Milion złotych na dofinansowanie in vitro w Łodzi. Można już składać wnioski

REKLAMA
W nowym roku w Łodzi pary mające problem z zajściem w ciążę otrzymują nowe możliwości. Miasto zamierza dofinansować 200 zabiegów in vitro. Ruszył nabór do kolejnej edycji programu. Dzięki niemu do tej pory urodziło się ponad 400 dzieci.
REKLAMA
Zobacz wideo

W 2023 roku miasto planuje wydać milion złotych na dofinansowanie 200 procedur in vitro. Każde dofinansowanie pojedynczej procedury zapłodnienia wyniesie 5 tys. złotych. - Pary zakwalifikowane do programu mogą wnioskować o dotację do trzech takich zabiegów - mówi Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.

REKLAMA

Nabór wniosków właśnie się rozpoczął. Pary dotknięte problemem mogą zgłaszać się na kwalifikację do dwóch klinik: Salve Medica i Gameta.

Kto może dostać pieniądze?

Do programu może przystąpić para, która (w dniu kwalifikacji) mieszka w Łodzi i w tym mieście rozlicza się z podatku dochodowego. Jest też kryterium wiekowe. Z dofinansowania mogą korzystać kobiety do 40. roku życia. - W wyjątkowych przypadkach, po konsultacji z lekarzem, jest możliwość wydłużenia tego kryterium o dwa lata - informuje Baranowska.

Program jest dostępny dla małżeństw i związków nieformalnych.

Można również uzyskać dofinansowanie do procedury zamrożenia komórek rozrodczych. - Stosuje się ją, gdy kobieta lub mężczyzna chorują na nowotwór i muszą się poddać terapii onkologicznej, która mogłaby w przyszłości doprowadzić do utraty płodności. Zamrożone komórki można wykorzystać po powrocie do zdrowia - wyjaśnia urzędniczka. Takim parom przysługuje przyspieszona kwalifikacja do programu.

REKLAMA

Łódzki program ma się świetnie

Program w Łodzi jest realizowany od 2016 roku. Dzięki niemu na świat przyszło 408 dzieci, w tym 18 par bliźniąt. Zanotowano już przypadki, gdy para - po urodzeniu dziecka - zdecydowała się na ponowne zapłodnienie in vitro w ramach miejskiego wsparcia. Program będzie trwał do 2025 roku. Na ten cel z budżetu miasta za każdym razem przeznaczany jest milion złotych.

Do tej pory z dofinansowania skorzystało prawie 1200 par. Skuteczność programu mierzona jest stosunkiem liczby ciąż do wykonanych transferów. Wynosi 48,49 proc.

Licencję na swój certyfikowany program Łódź bezpłatnie przekazuje innym gminom. Pierwszy z takiej możliwości skorzystał w 2016 roku Sosnowiec. Program realizują również Szczecinek, powiat pabianicki, Błaszki, Gniezno, Zgierz i Głogów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory