Firma upadła, remontów dokończyć nie ma komu. Łódź ma coraz większy problem

Łódź szuka nowych wykonawców, którzy mogliby dokończyć inwestycje rozpoczęte przez IDS-BUD. Firma ogłosiła upadłość, pozostawiając kilka rozgrzebanych remontów. - Rozkopanych jest wiele ulic w Łodzi. Na niektórych nigdy nie widać robotników, więc zastanawiam się, co to ma znaczyć - komentują mieszkańcy.
Zobacz wideo

Firma IDS-BUD była jednym z głównych wykonawców robót drogowych w Łodzi. Od kilku już lat media branżowe informowały o jej kłopotach finansowych, które nasiliła pandemia i kolejne lockdowny. W końcu firma ogłosiła upadłość, a łódzcy urzędnicy stanęli przed dużym problemem. Trudniej jest znaleźć inwestora na dokończenie zaczętej już inwestycji niż na wykonanie zadania od początku do końca. - W związku z ogłoszeniem upadłości firmy IDS-BUD będziemy ogłaszać przetargi na budowę dróg, które rozpoczęła ta firma, a nie wywiązała się z wykonania tego zadania - informuje Małgorzata Loeffler, rzeczniczka Zarządu Inwestycji Miejskich.

Które to drogi?

Inwestycji rozpoczętych i niedokończonych jest kilka. Chodzi o budowę nowej drogi, która ma połączyć ul. Wschodnią z ul. Sienkiewicza. Rozpoczęta jest również budowa trzech nowych dróg w centrum Łodzi. - Drogi te połączą ulicę Traugutta z ulicą Tuwima i Sienkiewicza. Na razie roboczo nazywamy je drogami A, B i C - wyjaśnia Loeffler. - Wśród tych nieszczęśliwych inwestycji jest też przebicie Legionów/Ogrodowa, które przechodzi obok Teatru Powszechnego i wychodzi na samą Manufakturę, zahaczając obok ulicy Gdańskiej 8 - dodaje.

Na razie Zarząd Inwestycji Miejskich znalazł wykonawcę, który dokończy ul. Rewolucji 1905 r. na odcinku od Kilińskiego do Piotrkowskiej. Remont potrwa trzy miesiące. - Na tej części remontowanej ulicy trzeba wykonać tak naprawdę prace kosmetyczne, aby droga była w pełni gotowa do oddania. Chodzi o usunięcie usterek w nawierzchni, wymalowanie i ustawienie oznakowania oraz prace związane z zazielenieniem terenu - wylicza Loeffler.

Równocześnie rozpoczęła się kolejna część przebudowy ul. Rewolucji 1905 r., na odcinku od  Kilińskiego do placu Pokoju. - W pierwszej części inwestycji wykonawca pracuje na odcinku od ulicy Kilińskiego do ulicy Sterlinga. Prace trwają po północnej stronie. Aktualnie jest to frezowanie nawierzchni i prace rozbiórkowe. W dalszej części, po robotach ziemnych, wykonawca przejdzie na drugą nitkę - informuje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. Na dokończenie budowy czeka również Pasaż Legionów.

Będą opóźnienia

Mieszkańcy niepokoją się niedokończonymi inwestycjami. - Rozkopanych jest wiele ulic w Łodzi. Na niektórych nigdy nie widać robotników, więc zastanawiam się, co to ma znaczyć - mówi jeden z łodzian.

Urzędnicy przekonują, że starają się znaleźć zastępstwa. Ogłaszają kolejne przetargi. - Wielu chciałoby, żeby to szło szybciej, ale nie da się pewnych rzeczy przeskoczyć. Powoli wychodzimy z kłopotów, których przysporzył nam upadek jednej z wiodących firm realizujących inwestycje w naszym mieście. Wiadomo, że wszyscy chcieliby widzieć pracowników na budowach. Zapewniamy, że my też. Są jednak kłopoty i zachwiania na rynku budowlanym i musimy mieć tego świadomość - tłumaczy rzeczniczka ZIM.

Część przetargów na dokończenie prac rozpoczętych przez IDS-BUD zostanie ogłoszona jeszcze w sierpniu.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny