Kot Mundek i jego zagadki. Powstał serial dla dzieci z Łodzią w tle

- Chcieliśmy, żeby edukował i bawił, a także pokazywał różne fajne miejsca w mieście - tak o serialu "Kot Mundek na tropie" mówią jego twórcy. Cała jego akcja dzieje się w Łodzi. Produkcja skierowana jest głównie do dzieci, ale dorośli też znajdą w niej coś dla siebie.
Zobacz wideo

Pomysł powstania serialu, którego akcja rozgrywa się w Łodzi, należał do Filipa Koszlagi, menedżera Stowarzyszenia Soundsitive Studio. Fabułę trzeba było ubrać w słowa. Połączenia różnych wątków w całość dokonał scenarzysta Michał Cieślak. - Wcześniej pisałem bajki edukacyjne typowo dla małych dzieci. Tutaj jest rzecz, która powinna łączyć pokolenia, jest coś również dla młodzieży i dorosłych. Próbowałem znaleźć takie odniesienia, które mogą zainteresować rodziców słuchających opowieści razem ze swoimi dziećmi - opowiada scenarzysta.

Imię kociego detektywa nie jest przypadkowe. Mundek nawiązuje do postaci związanej z historią Łodzi, czyli Rajmunda Rembielińskiego. - Nazywany jest on "ojcem Łodzi Przemysłowej". Staraliśmy się zrobić tak, aby wszystko wiązało się z miastem, w którym mieszkamy i na terenie którego działa nasze stowarzyszenie - mówi prezes Stowarzyszenia Soundsitive Studio Maciej Sztąberek.

Serial osadzony jest w realiach Łodzi. - Chcieliśmy, żeby edukował i bawił, a także pokazywał różne fajne miejsca w mieście - dodaje.

- Wiele wydarzeń dzieje się na Księżym Młynie czy na terenie Manufaktury. Jeden odcinek ma akcję w Stajni Jednorożców, a inny na ulicy Piotrkowskiej, a dokładniej mówiąc w Pasażu Róży - wymienia Michał Cieślak.

Jak wyglądała produkcja?

Praca nad serialem rozpoczęła się w kwietniu. Scenariusz powstał w miesiąc. Po każdym napisanym odcinku Michał Cieślak wysyłał tekst do konsultacji i poprawek. W czerwcu odbyły się nagrania. Później przyszedł etap postprodukcji i montażu. Za to odpowiadał Hubert Tymiński. Trzy tygodnie trwały sesje nagraniowe.

Przy produkcji serialu pracowało 16 osób. Niektórzy łączyli dwie role, będąc zarówno producentem, jak i udzielając głosu. Wystąpiło w nim 12 lektorów. Scenarzysta Michał Cieślak i prezes Stowarzyszenia Soundsitive Studio Maciej Sztąberek udzielili głosu wronom należącym do gangu, który napada na pewien zakład na Piotrkowskiej. To właśnie z wronami - na samym początku serialu - musi rozprawić się tytułowy bohater. - Detektyw Mundek tropi złodzieja pomników z Bajkowego Szlaku Łodzi. Ginie między innymi Plastuś czy Wróbel Ćwirek. W złą postać wciela się absolwent łódzkiej szkoły filmowej i aktor zawodowy Filip Warot - opowiada scenarzysta.

Każdy odcinek trwa od 15 do 20 minut. Koordynatorem zadania jest Michał Grzelak. Projekt nazywa się "Łódź pod lupą. Koci detektyw na tropie" i został zrealizowany w ramach grantu przyznanego przez Urząd Miasta Łodzi.

Na razie powstało pięć odcinków. Jak zapewniają producenci, będą kolejne. - Pomysłów jest multum. Daliśmy sobie tym sezonem furtkę do ciekawego rozwoju zarówno wątków, jak i postaci. Jest kilka takich rzeczy, które na tym etapie wybijają na pierwszy plan i chcemy je kontynuować. Do tego jest masa fajnych miejsc, które chcemy pokazać. Na pewno jest o czym opowiadać - zapewniają producenci. Słuchowiska można posłuchać m.in. na YouTube lub Spotify.

Nagrali więcej bajek

Stowarzyszenie produkuje materiały audio, które są dostępne w internecie nieodpłatnie. Prowadzą m.in. Kanał Soundsitive Kids, na którym jest umieszczonych 80 odcinków różnych bajek. Trzy z nich są autorstwa Piotra Cieślaka, scenarzysty najnowszego serialu "Kot Mundek na tropie". - Pierwsza przestrzega przed łakomstwem i obżarstwem, a głównym bohaterem jest miś. Druga mówi o tym, żeby w przedszkolu dzielić się zabawkami i tu bohaterem jest lis. Trzecia bajka również jest o lisku, ale tutaj dołącza do niego czarny charakter - wilczek. Bajka mówi o relacjach między rówieśnikami, przezywaniu się i rozwiązywaniu tego typu konfliktów - opowiada Michał Cieślak.

Poza bajkami można również posłuchać audiobooków i słuchowisk przygotowanych przez Stowarzyszenie Soundsitive Studio. Wszystkie produkcje dostępne są za darmo.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny