"To szczególny rok w historii Łodzi". Miasto będzie miało aż trzech patronów

REKLAMA
W 2023 roku przypadać będzie 600. rocznica nadania Łodzi praw miejskich. Wydarzeń będzie wiele, a wśród nich również te poświęcone patronom roku. Łodzianie w głosowaniu zdecydowali, że mają to być Łódzkie Włókniarki. Poza tym patronować miastu będą Chava Rosenfarb i Paweł Klecki. Kim są?
REKLAMA
Zobacz wideo

Głosowanie odbyło się na platformie Vox Populi. Łodzianie nigdy wcześniej nie decydowali o tym, kto będzie patronem danego roku. Najczęściej wnioskowały o to instytucje kultury. Z pomysłem wyszła radna miejska Karolina Kępka. Głosowało 2500 mieszkańców. - To szczególny rok w historii Łodzi. Okrągła rocznica, czyli 600 lat istnienia miasta - podkreśla radna.

REKLAMA

Do wyboru było osiem propozycji. Zdecydowanym liderem głosowania okazały się Łódzkie Włókniarki, zdobywając 47 proc. głosów. - Taki patron bardzo mnie cieszy. Rada Miejska wielokrotnie wyrażała swój szacunek i wdzięczność, składając hołd włókniarkom, które to w 1971 roku podniosły rękę przeciwko rządowi PRL - dodaje Kępka.

Na drugiej pozycji uplasował się Rajmund Rembieliński, zyskując 10,5 proc. głosów. Do wyboru byli również: Maria Kwaśniewska, Łódzcy Fabrykanci, król Władysław Jagiełło, Zbigniew Nienacki, Grażyna Bacewicz i Halina Szwarc-Kłąb.

- Głosowałam na Łódzkie Włókniarki, bo wydaje mi się, że można zorganizować wiele ciekawych wydarzeń poświęconych tym kobietom. Mam nadzieję, że powstaną spektakle, publikacje czy też zostaną przeprowadzane warsztaty dla uczniów łódzkich szkół, aby więcej się na ten temat dowiedzieli - mówi mieszkanka Łodzi pani Anna.

 Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i było prezentowane na zeszłorocznej wystawie 'Kochajmy łódzkie włókniarki' Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i było prezentowane na zeszłorocznej wystawie "Kochajmy łódzkie włókniarki"  Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

REKLAMA

- Ja głosowałem na Marię Kwaśniewską. Ostatnio został wyprodukowany świetny spektakl przez Teatr Powszechny, który przybliża nam tę postać. Chciałem zgłębić informację o kobiecie, która zrobiła tyle dobra - dodaje pan Jan, mieszkaniec Łodzi.

Kim jest Chava Rosenfarb?

Dodatkowo radni uchwalili rok 2023 rokiem Chavy Rosenfarb. Wnioskowało o to Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. To żydowska pisarka i poetka urodzona w Łodzi. W czasie wojny mieszkała w łódzkim getcie, skąd została wywieziona do obozu Austchwitz, a następnie do obozu pracy w Sasel. Pod koniec wojny została osadzona w obozie Bergen-Belsen. Po wojnie wyemigrowała wraz z mężem do Kanady. Tworzyła w języku jidysz. - Napisała trylogię "Drzewo życia" i opisywała w sposób fabularny miasto Łódź. Jej córka również bardzo chce, żeby historię jej mamy poznało jak najwięcej osób, a my już od dawna zajmujemy się Chavą Rosenfarb - wyjaśnia Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Centrum Dialogu w 2022 roku organizowało wiele wydarzeń związanych z postacią Aliny Margolis-Edelman, żoną Marka Edelmana, działaczką społeczną i lekarką pochodzenia żydowskiego. Była ona patronką mijającego 2022 roku. Teraz będą organizować wydarzenia związane z postacią Chavy Rosenfarb. Zaczną w lutym - miesiącu urodzin pisarki. - Będą organizowane spotkania przypominające jej sylwetkę i mówiące o tym, co napisała. Wydamy nową książkę, która będzie pierwszy raz przetłumaczona. W sierpniu będzie koncert poezji śpiewanej, w którym wiersze Chavy będą najważniejszym elementem. W październiku planujemy konferencję na temat literatury jidysz - wylicza Tomaszewska.

Centrum zamierza również zorganizować wydarzenie w przestrzeni miasta związane z "Drzewem życia". - To jest w judaizmie symbol przetrwania i nadziei - wyjaśnia Justyna Tomaszewska. - Możliwe, że powstanie instalacja lub mural - dodaje.

REKLAMA

Ponadto mają był organizowane spacery związane z Chavą Rosenfarb organizowane przez Łódzki Szlak Kobiet.

Będzie też muzycznie

Trzecim patronem jest Paweł Klecki. Tę kandydaturę zaproponowało Muzeum Miasta Łodzi, a poparła Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Paweł Klecki był rodowitym łodzianinem, kompozytorem i jednym z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku. - Chcieliśmy tę postać jako patrona, ponieważ w przyszłym roku przypada 50. rocznica śmierci oraz 123. rocznica urodzin Pawła Kleckiego. W ten sposób zamierzamy upamiętnić tę wybitną postać związaną z naszym miastem, a jednak mało znaną - mówi dyrektorka Muzeum Miasta Łodzi Magda Komarzeniec.

W przyszłym roku muzeum planuje m.in. otwarcie wystawy czasowej opowiadającej o twórczości artysty i szereg wydarzeń towarzyszących, które pokażą twórcze dokonania Kleckiego oraz łódzkie wątki jego biografii. Wcześniej ma się odbyć koncert poświęcony jego twórczości.

Paweł Klecki żył w latach 1900-1973. Był instrumentalistą w pierwszym historycznym składzie Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, która dała początek Filharmonii Łódzkiej. Z wykształcenia Paweł Klecki był skrzypkiem, kompozytorem i dyrygentem. Nauki pobierał w Polsce, Niemczech i we Włoszech. Na stałe osiadł w Szwajcarii. Grał w Orkiestrze Szwajcarii Romańskiej w Genewie. Prowadził koncerty w Anglii, Włoszech, Ameryce Północnej i Południowej. Zmarł nagle, podczas próby z Królewską Orkiestrą Symfoniczną w Liverpoolu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory