Łódź. Ruszyły bezpłatne szczepienia przeciw grypie. "Co roku korzystam, czuję się bezpieczniej"

REKLAMA
Ruszyły bezpłatne szczepienia na grypę dla łodzian w wieku 65 plus. Są one finansowane z budżetu miasta. - Będą mogli z nich skorzystać mieszkańcy spełniający kryterium wiekowe. Warunkiem jest bycie łodzianinem oraz przewlekłe leczenie na choroby dróg oddechowych, cukrzycę lub nadciśnienie - informuje Jolanta Baranowska z urzędu miasta.
REKLAMA
Zobacz wideo

Od poniedziałku (29 sierpnia) szczepić się można w Miejskim Centrum Medycznym "Śródmieście". W kolejnych miejskich placówkach szczepienia ruszą niebawem. - Zapisy trwają. Niektóre placówki czekają na informację o dostawach. Można dzwonić i pytać, kiedy dotrą do konkretnych przychodni - informują łódzcy urzędnicy.

REKLAMA

W tym roku na szczepienia przeznaczono 370 tys. złotych, co pozwoli na zakup prawie 4000 dawek preparatu. W ubiegłym roku miasto przeznaczyło na ten cel 350 tys. złotych. Zakupiono około 4250 dawek.

Chętnych nie brakuje

Akcja bezpłatnych szczepień cieszy się dużym zainteresowaniem seniorów od kilku lat. - Co roku korzystam. Gdy się szczepię, czuję się bezpieczniej. Wiem, że jeśli zachoruję, to nie będę miała później powikłań pogrypowych. W tym roku od razu się zapisałam i będę jedną z pierwszych osób zaszczepionych - cieszy się pani Anna, 70-letnia łodzianka.

Sezon jesienno-zimowy co roku przynosi spory wzrost zachorowań. - Wirusem grypy łatwo się zakazić. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego noszenie maseczek, częste mycie rąk i niedotykanie twarzy, kiedy jesteśmy poza domem, może dodatkowo ograniczać zakażenia. Narodowy Fundusz Zdrowia również zachęca do szczepień, przede wszystkim osoby starsze - mówi Magdalena Góralczyk z łódzkiego NFZ.

W pierwszej z placówek miejskich zapisy ruszyły jeszcze w poprzednim tygodniu. Pierwsze osoby już zostały zaszczepione. - Zapisujemy od piątku. Cały czas chętni mogą się zgłaszać - informuje Marta Nowak, prezes CM "Śródmieście". Szczepienia odbywają się w trzech placówkach tego Centrum: przy ul. Piotrkowskiej 113, Próchnika 11 oraz Pomorskiej 59. Rejestracja odbywa się telefonicznie lub osobiście (w godzinach pracy przychodni, czyli od 7 do 18).

REKLAMA

Ruszają szczepienia w miejskich przychodniach zdrowia w Łodzi. W CM 'Śródmieście' już są dostępne. Prezentuje je prezes placówki Marta Nowak.Ruszają szczepienia w miejskich przychodniach zdrowia w Łodzi. W CM 'Śródmieście' już są dostępne. Prezentuje je prezes placówki Marta Nowak. zdjęcie udostępnione przez Urząd Miasta Łodzi

Gdzie jeszcze będą szczepić?

Szczepienia mają być realizowane w sumie przez 11 miejskich centrów medycznych: Bałuty, Górna, Polesie, Widzew, Śródmieście i Jonscher oraz pięć innych podmiotów leczniczych: Kamień Milowy, Medycyna Grabieniec, Łódzki Ośrodek Medycyny Pracy, SPZOZ Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, COGITO Sebastian Łaźniak.

W poniedziałek ruszyły zapisy w Miejskim Centrum Medycznym Bałuty. Tu również można przyjść osobiście lub zadzwonić. Same szczepienia mają ruszyć 6 września. 1 września (czwartek) zapisy rozpoczną się też w MCM "Polesie". Będą odbywały się w rejestracji przychodni osobiście i telefonicznie.

- Pozostałe centra medyczne czekają na dostawy szczepionek z hurtowni i planują zapisy w drugiej połowie września - informuje Jolanta Baranowska.

REKLAMA

Przy zapisach na szczepienia nie obowiązuje rejonizacja. Można zgłosić się do poradni, która znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania, a realizuje program. Nie trzeba być ubezpieczonym. - Przypominamy, że osoby powyżej 75. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnego "zakupu" preparatu w aptece. Wtedy wyznaczają wizytę w punkcie i zostają zaszczepieni bez oczekiwania na dostawę - wyjaśnia urzędniczka z biura prasowego.

Inne placówki też mogą szczepić

Łódzki oddział NFZ ogłosił otwarty nabór dla placówek medycznych oraz aptek ogólnodostępnych, które chcą szczepić przeciwko grypie. Można się zgłosić elektronicznie przez ePUAP. Wnioski będą przyjmowane do 30 września. Za podanie szczepionki zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Taka placówka musi jednak spełniać pewne wymagania.

- Przede wszystkim konieczny jest personel, który może kwalifikować i wykonać szczepienie u pacjenta, a także posiadanie odpowiedniego pomieszczenia, gdzie będzie można przeprowadzić takie szczepienie - informuje Magdalena Góralczyk z NFZ. - Niezbędnym elementem do prowadzenia szczepień przeciwko grypie jest dostęp do Systemu P1 prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia. Dzięki temu informacja widoczna jest na Internetowym Koncie Pacjenta - dodaje.

Szczepienia finansowane przez NFZ kierowane są do określonej grupy odbiorców. - Mogą z nich skorzystać osoby powyżej 75. roku życia oraz kobiety w ciąży. Połowę natomiast zapłacą osoby z obniżoną odpornością oraz pacjenci powyżej 60. roku życia - wyjaśnia Góralczyk.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory