Czegoś takiego w Łodzi jeszcze nie było. "Z tradycyjną biblioteką to będzie miało niewiele wspólnego"

Ostatnie książki już zostały ułożone na półkach, choć nie tylko one mają tu przyciągać gości. W nowej Mediatece w Łodzi znajdziemy potężne zbiory komiksów, płyt winylowych, sale nowych mediów, pokój z klocków Lego, a nawet symulator lotów. Otwarcie lada dzień.
Zobacz wideo

Łodzianie długo czekali na tę inwestycję i wreszcie się doczekali. - Mediateka, czyli multimedialna biblioteka to nowoczesne, funkcjonalne i przede wszystkim bardzo ciekawe wnętrze, które spełni oczekiwania wszystkich, od najmłodszych do seniorów - mówi rzeczniczka Zarządu Inwestycji Miejskich Małgorzata Loeffler.

Co tam będzie?

Mediateka jest oczywiście pełna książek, ale to nie one mają być magnesem przyciągającym tutaj gości. Znajdziemy tu ogromny wybór komiksów i gier. Są sale dedykowane nowym mediom, a nawet pokój wypełniony klockami Lego. - Z tradycyjną biblioteką to miejsce będzie miało niewiele wspólnego - mówi Loeffler. - Będzie kilka przestrzeni nietypowych, w których znajdą się zbiory elektroniczne, studio nagrań lektorskich czy też wyjątkowa sala, w której umieszczono symulator lotów - dodaje.

Na parterze znajdziemy sale zabawowe dla najmłodszych. Wyżej ulokowano czytelnie, a w nich wygodne siedziska. Tam będzie można skorzystać z tradycyjnej książki. Dla melomanów będą dostępne specjalne pokoje, w których posłuchają muzyki z płyt winylowych. - Te zbiory są imponujące. Będzie to nie lada gratka dla pasjonatów - zapewnia nasza rozmówczyni.

Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Mediateka będzie główną częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej, która ma blisko 80 filii. Te również nie przypominają tradycyjnych bibliotek. - To miejsca spotkań mieszkańców. Tam organizowane są koncerty i wystawy, a także warsztaty czy animacje. Czasem również wystawiane są spektakle - dodaje rzeczniczka ZIM.

Mediateka znajduje się w centrum Łodzi, w jednej z wyremontowanych willi Ludwika Meyera przy ulicy Moniuszki. Prace pochłonęły 30 milionów złotych. - To nie był łatwy remont, bo weszliśmy do ruiny, która mogła się zawalić. Trzeba było wybudować wszystko - od stropu przez konstrukcję budynku aż po dach. Detale na elewacji również odtworzono. Można więc powiedzieć, że to było prawie od nowa zbudowane - twierdzi rzeczniczka ZIM.

Podczas remontu wymieniono też wszystkie instalacje, odnowiono stolarkę okienną i drzwiową, przebudowano i poddano renowacji klatki schodowe. Wyremontowano wszystkie pomieszczenia, wprowadzono udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. W budynkach pojawiła się winda. - Dwie wille zachowały swój zabytkowy charakter, choć jest to zupełnie inna wizja architektoniczna, na pewno ciekawa - twierdzi Loeffler. - Z jednej strony jest oryginalna elewacja, z drugiej dużo szkła. Łączymy nowoczesność z czymś, co jest dawne i to sprawia, że te budynki chętnie się ogląda, wręcz podziwia - dodaje.

Rewitalizacja Łodzi. Mediateka przy ul. Moniuszki. Stan inwestycji z 18.05.2022Rewitalizacja Łodzi. Mediateka przy ul. Moniuszki. Stan inwestycji z 18.05.2022 Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Pomieszczenia zostały wyposażone w nowe meble. W budynku mieści się: siedem pracowni dla młodzieży, dwie pracownie multimedialne, jedna pracownia dla osób niepełnosprawnych, pięć sal szkoleniowo-warsztatowych, cztery pomieszczenia administracyjne i studio lektorskie.

Zbudowano również łącznik między willami. W łączniku tam ma być zaaranżowana przestrzeń wystawiennicza dla artystów z Łodzi i nie tylko. - Przeszklony korytarz zostanie wypełniony dziełami sztuki. To będzie fajne miejsce, na które od kilku lat czekają łodzianie i turyści - podsumowuje Loeffler.

Otwarcie Mediateki zaplanowano na 22 listopada (wtorek), na godzinę 9. Mediatekę będzie można zwiedzać na kilka sposobów, z przewodnikami, z aplikacją albo biorąc udział w grze terenowej. Aby z niej korzystać, wystarczy posiadać kartę biblioteczną.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny