Łódź na ósmym miejscu w światowym rankingu. "To pokazuje, że u nas jest coraz lepiej"

REKLAMA
W pierwszych trzech kwartałach tego roku Łódzka Strefa Ekonomiczna pozyskała 42 inwestycje na kwotę 3,7 mld złotych i utworzyła 1400 nowych miejsc pracy. Dzięki temu znalazła się na ósmym miejscu w światowym rankingu stref ekonomicznych.
REKLAMA
Zobacz wideo

W najnowszym światowym rankingu fDi Magazine (z grupy Financial Times) strefy ekonomiczne oceniane były za progres, jaki zrobiły od 2021 roku. Łódź zajęła ósme miejsce i spadła o dwa oczka względem ubiegłego roku. Wśród polskich stref wyżej są dwie: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która zajmuje trzecie miejsce oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która plasuje się na miejscu siódmym.

REKLAMA

Łódź jest w pierwszej dziesiątce od pięciu lat. - Tutaj trzeba wykazać się progresem. Nie dostaje się nagrody za całokształt i za to, że było się dobrym wcześniej, ale za to, że jest progres między rokiem poprzednim a obecnym. To pokazuje, że u nas jest coraz lepiej - mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE).

Łódzka Strefa otrzymała również trzy nagrody specjalne: za pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli przez brexit, za zrównoważony rozwój i zaawansowanie technologiczne.

Wyjaśnijmy - strefy ekonomiczne to wyodrębnione administracyjnie części terytorium kraju, w których działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorstwa zlokalizowane w takich strefach mogą otrzymać m.in. pomoc publiczną w postaci zwolnień podatkowych. Łódzka Strefa powstała pod koniec lat '90. Składa się z kilkudziesięciu podstref usytuowanych m.in. w Łodzi, Ksawerowie, Zgierzu, Ozorkowie, Konstantynowie Łódzkim, Aleksandrowie Łódzkim czy Tomaszowie Mazowieckim.

Wśród firm, które dołączyły do ŁSSE w tym roku przeważają firmy produkcyjne - jest ich aż 40 z 42. Dominują inwestorzy z branż: spożywczej, meblarskiej, chemicznej, produkcji opakowań, konstrukcji stalowych i maszyn rolniczych. Łącznie są to inwestycje na kwotę 3,7 mld zł. Rok temu było to 4,6 mld zł. - Mamy po trzech kwartałach bardzo dobre rezultaty. Jest duża szansa, że ten rok będzie lepszy niż miniony, bo jeszcze mamy cały czwarty kwartał - mówi Michalik.

REKLAMA

W Łódzkiej Strefie nie brakuje też startupów. Jak informuje wiceprezes Agnieszka Sygitowicz, powstało ich tu blisko 150. Otrzymały od strefy wsparcie merytoryczne i finansowe podczas tworzenia nowych technologii

Dzięki nowym firmom powstają też dodatkowe miejsca pracy. Tylko w tym roku zatrudniono ponad 1,4 tys. osób. Do tego utrzymano blisko 7 tys. stanowisk. - To najlepszy wynik w tym roku wśród wszystkich polskich stref - podkreśla nasz prezes ŁSSE.

Daikin pobił wszystkich

Najwięcej w 2022 roku w ŁSSE zainwestuje japoński Daikin, gigant w produkcji pomp ciepła. Wyda 1,5 mld złotych na budowę nowoczesnej fabryki w podłódzkim Ksawerowie. - Z dużych inwestycji to również blisko 400 milionów złotych na linię produkcyjną w fabryce pralek BSH. Rozwija się również firma Miele czy Whirlpool - wylicza Wojciech Konecki, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Jak dodaje, prężnie rozwija się również branża produkcji opakowań oraz sektor produktów higienicznych, leków i wyrobów medycznych. Strefa świetnie sobie radzi mimo problemów zewnętrznych, na które nie ma wpływu. - Mieliśmy covid, wybuchła wojna w Ukrainie, teraz mamy wysoką inflację. Tym bardziej należy więc podkreślać kolejne sukcesy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - przekonuje Konecki.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory