Łódzkie zyskało nowoczesny oddział do rehabilitacji pocovidowej. "Podnosimy standard opieki"
Wielu pacjentów - po przebyciu koronawirusa - boryka się z różnego rodzaju dolegliwościami, których nie miało wcześniej. - Niby COVID-19 przeszłam dość łagodnie, ale jednak pozostała mi po tym arytmia serca. Zostałam skierowana na leczenie. Jestem w trakcie robienia badań - mówi pani Anna, mieszkanka podłódzkich Pabianic. W Łodzi i regionie rehabilitacja po koronawirusie dla osób, które dotknęły powikłania związane z sercem, będzie teraz bardziej dostępna.
Nowoczesny oddział
Remont pawilonu D, w którym znajduje się nowy oddział, rozpoczął się maju 2022 roku. - Udało się zagospodarować i zaadaptować w całości poziom minus jeden, na którym dotychczas mieściły się magazyny i szatnie. Dzięki temu zwiększyliśmy przestrzeń do 620 metrów kwadratowych. Mamy więcej miejsca dla pacjentów i personelu. Podnosimy tym samym standard opieki i przebywania w naszym szpitalu - mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego Krzysztof Zarychta.
Ten szpital pełnił ważną rolę w czasie pandemii. - To ze szpitala Biegańskiego pochodzili wojewódzcy specjaliści w dziedzinie zakaźnictwa, którzy udzielali nam informacji na temat COVID-19 w pierwszych miesiącach walki z epidemią. To ten szpital był koordynatorem sieci szpitali w Łódzkiem pod względem logistycznym - powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.
W tym budynku, jeszcze w marcu ubiegłego roku, leżeli pacjenci chorzy na COVID-19. - Gdy zapadła decyzja o odkształceniu i powrotu do normalnego funkcjonowania, udało się pozyskać pieniądze na dokończenie remontów i rewitalizacji całego pawilonu. Pierwsza część została uruchomiona wcześniej. Teraz jest to zwieńczenie i zakończenie całości projektu renowacji tego pawilonu - dodaje dyrektor placówki.
Remont obiektu kosztował 6,5 mln złotych. Środki na ten cel pochodziły z Rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Samorząd województwa łódzkiego przekazał pół miliona złotych na wyposażenie. Są tam m.in. bieżnie i rowerki stacjonarne. Jest też sala wykładowa, w której będą prowadzone prelekcje dla pacjentów uświadamiające im, co należy robić, aby podnieść jakość życia i cieszyć się zdrowiem jak najdłużej.
Oddział składa się z siedmiu sal z 20 łóżkami. Jest też ośrodek dzienny dla pacjentów, którzy nie wymagają pobytu stacjonarnego.
Tu pomogą specjaliści
Rehabilitacja kardiologiczna skierowana jest do pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, ciśnienia krwi oraz ryzykiem choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego. Diagnoza stawiana jest w poradni. Jeśli kardiolog uzna potrzebę rehabilitacji, wystawia skierowanie. Rehabilitacja kardiologiczna prowadzona jest pod kierunkiem wielu lekarzy: fizjoterapeutów, dietetyka, psychologa i specjalistów od chorób serca. Zdaniem prof. Małgorzaty Kurpesy, kierownika oddziału rehabilitacji kardiologicznej takie leczenie przynosi duże efekty. - Poprawia się jakość życia pacjenta, zmniejsza częstotliwość kolejnych hospitalizacji i wydłuża życie - mówi lekarka.
-
Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
-
Mentzen buńczucznie: Nie musimy rządzić w 2023 roku. Możemy zrobić rząd w 2027 r. Całe życie przed nami
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Błażej Kmieciak rezygnuje z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii
- Protesty w Izraelu. "Albo rząd się cofnie, albo będzie rewolucja". Prawicowi kibole mają wyjść na ulice
- Ekspert analizuje tempo rosyjskich działań na Ukrainie. "To może być ostatni rozdział tego konfliktu"
- Komendant gorlickiej straży miejskiej brutalnie pobity. 19-laltkowi grozi do 10 lat więzienia
- Syndrom wypalenia zawodowego a L4. Czy można wziąć zwolnienie lekarskie na tę przypadłość?
- Zatrzymano dwie osoby podejrzane o współpracę z obcym wywiadem. Zbierały informacje o infrastrukturze krytycznej