Łódź. Coraz bliżej do remontu na Ogrodowej. Zabytowa kamienica ma odzyskiwać szarą wodę

100 milionów złotych kosztować ma remont budynku mieszkalnego przy ulicy Ogrodowej 24 w Łodzi. Zabytkowa famuła ma zmienić się w wielofunkcyjny obiekt z lokalami użytkowymi i hostelem. Ma być też ekologiczna - pozyskiwać energię ze słońca i odzyskiwać szarą wodę do ponownego wykorzystania.
Zobacz wideo

Famuła to nic innego jak łódzki dom familijny (mieszkalny). Ta znajdująca się przy Ogrodowej 24 nie była w najlepszym stanie i jej remont planowany był od dawna. W nowej odsłonie zobaczymy ją za około trzy lata. Budynek służyć ma mieszkańcom i łódzkim przedsiębiorcom. Na parterze znajdzie się 14 lokali użytkowych. Cztery z nich to będą restauracje. Ma być 58 mieszkań, w tym większość to 25-metrowe kawalerki. Znajdzie się tam też siedem mieszkań dwupokojowych.

W planach jest również hostel z 41 pokojami, który ma być obsługiwany przez aplikację mobilną. - Famuła będzie wyglądała pięknie, ale nie to jest najważniejsze. Chcielibyśmy, aby była jak najbardziej ekologiczna i dlatego szukaliśmy nowatorskich rozwiązań, które nie są jeszcze powszechnie stosowane, jeśli chodzi o budynki zabytkowe - mówi Mariusz Łysio, dyrektor Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej, która odpowiada za remont.

W budynku przy Ogrodowej ma być założona instalacja do odzyskiwania wody szarej. - To jest rozwiązanie, które pozwoli na podwójną retencję wody w nieruchomości. Woda, którą zużytkują mieszkańcy podczas prysznica czy prania, będzie odprowadzana do specjalnych zbiorników umieszczonych w piwnicy. Będzie oczyszczana mechanicznie, biologicznie i chemicznie. Następnie będzie mieszana w proporcji 70 procent do 30 z wodą z sieci i będzie używana w toaletach w lokalach usługowych. Będzie to oszczędność w poborze i odprowadzeniu wody - wyjaśnia Łysio.

Do tego zostanie założona instalacja fotowoltaiczna. Gniazdka będą zasilane prądem z paneli słonecznych. Ma też być założone inteligentne oświetlenie oraz filtry antysmogowe. Na koniec zrobione zostanie zielone podwórko. Pojawi się tutaj bogata roślinność: kwietne łąki, drzewa, trawniki rekreacyjne, zielone dachy i ściany oraz ogród deszczowy.

Zielone podwórko powstanie przy ul. Ogrodowej 24 w ŁodziZielone podwórko powstanie przy ul. Ogrodowej 24 w Łodzi Wizualizacja przygotowana przez Łódzką Spółkę InfrastrukturalnąFamuła należy do kompleksu trzech famuł znajdujących się w kwartale ulic Ogrodowa, Gdańska, Legionów i Zachodnia. To razem ponad 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. - Od początku patrzyliśmy na ten projekt całościowo. Pokazaliśmy wizję na tę przestrzeń tak, aby był uzupełnieniem rewitalizacji obszarowej, którą prowadzi miasto. Wszystko przygotowaliśmy, aby zrealizować ten projekt w partnerstwie tzw. publiczno-prawnym. Jednak pandemia, wojna i szalejąca inflacja sprawiły, że ten duży projekt nie dojdzie do skutku w takiej formie, jak zakładaliśmy. Zdecydowaliśmy, że zrobimy samodzielnie jedną z famuł - informuje Łysio.

Podpisano umowę na wykonanie nowych kosztorysów inwestorskich, bo poprzednie są już nieaktualne. Przetarg na wykonawcę remontu ma zostać ogłoszony we wrześniu.

Kto tu się wprowadzi?

Mieszkania i lokale użytkowe przeznaczone będą dla łodzian i lokalnych przedsiębiorców. To ma być podstawowe kryterium. - Łódzcy przedsiębiorcy będą specjalnie premiowani przy wyborze najemców. Podobnie będzie z mieszkańcami. Nie decyduje cena, ale na przykład to, czy mieszkaniec jest z terenu rewitalizacji i czy posiadał wcześniej piec węglowy. W przypadku przedsiębiorców - czy płaci podatki w Łodzi oraz czy zatrudnia osoby niepełnosprawne - wylicza dyrektor ŁSI. - Chcemy, żeby to była łódzka społeczność. Tu nie będzie dużych marek ani sieciówek - dodaje.

Punkt jest atrakcyjny. W pobliżu znajduje się Centrum Handlowo-Rozrywkowe Manufaktura. Będzie tutaj również przystanek kolejowy, a nieopodal także woonerf.

Niedługo ruszy nabór najemców na lokale użytkowe. - Chodzi o to, aby prace adaptacyjne związane na przykład z dostosowanie restauracji czy części handlowych były prowadzone pod konkretną działalność i oczekiwania - zaznacza Łysiak. Mieszkania natomiast będzie można zakupić dopiero pod koniec realizacji inwestycji. Prace budowlane mają ruszyć w 2023 roku. Potrwają około trzy lata.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny