Łódzkie zyskało nowoczesny oddział do rehabilitacji pocovidowej. "Podnosimy standard opieki"

W Szpitalu Biegańskiego, który wcześniej był głównym w Łodzi szpitalem dla pacjentów z COVID-19, otwarto nowoczesny oddział rehabilitacji kardiologicznej. Jest on niezwykle ważny właśnie dla pacjentów, którzy przeszli koronawirusa i choroba wywołała u nich różnego rodzaju powikłania.
Zobacz wideo

Wielu pacjentów - po przebyciu koronawirusa - boryka się z różnego rodzaju dolegliwościami, których nie miało wcześniej. - Niby COVID-19 przeszłam dość łagodnie, ale jednak pozostała mi po tym arytmia serca. Zostałam skierowana na leczenie. Jestem w trakcie robienia badań - mówi pani Anna, mieszkanka podłódzkich Pabianic. W Łodzi i regionie rehabilitacja po koronawirusie dla osób, które dotknęły powikłania związane z sercem, będzie teraz bardziej dostępna.

Nowoczesny oddział

Remont pawilonu D, w którym znajduje się nowy oddział, rozpoczął się maju 2022 roku. - Udało się zagospodarować i zaadaptować w całości poziom minus jeden, na którym dotychczas mieściły się magazyny i szatnie. Dzięki temu zwiększyliśmy przestrzeń do 620 metrów kwadratowych. Mamy więcej miejsca dla pacjentów i personelu. Podnosimy tym samym standard opieki i przebywania w naszym szpitalu - mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego Krzysztof Zarychta.

Ten szpital pełnił ważną rolę w czasie pandemii. - To ze szpitala Biegańskiego pochodzili wojewódzcy specjaliści w dziedzinie zakaźnictwa, którzy udzielali nam informacji na temat COVID-19 w pierwszych miesiącach walki z epidemią. To ten szpital był koordynatorem sieci szpitali w Łódzkiem pod względem logistycznym - powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

W tym budynku, jeszcze w marcu ubiegłego roku, leżeli pacjenci chorzy na COVID-19. - Gdy zapadła decyzja o odkształceniu i powrotu do normalnego funkcjonowania, udało się pozyskać pieniądze na dokończenie remontów i rewitalizacji całego pawilonu. Pierwsza część została uruchomiona wcześniej. Teraz jest to zwieńczenie i zakończenie całości projektu renowacji tego pawilonu - dodaje dyrektor placówki.

Remont obiektu kosztował 6,5 mln złotych. Środki na ten cel pochodziły z Rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Samorząd województwa łódzkiego przekazał pół miliona złotych na wyposażenie. Są tam m.in. bieżnie i rowerki stacjonarne. Jest też sala wykładowa, w której będą prowadzone prelekcje dla pacjentów uświadamiające im, co należy robić, aby podnieść jakość życia i cieszyć się zdrowiem jak najdłużej.

Oddział składa się z siedmiu sal z 20 łóżkami. Jest też ośrodek dzienny dla pacjentów, którzy nie wymagają pobytu stacjonarnego.

Tu pomogą specjaliści

Rehabilitacja kardiologiczna skierowana jest do pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, ciśnienia krwi oraz ryzykiem choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego. Diagnoza stawiana jest w poradni. Jeśli kardiolog uzna potrzebę rehabilitacji, wystawia skierowanie. Rehabilitacja kardiologiczna prowadzona jest pod kierunkiem wielu lekarzy: fizjoterapeutów, dietetyka, psychologa i specjalistów od chorób serca. Zdaniem prof. Małgorzaty Kurpesy, kierownika oddziału rehabilitacji kardiologicznej takie leczenie przynosi duże efekty. - Poprawia się jakość życia pacjenta, zmniejsza częstotliwość kolejnych hospitalizacji i wydłuża życie - mówi lekarka.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z