Centrum komiksu w ten weekend jest w Łodzi. Wśród gości m.in. twórca komiksu o "Wonder Woman"

- To nie lada gratka dla miłośników komiksów i gier - mówi organizator Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier trwającego w łódzkiej Atlas Arenie. Spotkać tu można sławnych rysowników, w tym tych zagranicznych. Pojawi się m.in. Greg Ruck, który narysował serię "Wonder Woman".

33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi odbywa się w ten weekend. W łódzkiej Atlas Arenie pojawiły się setki stoisk, zaplanowano wiele wydarzeń i atrakcji dla pasjonatów.

Co roku impreza cieszy się ogromną popularnością. Przyjeżdżają na nią fani komiksów i gier nie tylko z Polski, lecz także z zagranicy. - Jest to absolutnie największy i najważniejszy festiwal w Europie - twierdzi Sławomir Macias z Urzędu Miasta Łodzi. - Od ponad trzydziestu edycji funkcjonuje całkiem dobrze. Tym razem po pandemii wracamy już zupełnie na żywo i liczymy na to, że festiwal znów będzie gromadził tysiące osób, tak jak to było wcześniej - dodaje.

Na publiczność czekają spotkania z twórcami komiksu z całego świata, strefa autografów, gdzie autorzy rysują dedykacje w zakupionych albumach komiksowych, a także targi komiksowe. - Składamy się jak zwykle z komiksów, gier i dobrej zabawy. Co roku jest superatmosfera, bo tutaj przychodzą ludzie pozytywnie zakręceni. Jesteśmy najfajniejszym, w mojej opinii, wydarzeniem kulturalnym w Łodzi - mówi Adam Radoń, organizator festiwalu.

Gwiazdy polskie i zagraniczne

W Łodzi w ten weekend pojawi się 150 twórców komiksów i gier. Największą gwiazdą jest południowokoreański twórca Kim Jung Gi, artysta tworzący na żywo ogromne komiksowe prace, którego filmy w internecie oglądają miliony fanów na całym świecie. Kim Jung Gi jest także autorem ilustracji do plakatu tej edycji festiwalu oraz murala na Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi. Przyjechał też Miguel Valderrama, rysownik komiksu "Cyberpunk 2077: Trauma Team". Spośród najbardziej znanych rysowników zaproszenie przyjął również twórca serii "Wonder Woman" Greg Ruck.

Nie brakuje też wielkich polskich nazwisk. - Polski rynek komiksowy zdecydowanie rośnie. Jesteśmy z tego wyjątkowo dumni. Mamy coraz więcej premier i znakomite komiksy, które czytają również Europejczycy - zapewnia Adam Radoń.

Podczas festiwalu zaplanowano premierę kolejnego komiksu z serii "Paneuropa vs. Zmory Przeszłości" wydawanego przez Komisję Europejską. Tym razem na okładce komiks ma najważniejsze łódzkie inwestycje, m.in. tunel średnicowy czy EC1 Łódź. - Komiks złożony będzie z dwóch części, które będą poruszały dwa ważne tematy. Po pierwsze kwestię migracji i przemytu ludzi, a po drugie ogólnie pojętą akceptację dla mniejszości narodowych - mówi Krzysztof Nalepa z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Poszerzona strefa gier

Na płycie Atlas Areny na ponad 100 stanowiskach bezpłatnie i bez kolejek można też zagrać w wielkie konsolowe hity. - Zarówno te dawne gry, z czasów świetności maszyn Nintendo i Segi, jak i te całkiem współczesne z logo Sony i Microsoftu. Do tego zapraszamy na Mistrzostwa Polski Bijatyk, do tanecznych gier ruchowych i automatów zręcznościowych. Zapewniam, że będzie się działo - dodaje organizator imprezy.

Nie tylko gry komputerowe, lecz także planszówki mają swoje miejsce wystawowe. - Tego jestem najbardziej ciekawa - mówi pani Małgorzata. - Jako fanka grania w gry planszowe wyczekuję nowości. Mam nadzieję, że pojawią się również na tym festiwalu. Jeśli będzie coś nowego, ciekawego, to na pewno kupię i wzbogaci to moją kolekcję - zastrzega.

Dodatkowe atrakcje

Podczas festiwalu odbywają się także panele dyskusyjne i prelekcje. To przede wszystkim rozmowy ekspertów, pasjonatów, dziennikarzy i krytyków na tematy komiksowe. - Jest ich wiele - twierdzi Radoń. - Od historii komiksu, przez serialowe i filmowe adaptacje, po rozważania nad architekturą w komiksie. Będą też panele związane z mangą i anime - wylicza.

W programie są także warsztaty plastyczne dla początkujących twórców komiksów.

Na scenie głównej w ciągu dwóch dni festiwalu odbywają się konkursy i pokazy rysunku na żywo. Największą atrakcją jest coroczny pokaz konkursu cosplay, w tym roku z wyjątkową kategorią związaną z uniwersum Tolkiena. Oznacza to, że pasjonaci zaprezentują się w niesamowitych przebraniach, które sami wykonali.

Specjalna strefa poświęcona jest komiksowi "Kajko i Kokosz" z okazji 50. urodzin. Jest wystawa i otwarte warsztaty z rysowania dzielnych wojów.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny