Łódź. Rusza remont pasażu Schillera. "To nasze marzenie, żeby beton znikał"

W środę ruszyły prace na pasażu Schillera. Jedno z najbardziej popularnych miejsc w Łodzi ma stać się bardziej zielone i przyjazne mieszkańcom. - To nasze marzenie, żeby beton znikał tam, gdzie jest go za dużo - słyszymy od urzędników.
Zobacz wideo

- To długo wyczekiwana metamorfoza, której chcieli mieszkańcy Łodzi. Przestrzeń pasażu zostanie przebudowana i - co najważniejsze - zazieleniona. Na początek robotnicy przygotują i zabezpieczą plac budowy. Rozpoczną się niezbędne rozbiórki - opowiada Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. 

Istniejące drzewa, które są w kiepskim stanie, zostaną przesadzone. Pojawi się 50 nowych drzew. Część w gruncie, kolejne w dużych donicach. Pasaż zazielenić mają również liczne krzewy, byliny i rabaty kwiatowe. - Będzie to centrum miasta, w którym będziemy mogli odetchnąć świeżym powietrzem. A gdy kwiaty zakwitną, będzie tu po prostu przepięknie - zapewnia Małgorzata Loeffler, rzeczniczka Zarządu Inwestycji Miejskich. - To nasze marzenie, żeby beton znikał tam, gdzie tylko jest go za dużo. Żeby w to miejsce pojawiały się drzewa i kwiaty - dodaje.

Wizualizacja Pasażu Schillera przy ul. Piotrkowskiej w ŁodziWizualizacja Pasażu Schillera przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi Zarząd Inwestycji Miejskich

Na pasażu zostanie wymieniona nawierzchnia. Pojawią się nowe meble miejskie, czyli ławki, kosze, stojaki i latarnie. Muszlowa fontanna zostanie zdemontowana i pojawi się fontanna posadzkowa. Przybędzie miejsc parkingowych. - To element większej zmiany związanej z budową parkingów wielopoziomowych. Jeden z nich powstanie nieopodal, czyli przy ulicy Tuwima 10 - zapowiada Kowalewska-Wójcik. Pasaż Schillera zostanie włączony do systemu monitoringu miejskiego. Nad bezpieczeństwem będą czuwały kamery nadzorowane przez strażników miejskich. 

Co z pomnikiem?

Pomnik Leona Schillera nie zniknie, bo jest wizytówką tego miejsca. - Zostanie w pasażu, będzie jednak nieznacznie przesunięty. Stanie w linii fontanny - informuje Loeffler.

Pomnik został ustawiony w marcu 1982 roku. Zlokalizowany jest przy Piotrkowskiej 112. Jego autorem jest Antoni Biłas. Postać Leona Schillera została wykonana z granitu i przedstawiona w todze. - Monument powstał dzięki składkom mieszkańców Łodzi z inicjatywy Kazimierza Dejmka. Zbiórkę pieniędzy prowadziło Towarzystwo Przyjaciół Łodzi - przypomina rzeczniczka ZIM.

Leon Schiller to najwybitniejszy polski reżyser teatralny okresu międzywojennego i organizator teatru powojennego w Polsce. Swoją karierę artystyczną rozwijał m.in. w łódzkich teatrach. Uznawany jest za jednego z organizatorów teatru powojennego w Polsce.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny