Łódź. W popularnym parku odbudują "Zaginioną Dzielnicę". "Tego oczekiwali mieszkańcy"

REKLAMA
Popularny w Łodzi park Staromiejski zmieni się nie do poznania. Będzie tu można wypocząć, ale też przekonać się, jak wyglądała ta część miasta przed wojną. - To jeden z ważniejszych projektów w tej części Łodzi - przekonują urzędnicy.
REKLAMA
Zobacz wideo

O nowym wyglądzie parku zdecydować mogli sami mieszkańcy w konsultacjach społecznych. Przedstawili tam swoje sugestie i - jak słyszymy w urzędzie - zostały one uwzględnione. - Park zyska te elementy, których mieszkańcy oczekują. Chcieli, aby pokazać zabudowę "Zaginionej Dzielnicy" - podkreśla Małgorzata Loeffler, rzeczniczka Zarządu Inwestycji Miejskich. Jej projekt powstanie na podstawie dostępnych map, materiałów historycznych oraz zdjęć. Z wykorzystaniem roślinności m.in. żywopłotów, ma zostać ukazany przedwojenny układ dzielnicy (ulic oraz obrysów dawnej zabudowy).

REKLAMA

- Charakter przeszłości oddać mają też cztery fontanny. Dwie z nich podkreślą przebieg koryta rzeki Łódki, a dwie kolejne, które staną w samym środku parku, zarys komina dawnej fabryki braci Gehlingów - opowiada  - Odnowione zostaną również rzeźby - dodaje.

Po przebudowie na terenie parku powstaną nowe alejki. Pojawi się mała architektura, czyli ławki i kosze na śmieci. Przebudowane i przystosowane do korzystania dla osób z niepełnosprawnością będą wejścia do parku od strony ul. Wolborskiej. Miejsce to zyska też połączenie z rynkiem Starego Miasta poprzez system iluminacji artystycznej.

Kolejną zmianą będą atrakcje umożliwiające aktywne spędzanie czasu. Dla dzieci - plac zabaw, z podziałem na strefy dla różnych grup wiekowych. Dla nieco starszych - skatepark. - Natomiast seniorzy będą mogli korzystać z wyposażonej w nowoczesny sprzęt siłowni plenerowej. Tego typu siłownie w ostatnim czasie zyskują dużą popularność - dodaje Loeffler.

Nowością w parku Staromiejskim będzie amfiteatr. - To nowy element. Zostanie zbudowany obok krańcówki (pętli) tramwajowej - zapowiada rzeczniczka ZIM. Dzięki temu, jak dodaje, park ożyje. Jesienią przyszłego roku będą tutaj zorganizowane pierwsze wydarzenia. 

REKLAMA

Rewitalizacja rusza

Robotnicy wejdą do parku Staromiejskiego jeszcze w sierpniu. - Właśnie podpisujemy umowę z wykonawcą inwestycji. To jeden z ważniejszych projektów, który uzupełni zmiany, jakie zachodzą w tej części miasta - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

- Możemy się pochwalić, że zielona przestrzeń zmienia się ostatnio w szybkim tempie. Obecnie trwa generalny remont Starego Rynku i budujemy Bulwary Północne obejmujące ulice Ogrodową i Północną - dodaje. Wykonawcą inwestycji jest firma Park-M Poland. Przestrzeń ma być gotowa w czwartym kwartale przyszłego roku.

Wizualizacja Parku Staromiejskiego w ŁodziWizualizacja Parku Staromiejskiego w Łodzi Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi

Trochę historii

Park Staromiejski położony jest pomiędzy ulicami: Zachodnią, Ogrodową, Północną, Franciszkańską i Wolborką, a przedzielony ul. Nowomiejską. Jego powierzchnia wynosi 17 hektarów. Powstał w latach 1951-1953 w dolinie rzeki Łódki, która schowana jest w kanałach. Teren, który obecnie zajmuje park, jeszcze w XIX wieku częściowo zalany był wodą. Znajdował się tutaj staw utworzony na rzece Łódce, obok którego umieszczony był młyn wodny.

REKLAMA

Pod koniec XIX wieku staw osuszono, a jego miejsce zajęły ulice i budynki mieszkalne. Mieszkańcami tego rejonu byli przede wszystkim niezamożni łódzcy Żydzi, których głównym zajęciem był drobny handel i rzemiosło. W czasie II wojny światowej część budynków została przez hitlerowców wyburzona, a ich dawni mieszkańcy trafili do getta. Potem na gruzowisku postanowiono założyć park. Zaprojektował go inż. Kazimierz Chrabelski.

Park Staromiejski zwany jest też parkiem Śledzia. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od zlokalizowanego w tym miejscu przed wojną targu rybnego, na którym sprzedawano przede wszystkim solone śledzie - jedne z najtańszych wówczas artykułów spożywczych.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory