Jadą pod prąd i nawet o tym nie wiedzą. Na S8 będą stawiać specjalne tablice

W najbliższych dniach na trasie S8 w Łódzkiem pojawią się tablice z napisem "STOP. Zły kierunek". Mają ostrzegać kierowców jadących pod prąd, których - jak się okazuje - na ekspresówce wcale nie brakuje i stwarzają ogromne zagrożenie.

- Coraz częściej słyszymy o przypadkach poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania niektórzy łamią przepisy ruchu drogowego. Tym samym stwarzają ogromne zagrożenie dla siebie i innych - informują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.

Przykładów nie brakuje

Niektóre sytuacje kończą się tragicznie. We wrześniu 2019 roku na S8 w Czerniewicach, koło Tomaszowa, doszło do wypadku śmiertelnego. 85-letni mężczyzna wjechał pod prąd samochodem marki Daewoo i zderzył się czołowo z prawidłowo jadącym audi. Z relacji świadków wynikało, że pokonał w ten sposób około 20 kilometrów.

W lipcu tego roku pod prąd drogą S14 jechała 36-letnia mieszkanka Aleksandrowa Łódzkiego. Została zatrzymana przez policję i ukarana mandatem w wysokości 2000 zł oraz sześcioma punktami karnymi. Kobieta nie była świadoma, że jedzie w złym kierunku.

Będzie bezpieczniej

W tym tygodniu pierwsze tablice staną na drodze ekspresowej S8 między Piotrkowem Trybunalskim i granicą województwa mazowieckiego. Chodzi dokładnie o odcinek od 327 do 408 kilometra trasy. Zostanie tam zamontowanych 40 tablic. - Dzięki temu będzie bezpieczniej - twierdzi Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA. - Mają one na celu zapobiegać wyjeżdżaniu przez kierowców na drogę pod prąd - dodaje.

Tablice zostaną ustawione na 16 węzłach drogowych - Piotrków Trybunalski Północ, Piotrków Trybunalski Wschód, Polichno, Wolbórz, Studzianki, Tomaszów Mazowiecki Centrum, Tomaszów Mazowiecki Północ, Lubochnia, Czerniewice, Wólka Jagielczyńska, Podkonice, Rawa Mazowiecka Północ, Julianów, Babsk, Kowiesy i Huta Zawadzka - oraz w siedmiu punktach przy wyjazdach ze stacji paliw. - Na każdym z węzłów staną dwa znaki. Jeden po jednej stronie, drugi po drugiej - dodaje Zalewski.

W pierwszym etapie montaż prowadzony będzie na odcinku Jakubów - Piotrków Trybunalski, a następnie Jakubów - granica województwa mazowieckiego. - Prace montażowe rozpoczną się w tym tygodniu - informuje rzecznik. - Przypomnę również, że na tym odcinku trasy wiosną zamontowano wstępnie pięć takich tablic - nadmienia.

Wszystkie 40 tablic pojawi się jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. W związku z tym drogowcy apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. W miejscach, gdzie będą montowane znaki, mogą pojawić się drobne utrudnienia w ruchu.

Warto też przypomnieć, że już w 2021 roku ustawiono takie tablice pilotażowo na niektórych polskich drogach. Kolejne pojawiły się marcu. Zamontowano ich 111. Kilkanaście pojawiło się w Łódzkiem, na drodze S8. Stanęły na węzłach: Sieradz Południe, Jakubów, Tomaszów Mazowiecki Południe, Studzianki, Paszków, Wypędy, Mszczonów Północ, Zambrów Zachód i Kołaki. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny