W Łodzi powstanie pięć nowych parków. "To zablokuje sprzedaż terenów zielonych deweloperom"

REKLAMA
Łódzcy radni zdecydowali o utworzeniu nowych parków na Teofilowie, Złotnie, Stokach i Chojnach. Tereny te zostaną wyłączone spod zabudowy. - Będą to miejsca rekreacyjne, jak najbardziej naturalne - mówią samorządowcy. Powstanie też park Abramowskiego, o co walczyli od lat sami mieszkańcy.
REKLAMA
Zobacz wideo

Parki w mieście mają zwiększyć ofertę przyrodniczą i rekreacyjną Łodzi. To cieszy samych łodzian. - Dla mnie to możliwość wytchnienia wśród zieleni. Drzewa są ważne, szczególnie w tak ruchliwym mieście jak Łódź. Będzie gdzie odpocząć od zgiełku i hałasu - mówi jeden z mieszkańców.

REKLAMA

- Na pewno będę chodziła tam na spacery z dziećmi. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim odwiedzamy ciekawe miejsca w Łodzi, w których można oddychać świeżym powietrzem i pospacerować. Jeśli dojdzie ich jeszcze kilka - i to w różnych rejonach miasta - to na pewno na plus - dodaje pani Anna, kolejna z mieszkanek.

Nowe parki Łodzi. Gdzie będą?

Nowe parki powstać mają na Teofilowie, Złotnie, Stokach i Chojnach. Tereny te zostaną wyłączone spod zabudowy. Urzędnicy zapowiadają też, że nie będą mocno ingerować w ich aranżację. Mają to być parki leśne, jak najbardziej naturalne. - Powstały trzy nowe parki w północnej części miasta oraz jeden park w części południowo-wschodniej. Pierwszym z nich jest park Zbójnicki przy ulicy Zaspowej oraz Zbójnickiej. Jego nazwę zaproponowali sami mieszkańcy. Drugi to park imienia rotmistrza Pileckiego przy ulicy Cieplarnianej, Cedry i Rąbieńskiej. Trzeci to park Trzy Wyspy przy Cieplarnianej i Kotarbińskiego. Tę nazwę również wskazali mieszkańcy. I czwarty park Chojeński - między ulicami świętego Wojciecha i Olechówką - wylicza radna Antonina Majchrzak, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

W Łodzi przybyło parkówW Łodzi przybyło parków Urząd Miasta Łodzi

Nowe parki to tereny różnorodne przyrodniczo. Mieszkają tutaj sarny, dziki i lisy. Spotkamy też wiele gatunków ptaków. - Nie będziemy wiele zmieniać. Zamierzamy wytyczyć ścieżki, aby można było tędy swobodnie spacerować. Będziemy też pielęgnować drzewostan - dodaje dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Anna Wierzbicka.

REKLAMA

Powierzchnia czterech nowych parków wyniesie łącznie 22 hektary. - Chcemy, aby ta przestrzeń, która ma wartość przyrodniczą, była miejscem rekreacji i wypoczynku. Utworzenie parków zablokuje sprzedaż terenów zielonych deweloperom - zapewnia wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Pasaż Abramowskiego też parkiem

Radni miejscy zdecydowali również, że parkiem zostanie pasaż Abramowskiego. Nowy zieleniec powstanie dzięki staraniom mieszkańców, którzy w tej sprawie od lat składali wnioski w Budżecie Obywatelskim. Autorem projektu jest pan Jędrzej, mieszkaniec Śródmieścia. - Bardzo się cieszę, że tak się stało. To od nas - mieszkańców - zależy, jak będzie wyglądać nasza najbliższa okolica. My będziemy mieć park - podkreśla.

Miejsce to zaczęło zmieniać się już wcześniej. Od 10 lat mieszkańcy konsekwentnie piszą wnioski do Budżetu Obywatelskiego i realizowane są kolejne zadania. Zaczęło się od naprawy zrujnowanych chodników. - Potem powstawały tereny do aktywnego wypoczynku, czyli na przykład trasy dla rolkarzy i rowerzystów czy strefa street workout. Powstała też mała tężnia i nasadzono cebulice. Robiło się coraz piękniej - wspomina Agata Koszewska, mieszkanka okolic pasażu Abramowskiego.

Największą zmianą było odrestaurowanie tzw. katakumb. To droga inwestycja, do której miasto sporo dołożyło. - W tym roku mają mieć miejsce nasadzenia pnączy i powstanie zielony tunel. Dzięki temu powiększy się powierzchnia biologiczna, będzie przyjaźniejszy klimat. Mamy nadzieję, że unikniemy dewastacji - dodaje pani Agata.

REKLAMA

W tym przypadku nowy park to efekt starań samych mieszkańców. - Jestem pod wielkim wrażeniem tych wszystkich przemian. Pojawiła się strefa dla dzieci, nowa zieleń, teren wypiękniał. To wszystko powoduje, że wspólnie z mieszkańcami postanowiliśmy podnieść status tego miejsca - mówi radna Małgorzata Bartosiak. Co ważne - decyzja samorządowców dotycząca przekształcenia pasażu w park była jednogłośna.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory