Łódź rozkopana, a kolejne remonty dopiero ruszają. "Do końca roku jeszcze 70 ulic"

Zmotoryzowanych mieszkańców Łodzi czekają trudne chwile na drogach. Roboty ruszyły na al. Hetmańskiej, co oznacza spore utrudnienia dla Janowa i Olechowa. Rozpoczął się też remont ul. Kąkolowej. A to jeszcze nie koniec tegorocznych robót.

Aleja Hetmańska jest remontowana na odcinku od ul. Rokicińskiej do ul. Zagłoby. Z jednej strony to wyczekana przez kierowców inwestycja, z drugiej - spore utrudnienia w ruchu. - Nie wiedziałem, jak się tutaj poruszać. Panuje dość duży zamęt. Mam nadzieję, że z dnia na dzień będzie lepiej - mówi kierowca jeżdżący tamtędy każdego dnia.

Na al. Hetmańskiej zostanie wymieniona nawierzchnia. - Prace mają być prowadzone bez wstrzymywania ruchu. Przejazd możliwy będzie w obu kierunkach po jednym pasie. W pierwszym etapie prac drogowcy mają zająć połowę jezdni, a ruch odbywać się będzie w obu kierunkach po stronie wschodniej - informuje rzecznik ZDiT-u Tomasz Andrzejewski. - Utrudnienia pojawią się również na skrzyżowaniach Hetmańskiej z ulicami Rokicińską i Zakładową, ale wszystkie relacje skrętne na nich mają zostać zachowane - zapewnia.

Co się zmieni od dziś?

Na spore utrudnienia natkną się kierowcy na Retkini. Trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, bo remontowany jest trzykilometrowy odcinek ul. Maratońskiej od ul. Popiełuszki do ul. Waltera-Janke. Nie ulega wątpliwości, że jest to bardzo potrzebna inwestycja - stan nawierzchni nie był najlepszy, a jest to ulica, z której korzysta się, aby dojechać do drogi S14 czy do łódzkiego lotniska.

Dziś (21 września) remont nawierzchni rozpocznie się również na ul. Popiełuszki. Skumulowanie prac na pewno ostro da się we znaki kierowcom, tym bardziej że nowa nawierzchnia wykonana zostanie na całej długości drogi. - Podczas prac, podobnie jak na Maratońskiej, wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu. Popiełuszki przejedziemy od Kusocińskiego w stronę Maratońskiej - mówi Tomasz Andrzejewski.

Inaczej pojedzie również komunikacja miejska. - Autobusy kursujące na wprost ul. Popiełuszki nie zmienią swojej trasy, jadąc w kierunku Maratońskiej. Natomiast te jadące w przeciwnym kierunku oraz autobusy kończące trasę na krańcówce Retkinia kursować będą objazdem - dodaje rzecznik.

Uruchomiony zostanie również dodatkowy przystanek na Armii Krajowej przy Wyszyńskiego w stronę Maratońskiej.

Nowe rondo we wschodniej części miasta

Jeszcze we wrześniu ruszy przebudowa skrzyżowania ulic: Pomorskiej, Edwarda i Krokusowej. To bardzo ważne, ruchliwe skrzyżowanie we wschodniej części Łodzi. - Tutaj jest sporo do zrobienia, bo powstanie w tym miejscu rondo. Do tej pory obowiązywało tutaj tak zwane łamane pierwszeństwo i kierowcy bardzo nie lubili takiego rozwiązania. Po remoncie będzie więc nie tylko przyjemniej jeździć po nowej nawierzchni, ale również łatwiej, jeśli chodzi o organizację ruchu - mówi Małgorzata Loeffler, rzeczniczka Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na skrzyżowaniu ulic: Pomorska, Edwarda i Krokusowa powstanie rondoNa skrzyżowaniu ulic: Pomorska, Edwarda i Krokusowa powstanie rondo www.lodz.pl


Dodatkowo inwestycja obejmuje wykonanie nowej konstrukcji jezdni wraz z odwodnieniem, kanał deszczowy, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Posadzona zostanie zieleń. Na samym środku ronda mają rosnąć krzewy żywotnika, dwóch gatunków róż czy ozdobne trawy.

Na osiedlach też budują

W Łodzi remontuje się nie tylko główne drogi, ale także osiedlowe uliczki. W poniedziałek (19 września) rozpoczęły się prace na najbardziej wyeksploatowanym odcinku ul. Kąkolowej na osiedlu Kochanówka. Zamknięta dla ruchu została od ul. Zimna Woda do ul. Szałwiowej. - Przemęczymy się, ale tutaj remont jest wskazany. Cieszymy się, że urzędnicy uwzględnili tę ulicę w planach na ten rok - mówi mieszkaniec ulicy Kąkolowej.

Na osiedlach w tym roku nową nawierzchnię zyska 70 ulic. Pójdzie na to sporo pieniędzy z budżetu miasta - ponad pół miliarda złotych.

Najwięcej dróg zostanie naprawionych na osiedlu Widzew, bo aż 23. Na dziewięciu z nich prace już ruszyły. To Telefoniczna, Wiączyńska, Olechowska i Tatrzańska. W najbliższy tygodniach drogowcy pojawią się również na Pomorskiej. Prace będą prowadzone na skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Edwarda.

Kolejnym korkiem ma być przebudowa Pomorskiej od ul. Juhasowej do Mileszek. Do remontu zaplanowane są też małe ulice takie jak: Chałubińskiego, Pszczyńska, Białoruska czy Gerberowa.

Sporo będzie się działo również na osiedlu Górna, gdzie nową nawierzchnię zyska 17 ulic. We wrześniu ruszył remont ul. Śląskiej. Od Młynka do Lodowej pracuje Łódzka Spółka Infrastrukturalna, a od Lodowej do Kilińskiego działa Zarząd Dróg i Transportu.

Remont jeszcze w tym roku zaplanowano również na ulicach: Paradnej, Matek Polskich i Nowe Górki. W trakcie prac są już ulice: Bednarska, Kosynierów Gdyńskich, Strażacka i Wiskicka.

Remonty nie ominą również Polesia. Tam nową nawierzchnię zyska 16 ulic. Większość prac już została zakończona lub trwa. - Tutaj zostały jeszcze ulica Krańcowa i ulice Nowe Sady - informuje rzecznik ZDiT-u. - To dwie dość mocno wyjeżdżone ulice, które proszą się o nowy asfalt już od jakiegoś czasu. Na pewno poprawią komfort przejazdu mieszkańcom Polesia - obiecuje.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów