Łódź. Nowy neon już świeci. Miejsce wybrano nieprzypadkowo

Pry ulicy Żwirki w Łodzi świeci już nowy neon. Ma on upamiętniać Jana Sztaudyngera, słynnego poetę i fraszkopisarza. Jego twórcą jest Bartek Bojarczuk, jeden z najlepszych polskich grafików.
Zobacz wideo

Neon ma taką samą nazwę jak jedna z fraszek Jana Sztaudyngera - "Twórczość czasu". Można go podziwiać na bocznej ścianie budynku przy ulicy Żwirki 8. Lokalizację wybrano nieprzypadkowo. Sztaudynger mieszkał w kamienicy po przeciwnej stronie - przy Żwirki 1c.

Neon jest pionowy. Jego długość to siedem metrów, a szerokość trzy i pół metra. Składa się z siedmiu sekwencji, które graficznie przedstawiają cykl życia rośliny. Skąd taki pomysł? - Czytając wielokrotnie tę fraszkę, miałem wrażenie, że nie ma ona początku ani końca. Można ją czytać na okrągło, jakby w cyklach. W taki sam sposób działa ludzka natura, a także nasza cywilizacja. Nowe pokolenia przychodzą, a stare odchodzą. Chciałem, aby neon był pętlą, która - tak samo jak tytułowy czas - jest nieskończona - wyjaśnia autor Bartosz Bojarczuk.

Dookoła grafiki umieszczony został tekst tytułowej fraszki Sztaudyngera. - Powracamy tutaj do neonu w jego klasycznej i szlachetnej postaci - mówi Bojarczuk. - Są to artystycznie powyginane rurki zrobione ze szkła, do wnętrza których - w podciśnieniu - wtłoczona została mieszanka neonu i argonu. Mieszanka ta, w kontakcie z prądem o wysokim napięciu, ulega procesowi jonizacji, który emituje promieniowanie, widoczne dla ludzkiego oka - dodaje.

Neon 'Twórczość czasu' w ŁodziNeon 'Twórczość czasu' w Łodzi www.lodz.pl

Czemu Sztaudynger?

Jan Sztaudynger to poeta, pisarz, satyryk i tłumacz, który wprawdzie urodził się w Krakowie, ale związał się Łodzią na kilkanaście lat. Mieszkał tutaj w latach 1945-1961. - Dwa lata temu przypadła 50. rocznica jego śmierci. Wtedy była jednak pandemia koronawirusa i nie mogliśmy zrealizować naszych planów. Chcieliśmy uczcić twórczość poety, który był w tak znacznym stopniu związany z Łodzią. Jedną instalację udało nam się wykonać w ubiegłym roku. Teraz oddaliśmy drugą - mówi Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Pierwsza instalacja powstała na budynku czerpni powietrza przy dworcu Łódź Fabryczna.

Bojarczuk jest już w Łodzi

Twórcą neonu jest Bartek Bojarczuk, to jeden z najlepszych polskich grafików. Pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego. Jest uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, w Polsce i na świecie, a także zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, m.in. Złoty Miecz KTR, Dobry Wzór czy Polish Graphic Design Awards.

Obecnie Bartek Bojarczuk prowadzi swoją autorską pracownię projektową ILLCAT studio. W Łodzi stworzył m.in. instalację ceramiczną "State of mind", którą można podziwiać na bocznej ścianie budynku przy ulicy Zachodniej 93. To projekt łączący elementy mozaiki ceramicznej i muralu, nawiązujący bezpośrednio do polskich tradycji urbanistycznych lat 70. i 80. XX wieku.

Neon wpisuje się nową wizję sztuki miejskiej

"Twórczość czasu" to kolejny neon artystyczny, który ma wpisać się w nowy krajobraz miasta tworzony przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. - Chodzi o to, żeby odejść od tradycyjnych murali na rzecz tworzenia otwartej galerii sztuki złożonej z prac jak najbardziej różnorodnych- mówi Bieżyński.

Pierwsze dzieła można podziwiać m.in. na ścianie przy ulicy Narutowicza 21. Tam znajduje się neon zatytułowany "Wdech/Wydech". Kolejne neony w Łodzi to: "Beauty/Bałuty" na ścianie przy ulicy Wojska Polskiego 40 i "Mewa" na kominie przy ulicy Tuwima 10. - Celem programu jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe lub tymczasowo wpisywać się będą w krajobraz miasta - podkreśla Bieżyński.

Oprócz neonów powstają inne dzieła artystyczne w podobnym tonie. Do najbardziej znanych należą: płaskorzeźba z 1300 stalowych prętów pt. "Cisza" na ścianie przy Wólczańskiej 13, kwiecista instalacja "Nostalgia" na przystanku tramwajowym przy placu Dąbrowskiego i rzeźba pt. "Ciężar niewłaściwy" na terenie dworca Łódź Fabryczna.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny