Czuwają dzień i noc. "Nie zostawiajcie rodziców, którzy walczą z nowotworem swoich dzieci"

Każdego roku mniej więcej setka dzieci trafia na oddział onkologiczny do szpitala przy ul. Spornej w Łodzi. Razem z dzieckiem trafia jego rodzic, o którym często się zapomina. - Nie zostawiajcie ich. Oni chcą tej "zwykłości" świata, bo nagle ich rzeczywistość diametralnie się zmieniła - apelują przedstawiciele łódzkiej fundacji Gajusz.
Zobacz wideo

- W Łodzi na dziecięcej onkologii jest wielu małych pacjentów, którzy zostają poddani długotrwałemu leczeniu. Leżą tam co najmniej kilka tygodni, jeśli nie miesięcy. Czasem leczenie trwa nawet kilka lat. Pacjent spędza większość czasu w szpitalu, z przerwami na krótkie powroty do domu - mówi Aleksandra Marciniak z fundacji Gajusz. - Z dzieckiem prawie zawsze zostaje rodzic - dodaje.

Na początku choroby niektórzy bliscy czy znajomi dzwonią, żeby zapytać, jak się czuje dziecko. Rzadziej pytają o samopoczucie jego opiekunów. Z czasem kontakty stają się coraz rzadsze. Wiele osób nie wie, jak się zachować, o co pytać i o czym rozmawiać. Telefon do osoby, której dziecko choruje na nowotwór, zaczyna budzić lęk. Im dłużej ta sytuacja trwa, tym więcej znajomych odchodzi od rodziny, w której pojawiła się poważna choroba.

Również dzieci zaczynają zadawać trudne pytania rodzicom. Ci nie zawsze wiedzą, co i w jaki sposób odpowiedzieć. - Na przykład dziecko mówi: "Mamo, boję się! Czy ja umrę?". Takie pytania na pewno usłyszymy na oddziale onkologicznym - mówi pani Aleksandra.

Co robić?

Nie ma jednej gotowej formułki, która byłaby odpowiedzią na trudne pytania. Są jednak pewne zasady, które ułatwiają rozmowę na tematy związane z ciężką chorobą. Dlatego też łódzka fundacja Gajusz postanowiła wyjść z kampanią pod hasłem "Niezwykłe obecności". Ma ona podpowiedzieć rodzicom, nauczycielom, opiekunom i znajomym rodziców, jak rozmawiać z bliskimi chorującego dziecka. 

- Podpowiadamy, co zrobić, jakie filmy oglądać, jakie bajki czytać. Wyjaśniamy, czym jest arteterapia, czyli wspieranie przez sztukę. Pokazujemy, jak łagodzić stresy, napięcia, jak zarządzać emocjami, aby nasze życie było dobre, mimo że te kryzysy zdarzają się i będą się zdarzać - wymienia Aleksandra Marciniak z fundacji Gajusz. W ramach kampanii zorganizowano też webinar, który poprowadziła Bogna Kędzierska, psycholożka. - Spotkała się z bliskimi dzieci chorych onkologicznie i podpowiadała, jak sobie radzić w kryzysie, bo choroba to kryzys - podaje Marciniak.

Warsztaty były otwarte. Mogli wziąć w nich udział członkowie rodzin osób chorych oraz ci, którzy nie wiedzą, jak reagować w takich sytuacjach, czyli osoby bliskie oraz przyjaciele domu, wychowawcy i nauczyciele.

Kampania 'Niezwykłe obecności' realizowana przez fundację Gajusz w ŁodziKampania 'Niezwykłe obecności' realizowana przez fundację Gajusz w Łodzi fundacja Gajusz

Mama też potrzebuje odetchnąć

W szpitalu - na salach z chorymi - najczęściej spotkamy matki. To one czuwają przy swoich dzieciach, często dzień i noc. Czasem potrzebują się oderwać. Może w tym pomóc telefon i rozmowa o błahych sprawach. - My często słyszymy od mam, że one tak bardzo chciałyby, aby ktoś do nich zadzwonił i po prostu pogadał o zwykłych rzeczach. Można rozmawiać o tym, co jest teraz w sklepach, co grają w kinach, co nowego wybudowano w mieście albo co jest za oknem - podpowiadają pracownicy fundacji Gajusz.

Kampanią "Niezwykłe obecności" chcą posłać w świat informację: nie zostawiajcie rodziców, którzy walczą z nowotworem swoich dzieci. - Ci rodzice nie zawsze muszą się wam wypłakiwać. Oni chcą tej "zwykłości" świata, bo nagle, z dnia na dzień, ich rzeczywistość diametralnie się zmieniła - podkreśla Aleksandra Marciniak.

Kolejnym elementem kampanii będzie opublikowanie poradnika z podpowiedziami mówiącymi o tym, jak reagować w takich sytuacjach. Poradnik przygotował zespół złożony z psychologów i lekarzy.

Kampania jest częścią programu OKNO, skierowanego do dzieci, które pokonały nowotwór i uczą się normalnego życia. Program jest finansowany w ramach programu Aktywni Obywatele z funduszy EOG, przyznawanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny