Łódzkie. Przygotowali niespodziankę dla fanów leśnych wędrówek. "Mieliśmy twardy orzech do zgryzienia"

Lasy w Łódzkiem doczekały się przewodnika o nietypowej nazwie "Niemapa". To kilkadziesiąt miejsc w regionie, wybranych i opisanych przez leśników. - Mieliśmy twardy orzech do zgryzienia. Ciężko było podjąć decyzję - mówią.
Zobacz wideo

To nowy przewodnik po najpiękniejszych lasach regionu i ich atrakcjach. Wśród nich znajdziemy Las Łagiewnicki, Grotniki, Arboretum w Rogowie, pabianickie lasy w rezerwacie Duża Woda czy Puszczę Bolimowską. - Wybierając poszczególne lokalizacje, mieliśmy twardy orzech do zgryzienia. Ciężko było podjąć decyzję. Każdy leśnik jest doskonałym przewodnikiem po swoim terenie i ma swoje ulubione miejsca, które odwiedza ze swoimi dziećmi - mówi Patrycja Szustakowska, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Jednym z miejsc, do którego kieruje "niemapa" są lasy Nadleśnictwa Piotrków Trybunalski. To miejsce, gdzie można poznać rezydentów Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole. - Tam każdego roku trafia bardzo wielu pacjentów, którzy otrzymują pomoc i później zostają zwróceni naturze. Jest też Ośrodek Edukacji Leśnej. W nim na stałe mieszkają lokatorzy, tacy jak łoś Maniek czy dziki - mówi Alicja Sitek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Warto też wybrać się w okolice Spały. - Tam są nie tylko kajaki i spływy rzeką Pilicą, ale mamy też przepiękne lasy. Występuje tam niezwykła sosna na szczudłach. Jest też grota św. Huberta, którą można zwiedzać. Jak tam traficie, na pewno sami przekonacie się, jak piękne miejsca wybraliśmy specjalnie dla osób kochających leśne przygody - dodaje.

Skąd pomysł?

Seria ilustrowanych przewodników dla rodzin "niemapa" zaczęła się kilka lat temu. Początkowo były na nich prezentowane poszczególne polskie miasta i kryjące się w nich atrakcje. Z czasem zaczęły powstawać "niemapy" lasów. Teraz ta idea dotarła do Łodzi.

- "Niemapa Lasy Łódzkiego" to nic innego jak zaproszenie do poznawania lasów, którymi jako leśnicy się opiekujemy. Projekt zachęca do aktywnego eksplorowania leśnych ścieżek, bo ta wyjątkowa publikacja jest pełna pomysłów na to, jak kreatywnie spędzić czas na leśnej wycieczce - mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Dariusz Pieniak.

'Niemapa Lasy Łódzkiego''Niemapa Lasy Łódzkiego' Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi

Twórcami projektu jest zespół Mamy Projekt, który opracował "niemapę" we współpracy z leśnikami z Regionalnej Dyrekcji i z mieszkańcami. - Same, jako mamy, wiemy, że trudno czasem wymyśleć, gdzie tu zabrać dzieciaki i co z nimi robić. Po to jest ta "niemapa", żeby nam pokazać różne miejsca w lesie, aktywności i pomysły na zabawy, i podpowiadać nam, gdzie w okolicy Łodzi można fajnie spędzić czas w lesie, na łonie przyrody - mówi Joanna Studzińska z "Mamy projekt".

Twórcy "niemapy" chcieli od początku, aby była ona jak najbardziej dostępna i bezpłatna. W wersji papierowej "Niemapa Lasy Łódzkiego" została wydana w 15 tys. egzemplarzy i dystrybuowana jest bezpłatnie przez RDLP w Łodzi, przy ul. Matejki 16 i w nadleśnictwach na terenie regionu. "Niemapa" jest też dostępna na stronie internetowej. Można ją pobrać za darmo i wydrukować.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów