Czas wakacji najlepszy na remonty. Ruszają prace na czterech ulicach Łodzi. Duże utrudnienia

Władze Łodzi wykorzystują wakacje na remonty dróg. W tym roku przeznaczono na ten cel rekordową kwotę - pół miliarda złotych. Realizowane są zarówno duże unijne inwestycje, jak i te o mniejszej skali. W poniedziałek (11 lipca) prace ruszą aż na czterech drogach. Mieszkańcy muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami.
Zobacz wideo

Ekipy budowlane pojawiły się na ulicy Bednarskiej - od Pabianickiej do Rzgowskiej. To nie jest długa ulica, ale ma duże znaczenie dla osób podróżujących z centrum miasta na osiedle Górna. Jej stan pozostawiał od dawna wiele do życzenia. - Cienka warstwa asfaltu leżała na polnym kamieniu, co powodowało powstawanie dziur i nierówności - przyznaje Tomasz Andrzejewski, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu. - Dlatego ulica Bednarska znalazła się na liście tegorocznych remontów w Łodzi - dodaje.

Wykonana zostanie tu nowa podbudowa jezdni, a na niej pojawią się dwie warstwy asfaltu: wiążąca i ścieralna. - Ponadto wykonawca wybuduje betonowe ławy przystanków autobusowych, aby zatrzymujące się pojazdy nie powodowały kolein - podkreśla Andrzejewski. Na Bednarskiej pojawią się również ułatwienia dla pieszych. Powstaną nowe chodniki, wyposażone w elementy dla osób z niepełnosprawnościami.

Tak się zmienią inne ulice

Kolejna droga, na której poniedziałku (11 lipca) rusza remont, to ulica Aleksandrowska. Prace są tu prowadzone na odcinku od Szczecińskiej do granicy miasta. - To bardzo ważna droga dla mieszkańców całej aglomeracji łódzkiej. Wymieniona zostanie w całości nawierzchnia na ponadkilometrowym odcinku - mówi rzecznik ZDiT-u.

11 lipca rozpoczyna się również remont ulicy Wiączyńskiej - od rynku w Nowosolnej do autostrady A1. - To osiedle jest remontowane sukcesywnie. W ubiegłych latach wyremontowana została, przy współudziale mieszkańców, ulica Pomorska. Trwa również duży projekt budowy kanalizacji na ulicach Mileszek. To pozwoli zmodernizować i utwardzić drogi na tym osiedlu. Niebawem zakończą się również prace na ulicy Kosodrzewiny. Dochodzi też ulica Wiączyńska, gdzie po remoncie będzie się jeździło o wiele lepiej - zapewnia Andrzejewski.

Listę rozpoczynających się w poniedziałek (11 lipca) remontów uzupełnia ulica Łąkowa. Tutaj nowy asfalt zostanie położony na odcinku al. Mickiewicza - Kopernika, po zachodniej stronie, czyli tej z fabryką Kindermana i dawną wytwórnią filmową.

Jak jeździć?

Remonty dróg to przede wszystkim utrudnienia dla kierowców. Najbardziej uciążliwy będzie remont ulicy Aleksandrowskiej. Ruch odbywać się będzie jedynie w kierunku Łodzi. - Nowa nawierzchnia wykonana zostanie połówkowo, a dla kierowców pozostanie jeden pas ruchu. Dla kierowców jadących do Aleksandrowa Łódzkiego objazd wyznaczony został przez ulicę Szczecińską oraz Antoniew i Rąbień - do Konstantynowskiej w Aleksandrowie Łódzkim. W drugą stronę, do Łodzi, obędzie się bez zmian i dojazd możliwy jest Aleksandrowską - wyjaśnia rzecznik ZdiT-u.

Sporo zmieni się również dla pasażerów komunikacji miejskiej. Autobusy będą kursować w ruchu okrężnym. Objazdem do Aleksandrowa Łódzkiego przez Antoniew i Rąbień, a Aleksandrowską do Łodzi. - Warto sprawdzić nowe rozkłady jazdy i trasy autobusów na stronie internetowej MPK Łódź. Jest ich sporo i dotyczą kilku linii - radzi Andrzejewski.

W związku z pracami na Bednarskiej - odcinek od Rzgowskiej do Unickiej będzie dostępny tylko dla kierowców jadących w stronę ulicy Pabianickiej.

Na Wiączyńskiej z kolei roboty prowadzone będą połówkowo (najpierw na jednym pasie, potem na drugim). Ruch zostanie zachowany tylko w jednym kierunku, w stronę rynku Nowosolna. - Żeby pojechać w przeciwnym kierunku, należy skorzystać z ulicy Pomorskiej lub autostrady. Objazdem kursować będą również autobusy linii 91 i dodatkowo uruchomiona zostanie linia Z91 - tłumaczy rzecznik ZDiT-u.

Na razie nie ma większych utrudnień na ulicy Łąkowej.

To nie koniec

W planach urzędnicy mają kolejne remonty dróg, które chcą przeprowadzić jeszcze w wakacje. W związku z tym łodzian i przyjezdnych czekają również zamknięcia innych ulic. Od 17 lipca ekipy mają pojawić się na Przędzalnianej - na odcinku od Przybyszewskiego do al. Śmigłego Rydza, a 24 lipca na Tatrzańskiej - od Przybyszewskiego do Milionowej.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny