 2023 roku. Kiedy warto zrobić sobie długi weekend?
- Waloryzacja emerytur 2023. Na takie podwyżki mogą liczyć seniorzy
- Ciężko ranny w Ukrainie polski wolontariusz będzie operowany w Dnieprze
- Xi Jinping w Moskwie. "Będzie kupa frazesów o przyjaźni, współpracy". Co wyniknie z "napinania muskułów"?