Łódź rozbłyśnie na zielono. Będą się solidaryzować z osobami z porażeniem mózgowym

Manufaktura, Teatr Wielki i Textorial Park - te i inne budynki zaświecą dziś (czwartek) w Łodzi na zielono. To wyraz solidarności z osobami cierpiącymi na dziecięce porażenie mózgowe.
Zobacz wideo

Akcja z podświetleniem budynków na kolor zielony to inicjatywa Fundacji "Kolorowy Świat". To łódzka organizacja pomocy dzieciom. Prowadzi przedszkole i szkołę dla osób z porażeniem mózgowym. Do tych placówek uczęszcza 126 dzieci. Organizuje też przychodnię rehabilitacyjną i ośrodek "Otulinka" dla wcześniaków, z których miesięcznie korzysta około 250 rodzin. 

- Chcemy pokazać się ludziom i robimy to raz w roku, właśnie w październiku. Dajemy im możliwość zwrócenia uwagi na to, że osoby z mózgowym porażeniem funkcjonują obok nas. Pokazujemy, jak im pomagać czy jak reagować - mówi Piotr Hulewicz z Fundacji "Kolorowy Świat".

Na świecie jest 17 milionów ludzi cierpiących na MPD (mózgowe porażenie dziecięce). Stąd nazwa kampanii prowadzonej przez organizację - #17milionów. Ludzie z MPD mają problemy ze wzrokiem lub słuchem, poruszają się z trudem. Często potrzebują pomocy drugiej osoby, by radzić sobie z codziennymi czynnościami. Dlatego trzeba uwrażliwiać społeczeństwo, wyjaśniać i pokazywać, jak postępować wobec nich. Ludzie z MPD czują tak samo, jak każdy człowiek.

#17milionów

Kampania potrwa miesiąc, ale punkt kulminacyjny będzie w czwartek (6 października) - w Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Kilkadziesiąt budynków podświetli się na zielono w całej  Polsce. W Łodzi będą to: Manufaktura, biurowiec TME, Teatr Wielki i Textorial Park. - Wszystko po to, aby wyrazić solidarność z osobami, które dotknęło mózgowe porażenie dziecięce. Tego dnia będziemy widoczni w sposób szczególny - mówi Hulewicz.

W siedzibie fundacji prowadzone będą specjalne zajęcia dla dzieci, tematycznie związane z MPD. Ulicami Łodzi będzie jeździł zielony tramwaj. Na przystankach wysiadać mają z niego pracownicy i podopieczni, którzy będą rozdawać mieszkańcom ulotki i edukować ich na temat mózgowego porażenia dziecięcego.

Przed godziną 19 ulicami Łodzi przejedzie zielona parada zabytkowych samochodów i motocykli. Podziwiać ją będziemy mogli m.in. na ul. Piotrkowskiej. Finał będzie na ul. Żabiej w Łodzi, gdzie znajduje się siedziba Fundacji "Kolorowy Świat". Gdy motocykliści dotrą na miejsce, odbędzie się pokaz laserowy.

Wyzwanie sportowe

W ramach solidarnościowej akcji można również dołączyć do wyzwania sportowego. Chodzi o to, aby wspólnie pokonać 17 milionów metrów. - Każdy, kto spaceruje, biega, jeździ na rowerze, rolkach czy hulajnodze, może wziąć w tym udział. Można zliczać dystans przez cały październik, można również zrealizować zadanie jednego dnia. Dystans może nam zapisywać aplikacja sportowa, ale jeśli ktoś nie posiada aplikacji, może pokonane kilometry wprowadzić również ręcznie na stronie z wyzwaniem - wyjaśnia Piotr Hulewicz.

Czemu sport? Osoby z MPD mają często problemy z poruszaniem się. Czasem trzeba wiele czasu, aby dziecko mogło wykonać jeden krok, przejść chociażby jeden metr. - My chcemy pokazać, że skoro to dziecko może pokonać dystans, który jest dla niego trudny, to tym bardziej my, ludzie pełnosprawni, możemy pokonać tych metrów, czy też kilometrów dużo więcej.

Jak jeszcze można się przyłączyć?

Przygotowano też specjalny filtr "Jarzę na zielono" dostępny w mediach społecznościowych. Każdy może go pobrać, zrobić sobie zdjęcie, opublikować i podzielić się tym ze swoimi znajomymi.

Wśród szkół i osób działających w mediach społecznościowych organizowana jest również akcja, w której należy przygotować krótki filmik, w którym główną rolę będzie odgrywać liczba "17". Filmik należy opublikować w sieci z hasztagiem #17 milionów. W ten sposób można zostać ambasadorem i influencerem akcji. - Takie gesty są mile widziane - podsumowuje Piotr Hulewicz.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny