Na Piotrkowskiej odsłonią nową gwiazdę. Tym razem uhonorują znanego reżysera

Reżyser Feliks Falk zostanie uhonorowany nową gwiazdą w Łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej. Jej odsłonięcie odbędzie się w najbliższy czwartek. Po uroczystości zaplanowano spotkanie z filmowcem.
Zobacz wideo

Feliks Falk należy do ścisłej czołówki twórców polskiego kina. To artysta wielu talentów, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Początkowo był malarzem, grafikiem i ilustratorem książek. Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował w 1973 roku krótkometrażowym filmem telewizyjnym "Nocleg". Dwa lata później zrealizował pełnometrażowy film kinowy "W środku lata". Zasłynął filmem "Wodzirej" w 1978 roku.

Uznawany jest za twórcę kina niezależnego. Jego filmy to m.in. "Szansa" (1979), "Był jazz" (1981), "Idol" (1984), "Bohater roku" (1986), "Koniec gry" (1991), "Samowolka" (1993), "Lata miłości" (1994), "Komornik" (2005) czy "Joanna" (2010).

Filmy Feliksa Falka były wielokrotnie nagradzane na krajowych i zagranicznych festiwalach. Szerokim echem odbił się "Komornik", który zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Polską Nagrodę Filmową w kategorii najlepsza reżyseria. Za film "Szansa" Falk uzyskał nagrodę za scenariusz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, III Nagrodę na MFF Rotterdam '80 i Nagrodę Jury Ekumenicznego MFF Locarno '80.

Doceniony przez filmowców

Reżyser już wcześniej został wielokrotnie uhonorowany. Otrzymał m.in. Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich. To oni teraz wystąpili z wnioskiem o gwiazdę na ul. Piotrkowskiej właśnie dla Falka. Gwiazda zostanie wmurowana w okolicach numeru 71. Odsłonięcie nastąpi o godz. 13.30 w czwartek (29 września). Po uroczystości odbędzie się spotkanie z filmowcem w Clubie 77. Poprowadzi je filmoznawczyni Diana Dąbrowska z Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

- Staramy się, aby to były wydarzenia mające piękną oprawę. Zapraszamy przedstawicieli władz miasta i świata filmu. Ważne są spotkania z twórcami. To jest bardzo cenne tym bardziej, że można osobiście zadać pytanie czy też wziąć autograf - zachęca Małgorzata Brożek, sekretarz kapituły Łódzkiej Alei Gwiazd.

Feliks Falk jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Prawie 100 gwiazd

To będzie już 92. gwiazda odsłonięta na Piotrkowskiej. - Zbliżamy się do setki, ale jeszcze nie dyskutujemy o tym, kogo uhonorujemy gwiazdą z tym wyjątkowym numerem - mówi Małgorzata Brożek.

Wśród osób, które do tej pory otrzymały gwiazdę najwięcej jest aktorów. - Każda osoba, która zostaje zgłoszona, jest zasłużona dla rozwoju kultury filmowej. Kolejka do uhonorowania jest naprawdę długa. Kapituła chciałaby, aby zawsze została zachowana równowaga, aby byli w alei nie tylko aktorzy, ale również reżyserzy i ludzie świata filmu, którzy są mniej widoczni - wyjaśnia Brożek.

W 2022 roku odsłonięto już cztery gwiazdy. Uhonorowano: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Lidię Zonn-Karabasz, Mariusza Wilczyńskiego i Annę Dymną. 

Łódzka Aleja Gwiazd wzorowana jest na hollywoodzkiej Walk of Fame. Inicjatorem jej powstania w 1996 roku był Jan Machulski, a projektantem gwiazdy Andrzej Pągowski. W kapitule zasiadają osoby związane z filmem i kulturą Łodzi oraz przedstawiciele władz miasta. Przewodniczącą jest wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, a zastępcą dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej Rafał Syska.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny