Kto jest mordercą? W Łodzi powieje grozą podczas VI Festiwalu Kryminału

Świat zabójstw, psychopatów, seryjnych morderców i uwikłanych w układy polityków będą odkrywać przed uczestnikami festiwalu autorzy polskich kryminałów. Wśród gości znajdą się m.in. Zygmunt Miłoszewski, Andrzej Bart, Ryszard Ćwirlej, Grażyna Bąkiewicz i Anna Kańtoch. Wydarzenie zaczyna się już we wtorek.
Zobacz wideo

To jedyna tego typu impreza w Łodzi. Dedykowana jest miłośnikom kryminału. - Co roku przychodzę na wybrane spotkania. Dla mnie kryminał to coś, czym żyję. Czytam wszystko i wszystkich autorów. Tutaj dowiaduję się o nowościach - mówi Anna Dominiak, uczestniczka festiwalu.

- Mam swoich ulubionych pisarzy, którzy specjalizują się w tym gatunku literackim. Staram się poszerzać horyzonty. Bardzo cieszę się, kiedy po przeczytaniu książki mogę z kimś o tym porozmawiać. Rzadko zdarza się możliwość spotkania z pisarzami z górnej półki, a podczas tego łódzkiego festiwalu mam taką możliwość - dodaje Jan Kaźmierczak, również uczestnik festiwalu.

Pomysłodawcą i koordynatorem imprezy jest Marcin Filipowicz, który od lat zajmuje się książkami. Nie tylko czyta dobrą literaturę, ale swoją wiedzą dzieli się w Ośrodku Kultury Karolew w Łodzi. - Jeszcze kilka lat temu nie sądziłem, że kryminał to dobra literatura. Omijałem ten gatunek. Jednak twórczość kryminalna zaczęła się tak szybko rozwijać, że zacząłem czytać. Okazało się, że wielu autorów pisze pięknie, a w kryminałach zacząłem odnajdywać sens - mówi.

Łódzki festiwal promuje model polskiej powieści kryminalnej mocno osadzonej w realiach społecznych. - Są to jedne z najlepiej sprzedających się książek - twierdzi Filipowicz. - Literatura wciąga akcją, często są dodatkowo piękne opisy lub wątki poboczne z romansami w tle, a do tego do rozwiązania jest zagadka. Chyba to cała tajemnica kryminału - dodaje.

Bogaty program

Na początek zaplanowano spotkanie z Anną Kańtoch. Będzie dotyczyło książki "Jesień zapomnianych". - Autorka posługuje się perfekcyjnie językiem polskim. Do tego jest świetnie zawiązana intryga, wodzenie za nos czytelnika, podsuwanie fałszywych tropów. Na końcu jesteś, zaskoczony kim jest zabójca. Jestem pod wrażeniem tego, jak pisze ta autorka, dlatego uznałem, że będzie to spotkanie otwierające festiwal - wyjaśnia koordynator.

Do Łodzi przyjedzie również Ryszard Ćwirlej, autor dwóch cykli powieści kryminalnych. - Jeden z nich to cykl "retro". Akcja książek umieszczona jest w dwudziestoleciu międzywojennym. Dla mnie to pasjonujący okres i dodatkowy element, czyli poznawanie historii i odkrywanie jej w zupełnie inny sposób - mówi Filipowicz. Rozmawiać będą o książce "Śmierci ulotny woal" wydanej w czerwcu tego roku.

Z wielkich nazwisk pojawi się również Zygmunt Miłoszewski. Spotkanie autorskie będzie zorganizowane pod kątem porównania kryminałów z powieścią obyczajową. - Miłoszewski nie pisze zwyczajnych zagadek kryminalnych. W jego książkach jest dużo wątków obyczajowych, romansów i wątków politycznych. Zastanowimy się nad tym, czy jest to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym, czy odwrotnie - zapowiada nasz rozmówca.

Akcent łódzki

Filipowicz na każdą edycję festiwalu stara się wprowadzić wątek łódzki. W tej edycji będą dwa. Młodzież szkolna weźmie udział w spotkaniu z Grażyną Bąkiewicz. Autorka pisze powieści m.in. dla dzieci oraz nastolatków i pochodzi z Łodzi. Wcześniej była nauczycielką. Z uczniami będzie rozmawiać o książkach "Ada i tajemnica Galla Anonima", "Ada strażniczka skarbu" i "Ostatnia sztuczka".

W ubiegłych latach gościem festiwalu była Agnieszka Płoszaj. Łódzka pisarka jest nie tylko autorką kryminałów dla dorosłych, ale również książek z zagadką w tle dla najmłodszych. - Te książki nie mają przestraszyć, nie mają epatować okrucieństwem czy krwią. Mają zaciekawić. Tam są zagadki detektywistyczne, które dzieci lubią rozwiązywać - wyjaśnia Filipowicz.

Gościem będzie również Andrzej Bart, z którym publiczność festiwalowa porozmawia o thrillerze "Śmierć głośna, śmierć cicha", którego akcja rozgrywa się w Łodzi przed wybuchem II wojny światowej. - To może być bardzo interesujące dla mieszkańców. Występują tam znane im ulice, zakamarki, można odkryć kawałek historii miasta. Do tego Bart to łodzianin - mówi koordynator festiwalu.

Można się zapisać

VI Festiwal Krymianłu w Łodzi rozpoczyna się we wtorek (15 listopada) i potrwa do środy (23 listopada). Na spotkania z autorami obowiązują zapisy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali. Wstęp jest bezpłatny. Należy dzwonić pod nr 42 687 02 07 lub 501 939 033. Festiwal odbywa się w Miejskiej Strefie Kultury Ośrodku Karolew przy ul. Bratysławskiej 6a w Łodzi. Poza spotkaniami z autorami zaplanowano również emisję jednego odcinka serialu "Columbo". Pomysłodawca i twórca programu festiwalowych imprez zdecydował, że publiczność obejrzy odcinek "Morderstwo przez telefon".

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny