Szczyt OBWE w Łodzi. Gigantyczne utrudnienia dla mieszkańców. "Ciekawe jak mamy dotrzeć do pracy"

Od środowego popołudnia do piątku włącznie kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej w Łodzi muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu. Liczne zmiany i objazdy wprowadzono ze względu na odbywający się w mieście szczyt OBWE.
Zobacz wideo

Na szczyt Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) przyjadą delegacje z 57 państw. W środę wieczorem odbędzie się nieformalne spotkanie w Teatrze Wielkim. W czwartek i w piątek odbędą się obrady. Zostaną zorganizowane na terenie EC1 i w salach konferencyjnych dworca Łódź Fabryczna. W związku z tym znalezienie miejsca hotelowego w tym czasie graniczyć będzie z cudem. Razem z delegatami na szczyt przyjadą sztaby pomocnicze. Będą technicy, tłumacze, funkcjonariusze ochrony i bezpieczeństwa. Zarezerwowane są miejsca w 12 łódzkich hotelach.

Ruch będzie utrudniony

Mieszkańcy Łodzi muszą liczyć się z potężnymi utrudnieniami w ruchu - zwłaszcza w obliczu remontów, które aktualnie mają miejsce na drogach. Kierowcy obawiają się o dojazd do miejsc docelowych na czas. - Ciekawe jak mamy dotrzeć do pracy. Drogi rozkopane i jeszcze ruch wyłączony w centrum. Nie jestem zadowolony z tego, że wprowadzono takie rozwiązania - mówi nam jeden z kierujących.

- Z zamkniętymi drogami męczymy się od kilku lat. Co chwila, można powiedzieć, że startują kolejne remonty. Zapewne przeżyjemy i te utrudnienia. Miejmy nadzieję, że ten szczyt nie sparaliżuje miasta zupełnie - dodaje inny mieszkaniec.

Utrudnienia na niektórych ulicach będą już od środy (30 listopada). Całkowicie zamknięta dla ruchu zostaje ul. Sass-Zdort. Nie będzie dojazdu do placu Dąbrowskiego. Czasowo zamknięta będzie również Orla i Tuwima.

Do tego należy się spodziewać czasowych ograniczeń w ruchu spowodowanych tym, że goście będą podróżować pomiędzy hotelami a miejscami spotkań i konferencji. - Trzeba będzie ich przetransportować również z lotniska do hotelu. Wtedy będą się pojawiać chwilowe zamknięcia. Na czas przejazdów ruchem kierować będzie policja. Trzeba dodać, że ruch wstrzymywany będzie nie tylko na trasach przejazdu, ale także na ulicach poprzecznych - informuje Paulina Klimas-Stasiak z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi.

- Zatrzymania ruchu oczekujmy m.in. na ulicy Zachodniej i alei Kościuszki, na trasie W-Z, na ulicy Kopcińskiego, a także alei Scheiblerów i Grohmanów - wylicza Tomasz Andrzejewski, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu.

W związku ze Szczytem OBWE 2022 w Łodzi na tych ulicach mieszkańcy mogą spodziewać się utrudnień. Dotyczyć będą wjazdu, przejazdu lub parkowania.W związku ze Szczytem OBWE 2022 w Łodzi na tych ulicach mieszkańcy mogą spodziewać się utrudnień. Dotyczyć będą wjazdu, przejazdu lub parkowania. Fot. Urząd Miasta Łodzi

Problemy z parkowaniem

Pojawią się zakazy parkowania na Ogrodowej - na wysokości Manufaktury, na Orlej, Łąkowej - przy al. Mickiewicza, placu Dąbrowskiego, Tuwima - od Targowej do Kilińskiego oraz na Kilińskiego - przy parku Sienkiewicza.

- Zakaz parkowania dotyczył będzie również mieszkańców. Należy więc bacznie przyglądać się znakom - mówi rzecznik ZDiT. - Omyłkowe zaparkowanie w miejscach wyłączonych z ruchu, skutkować będzie w tym czasie odholowaniem pojazdu - dodaje.

Dla bezpieczeństwa w rejonie niektórych hoteli - od środy do piątku - wprowadzono zakazy parkowania. Tak jest m.in. koło hotelu Andel's na ulicy Ogrodowej, koło Double Tree by Hilton na ulicy Łąkowej oraz na sąsiadującej z Ambasadorem ulicy Orlej. Zakaz parkowania będzie też na placu Dąbrowskiego, ulicy Tuwima (od Targowej do Kilińskiego) oraz na Kilińskiego przy parku Sienkiewicza.

Co z komunikacją?

Zamknięty częściowo zostanie dworzec Łódź Fabryczna, a dokładniej mówiąc - jego autobusowa część. - Do dyspozycji pozostanie jedynie część kolejowa. Pasażerowie podróżujący pociągami będą obsługiwani - zapewnia Klimas-Stasiak.

Natomiast autobusy kursujące do Piotrkowa Trybunalskiego odjeżdżać będą z przystanków komunikacji miejskiej zlokalizowanych na południowej jezdni al. Rodziny Poznańskich. Pozostałe autobusy dalekobieżne odjeżdżać będą od 30 listopada do 2 grudnia z placu Mikulskiego z krańcówki (pętla autobusowa) przy ul. Wydawniczej. - Dla podróżnych uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa D1, która kursować będzie przez całą dobę pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna a placem Mikulskiego - zapewnia rzeczniczka.

Zmienioną trasą pojadą również autobusy i tramwaje MPK Łódź kursujące w rejonie Nowego Centrum Łodzi. Linie 12 i 18 kursować będą przez al. Rodziny Poznańskich, ul. Węglową i ul. Tramwajową. Natomiast linia 9 kursować będzie na Radiostację.

W czasie przejazdu pojazdów rządowych zmieni się również trasa linii Z1. Kursować będzie na trasie dworzec Łódź Chojny, ul. Kilińskiego, ul. Wigury, ul. Sienkiewicza, ul. Brzeźna, ul. Piotrkowska, ul. Tymienieckiego, ul. Kilińskiego, ul. Broniewskiego, ul. Rzgowska, ul. Bankowa, ul. Śląską, dworzec Łódź Chojny.

Miasto w odpowiednich miejscach zostało oznakowane.

Czym się zajmuje się OBWE?

W 2022 roku Polska sprawuje przewodnictwo w OBWE. W Łodzi odbędzie się 29. Rada Ministerialna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Poza krajami naszego kontynentu organizacja zrzesza również m.in. Stany Zjednoczone, Kanadę i niektóre państwa Azji Środkowej.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny