Łódź. Nowe życie pałacu Fischera. Zamiast mieszkań będą lokale usługowe

Całkowitej rewitalizacji doczeka się wreszcie kompleks budynków - czyli pałac Fischera przy ulicy Narutowicza 1 oraz kamienica Fischera przy Piotrkowskiej 54. Miasto przekazało nieruchomości Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej, która ma zachować zabytkowy charakter tego miejsca, ale nada mu nowe funkcje.
Zobacz wideo

Kamienica wybudowana w 1876 roku przez Franciszka Fischera stoi na rogu ulicy Piotrkowskiej i Narutowicza. Miasto już dawno chciało ją odnowić, ale ponieważ nie dostało na ten cel pieniędzy z Unii Europejskiej, pomysł upadł. Nieruchomość od wielu lat jest pusta. Zamierzano ją sprzedać na przetargach, jednak wówczas nie było chętnych. Ostatecznie - w 2022 roku - miasto zdecydowało przekazać ją Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej. Dzięki temu piękny, zabytkowy budynek wreszcie doczeka się kompleksowego remontu.

Rewitalizacja czeka również stojący obok pałac przy ulicy Narutowicza 1. - Właśnie tworzona jest dokumentacja wielobranżowa, która pozwoli uzyskać pozwolenie na budowę i ogłosić postępowanie na roboty budowlane. Prace ruszą zaraz po uzyskaniu finansowania i wyłonieniu głównego wykonawcy. Chcemy to zrobić równolegle - informuje dyrektor ŁSI Mariusz Łysio.

Będą tutaj lokale usługowe, za to nie będzie mieszkań. - Planujemy przemodelować strukturę tego budynku. W dawnych czasach, gdy Fischer budował tu kamienicę i pałac, na wyższych piętrach znajdowały się bardzo duże, ponad stumetrowe mieszkania. Były bogato zdobione sztukateriami, polichromiami czy drewnianą stolarką okienną i drzwiową. Dzisiaj nazwalibyśmy je apartamentami. W trakcie analizy wyszło nam również, że obecne przepisy dotyczące oświetlenia dziennego i nasłonecznienia dla lokali mieszkalnych byłyby ciężkie do spełnienia. Zdecydowaliśmy, że Piotrkowska 54 i Pałac Prezydenta będą współcześnie pełniły funkcję biurową, handlową i usługową. Poprzez tego typu rozwiązanie będą również bardziej dostępne publicznie od mieszkań ze względu na swój unikalny, zabytkowy charakter - dodaje Łysio.

Jak to ma wyglądać?

Nieruchomość ma zapewnić nowoczesną przestrzeń biurowo-usługową z zachowaniem zabytkowego charakteru budynku. - Lokale na parterach przeznaczone są na lokale usługowe i handlowe. Na piętrach będą biura przeznaczone dla przedsiębiorców szukających świetnie skomunikowanego miejsca w centrum Łodzi w pobliżu dworca Łódź Fabryczna i ulicy Piotrkowskiej, obok przystanku kolejowego Łódź Śródmieście. W pobliżu znajdują się restauracje i lokale co też jest dużym atutem - wyjaśnia Łysio.

- To piękne budynki z dużą ilością zdobień. Zostaną odnowione z zachowaniem wartości zabytkowej. Obydwie nieruchomości są pod ścisłą ochroną konserwatorską, wpisane do rejestru zabytków. - Wymagać będą ogromu prac związanych z odtworzeniem sztukaterii, polichromii czy elewacji pałacowej, która jest jedną z najdłuższych w Łodzi - dodaje dyrektor ŁSI.

To 14-osiowa elewacja, której cechą charakterystyczną są bogato zdobione loggie w skrajnej części fasady, posiadające arkady i balustradę. Budynek zdobią m.in. putta, girlandy i głowy kobiet na wspornikach.

Kto to wynajmie?

Komercjalizacja miałaby się rozpocząć w przyszłym roku. ŁSI ma już doświadczenie w tym zakresie. Remontowane budynki przy ulicy Północnej 1/3 czy Zielonej 6 są w 100 procentach wynajęte przez najemców. - Jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych zaczniemy podpisywać pierwsze umowy wynajmu powierzchni. Zainteresowanie nieruchomością jest coraz większe, mimo iż oficjalnie jeszcze nie wystartowaliśmy z komercjalizacją. Im wcześniej podpiszemy umowy najmu, tym łatwiej dostosować potrzeby przyszłych najemców do tego, co robimy wewnątrz budynku. Można od razu uwzględnić potrzeby i charakter prowadzonej działalności, dzięki czemu obie strony korzystają na takim rozwiązaniu - wyjaśnia Łysio.

Budynek będzie się nazywał Pałac Prezydenta Gabriela Narutowicza 1, który - przypomnijmy - był pierwszym prezydentem RP. To zabieg chwytliwy, mający przyciągnąć przedsiębiorców. - Mamy nadzieję, że nazwa wpisze się w charakter miasta i będzie funkcjonowała w przestrzeni publicznej. Adres podsunął nam ten pomysł i grzechem byłoby tego nie wykorzystać - mówi dyrektor ŁSI.

Ukończenie projektu budowlanego nastąpi w ciągu kilku najbliższych tygodni. Jesienią ma zostać złożona dokumentacja w celu uzyskania pozwolenia na prace budowlane. Remont miałby się rozpocząć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wszystkie prace - do odbioru z pozwoleniem na użytkowanie - mają potrwać około 18 miesięcy.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny